همه چیز درباره تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

امروزه کشور ترکیه به عنوان یکی از کشورهای مناسب مهاجرت و ادامه تحصیل برای ایرانیان شناخته می‌شود. جمهوری ترکیه به عنوان یکی از معدود کشورهایی است که در مرز میان دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد و فرهنگ این کشور متاثر از هر دو قاره آسیا و اروپا می‌باشد. قرابت فرهنگی این کشور و مرزهای مشترک زمینی ایران با ترکیه باعث شده است ترکیه مقصد علاقمندان بسیاری برای ادامه زندگی و ادامه تحصیل در خارج از کشور قرار بگیرد.

جهت اطلاع از شرایط همه چیز درباره تحصیل در ترکیه

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


کلیاتی درباره ترکیه

کشور ترکیه به عنوان سی و هفتمین کشور پهناور دنیا شناخته می‌شود که دارای دو منطقه آناتولی و تراکیه است که آناتولی در خاورمیانه یا همان شمال غرب آسیا و تراکیه در منطقه بالکان یا همان جنوب شرق اروپا می‌باشد. هم جواری این دو منطقه با اروپا و آسیا باعث به وجود آمدن فرهنگ‌هایی مشابه با اروپا و آسیا در هر یکی از مناطق همجوار با آنها شده است. کشور ترکیه از شرق با کشورهای ایران، ارمنستان، آذربایجان و گرجستان در جنوب با کشورهای عراق و سوریه و در غرب با کشورهای یونان و بلغارستان همسایه می‌باشد. ترکیه به عنوان یکی از کشورهای است که دارای دو منطقه آب و هوایی معتدل و سردسیر است و به دلیل مجاورت با دریای سیاه، دریای اژه و دریای مدیترانه شرایط آب و هوایی مطلوبی را دارا می‌باشد. زبان مردم ترکیه ترکی است اما در کنار آن زبان‌های کردی، زازاها، ترکی آذربایجانی نیز رواج دارد. ترکیه از قومیت‌های متفاوتی مانند ترک، کرد، عرب، لاز و … تشکیل شده است که باعث تنوع قومیتی این کشور گردیده است.

ترکیه به لحاظ اقتصادی در میان ۲۰ کشور صنعتی دنیا دسته بندی می‌شود و اقتصاد آن مبتنی بر صنایع بومی و مدرن است. این اقتصاد در سالهای اخیر با رشد چشمگیر صنعت توریسم یکی از اقتصادهای پیشرو بوده است. علاوه بر آن به به لحاظ تولیدات کشاورزی به عنوان یکی از ۱۰ کشور برتر دنیا طبقه بندی می‌شود.

این پیشرفت اقتصادی و چند فرهنگی بودن آن از جمله دلایل علاقه ایرانیان به تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور می‌باشد.

 

شرایط تحصیل در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای دارای دانشگاه‌های طراز اول خاورمیانه شناخته می‌شود که مدارک معتبری را برای دانشجویان به ارمغان می‌آورد این مدارک دارای اعتبار در سراسر دنیا هستند. با توجه به شرایط اقتصادی و قرابت فرهنگی، بسیاری از  دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های ترکیه را به عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیل برمی‌گزینند. شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع گوناگون متفاوت است. تحصیل در مقطع کارشناسی با تحصیل در مقطع ارشد و دکترا کاملا تفاوت می‌باشد و دانشجویان بین المللی لازم است فاکتورهای لازم را برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه دارا باشند تا بتوانند پذیرش دانشگاه‌های ترکیه را دریافت نمایند.

برخی رشته‌ها در ترکیه به زبان ترکی یا انگلیسی تدریس می‌گردد در نتیجه قبل از انتخاب رشته یا دانشگاه، لازم است شرایط مدرک زبان دانشگاه مورد نظر توسط متقاضیان تحصیل در دانشگاهای ترکیه کاملا بررسی گردد.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی

یکی از مهمترین شرایط اخذ پذیریش در دانشگاه‌های بین المللی در مقطع کارشناسی در ترکیه دارا بودن مدرک دیپلم و اخذ نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه یا آزمون YOS است. داشتن معدل بالا در دوره دبیرستان و رتبه خوب در آزمون ورودی دانشگاه‌های ایران می‌تواند یک امتیاز مثبت برای ورود به مقطع کارشناسی در ترکیه باشد.

هر دانشگاه دارای قوانین خاص خود در جذب دانشجویان بین المللی است که شرکت در آزمون YOS مهمترین شرط برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد. هر دانشگاه پس از دریافت درخواست متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی با بررسی مدارک متقاضی و سطح نمره او در آزمون YOS به انتخاب دانشجو می‌پردازد. دانشگاه پس از تایید مدارک اولیه دانشجویان با تعیین وقتی برای مصاحبه به صورت تلفنی، حضوری یا چت تصویری با آنها به مصاحبه می‌پردازد و در صورت تایید صلاحیت، پذیرش دانشگاه به آنها تعلق می‌گیرد.

 

داشتن مدرک YOS شرط لازم و اساسی برای دریافت پذیریش در دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد. لازم به ذکر است برخی دانشگاه‌ها علاوه بر مدرک  YOS، مدرک زبان TÖMER، آیلتس، GRE یا تافل را نیز در لیست ضروریات پذیریش خود قرار می‌دهند.

تحصیل در مقطع  ارشد و دکتری در ترکیه

دریافت پذیریش از دانشگاه‌های ترکیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به نسبت دریافت پذیرش دوره کارشناسی کمی‌سخت تر است. پذیرش در این مقاطع برعهده خود دانشگاه می‌باشد و متقاضیان با ارسال مدارک و رزومه خود می‌توانند نسبت به پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه اقدام نمایند. لازم به ذکر است که با توجه به تام الختیار بودن دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجویان بین المللی در مقاطع ارشد و دکتری، تنها داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد برای ورود به مقاطع بالاتر کافی نمی‌باشد.

داشتن مدرک زبان TÖMER (دیپلم زبان ترکی تومر) در کنار مدرک زبان آیلتس یا تافل یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای ورود به دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه می‌باشد. هرچه نمره بهتری در این آزمون‌ها داشته باشید به همان میزان شانس موفقیت شما برای پذیرش بیشتر خواهد بود علاوه بر آن داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد با نمرات عالی و داشتن مقاله و رزومه قوی می‌تواند شانس بیشتری برایتان به ارمغان آورد.

تحصیل رایگان در ترکیه

در کشور ترکیه بورسیه‌ و فاند تحصیلی بسیاری وجود دارد که برای دریافت آنها نیاز به داشتن سابقه درخشان تحصیلی می‌باشد. معدل دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد برای ورود به مقاطع بالاتر بسیار حائز اهمیت است و حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد شرط ورود متقاضیان به این مقاطع را تامین می‌نمایید پس از آن داشتن رزومه قوی که شامل: تالیف کتاب و مقاله، ثبت اختراع و … است. علاوه بر معدل، بالا بودن نمره زبان آیلتس و تافل نیز می‌تواند امتیاز مثبتی برای ورود به دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه‌های ترکیه باشد.

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه برای همه دانش آموزان و دانشجویان ایرانی مهیا است و با توجه به معدل، رزومه تحصیلی و در برخی شرایط سن، امکان دریافت فاند تحصیلی یا بورسیه تحصیلی ترکیه فراهم خواهد بود.

رشته‌های تحصیلی در ترکیه

رشته‌های تحصیلی زیادی در دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد که پرمخاطب ترین آنها در مقطع کارشناسی  مهمانداری و گردشگری، کسب و کار و مدیریت، انکداری و امور مالی، مهندسی، فناوری اطلاعات و تجارت بین الملل در کنار رشته‌های پزشکی مانند، پزشکی، دندانپزشکی و دارو سازی است.

رشته‌های پر تقاضا در مقطع ارشد و دکتری شامل رشته‌های کسب و کار و مدیریت، مهندسی، تجزیه و تحلیل کسب و کار، کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر و محاسبات، مدیریت بین المللی، مهندسی برق و الکترونیک، روابط بین الملل، حقوق، معماری و طراحی داخلی می‌باشند.

دانشگاه‌های ترکیه

در ترکیه حدود ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد که از این تعداد، ۱۰۰ دانشگاه در رده دانشگاه‌های برتر هستند که زیر نظر دولت اداره می‌شوند. با وجود جوان بودن بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه ۱۰ دانشگاه در این کشور وجود دارد که جزو ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان می‌باشند. مدارک دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه مطابق با استاندارد مدارک داشنگاهی اروپا می‌باشد. در رتبه نبدی سیستم آموزش عالی جهان که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد نظان آموزش عالی ترکیه در رتبه ۳۹ جهان قرار گرفته است. در جدول زیر نام ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه با تبه دانشگاهی آنها در سطح دنیا آورده شده است.

نام دانشگاهنام انگلیسیرتبه دانشگاه در دنیاشهر
دانشگاه کوچ (قوچ)Koç University۴۴۸استانبول
دانشگاه بیلکنتBilkent University۴۵۶آنکارا
دانشگاه سابانجیSabanci University۵۰۱-۵۱۰استانبول
دانشگاه فنی خاورمیانهMiddle East Technical University۵۵۱-۵۶۰آنکارا
دانشگاه بوغازچیBogaziçi Üniversitesi۵۷۱-۵۸۰استانبول
دانشگاه فنی استانبولIstanbul Technical University۶۵۱-۷۰۰استانبول
دانشگاه آنکاراAnkara Üniversitesi۸۰۱-۱۰۰۰آنکارا
دانشگاه غازیGazi Üniversitesi۸۰۱-۱۰۰۰آنکارا
دانشگاه حاجت تپهHacettepe University۸۰۱-۱۰۰۰آنکارا
دانشگاه استانبولIstanbul University۸۰۱-۱۰۰۰استانبول

 

هزینه‌های زندگی در ترکیه

با توجه به اینکه اقتصاد ترکیه یک اقتصاد رو به رشد و شکوفاست، که به لحاظ ارزش ارزی قرابت بیشتری با پول کشورمان دارد، هزینه زندگی در ترکیه تا حدود زیادی مشابه هزینه زندگی در ایران می‌باشند. به طور کل هزینه زندگی در ترکیه در حدودد ۱۵ درصد بیشتر از هزینه‌های زندگی در ایران می‌باشد که این درصد در برخی بخش‌ها مانند پوشاک بسیار کمتر از ایران می‌باشد. به طور میانگین ۵۰۰ تا ۶۵۰ دلار هزینه زندگی ماهانه برای هر فرد باید در نظر گرفته شود.

هزینه تحصیل در ترکیه

در گذشته دانشگاه‌های ترکیه امکاناتی نظیر خوابگاه را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار نمی‌داد اما در سالهای اخیر تقریبا تمامی دانشگاه‌های دولتی ترکیه امکان اقامت خوابگاهی را برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده و با پرداخت قیمت متوسطی در حدود ۳۰ تا ۳۰۰ دلار دانشجویان ایرانی می‌توانند از امکانات خوابگاهی دانشگاه‌های ترکیه استفاده نمایند. با این حساب هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی بسیار کمتر خواهد بود.

شهریه دانشگاه‌های ترکیه

دانشجویان ممتاز دارای رزومه تحصیلی عالی می‌توانند از بورسیه دانشگاه‌های ترکیه یا وام‌های دانشجویی استفاده نمایند، در غیر اینصورت نیاز به پرداخت شهریه دانشگاه دارند که این هزینه به طور متوسط بین ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار در سال برآورد می‌گردد. البته این  مبلغ با توجه به رشته تحصیلی و مقطع آن می‌تواند کم یا زیاد شود.

جهت اطلاع از شرایط همه چیز درباره تحصیل در ترکیه

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی اخذ پذیرش و تحصیل در خارج کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.