تحصیل در سوئد

کشور سوئد یکی از کشورهای اروپایی است که مقصد بسیاری از دانشجویان علاقمند به ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌باشند. ادامه تحصیل در سوئد از مزایای بسیاری برخوردار است و این کشور با سیستم آموزشی قوی و متفاوت خود در مقاطع مختلف آموزشی اقدام به پذیرش دانشجویان بین المللی می‌نماید. تحصیل در سوئد در تمامی مقاطع تا قبل از سال ۲۰۱۰ رایگان بوده است اما از این سال به بعد برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه تعیین شده است.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در سوئد

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


کلیاتی درباره سوئد

کشور سوئد که با عنوان پادشاهی سوئد شناخته می‌شود یکی از کشورهای شمال اروپا در شبه جزیره اسکاندیناوی است که به لحاظ وسعت در رتبه ۵۶ جهان و رتبه چهارم بزرگترین کشورهای اروپایی قرار دارد. سوئد از شمال با کشور فنلاند، از غرب با کشور نروژ، از جنوب شرق با دریای بالتیک و از جنوب غرب با کشور دانمارک و از شرق نیز با خلیج بوتنی همسایه می‌باشد. بزرگترین شهر این کشور استکهلم است که به عنوان پایتخت آن نیز شناخته می‌شود.

کیفیت زندگی، بهداشت، آزادی شهروندی، آموزش و سطح رفاه مردم در این کشور بسیار بالاست و به عنوان یکی از کشورهای طراز اول سطح زندگی با طول عمر بالا شناخته می‌شود. بیشتر از ۸۵ درصد مردم این کشور در مناطق شهری زندگی می‌کنند.

اقتصاد سوئد

کشور سوئد در گذشته به عنوان یکی از فقیرترین کشورهای اروپایی بود که با در پیش مسیرتوسعه به رشد اقتصادی مطلوبی پس از جنگ جهانی دوم دست یافته است به گونه ای که امروزه به عنوان ۸ مین قدرت اقتصادی اروپا شناخته می‌شود. اقتصاد سوئد بر پایه صادرات به خصوص صادرات ماشین آلات، وسایل نقلیه موتوری، کاغذ، چوب، صنایع فولاد و آهن و مواد شیمیایی به سایر کشور‌ها می‌باشد. واحد پول این کشور کرون سوئد است. معاملات در این کشور بر اساس یورو نیز انجام می گیرد.

تحصیل در کشور سوئد

کشور سوئد به عنوان یکی از کشورهای پیشتاز در امر تحصیل به خصوص در مقاطع بالای تحصیلی می‌باشد. این کشور با توجه به نظام آموزشی اروپا از سطح مطلوبی برخوردار است. تحصیل در تمامی مقاطع در کشور سوئد تا سال ۲۰۱۰ رایگان بوده است، پس از این سال به دلیل افزایش تقاضای دانشجویان بین المللی برای پذیرش در دانشگاه‌های سوئد این کشور به دلیل جلوگیری از کاهش خدمات تحصیلی خود قانون پرداخت شهریه را برای مقاطع تحصیلی مختلف تصویب نمود و از سال ۲۰۱۱ به بعد تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ملزم به پرداخت شهریه گردیده است.

مزایای تحصیل در کشور سوئد

 

  • تحصیل درباکیفیت ترین دوره‌های آموزش عالی دانشگاه‌های جهان
  • تحصیل به زبان انگلیسی در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری
  • برخورداری از کیفیت و استانداردهای بالای زندگی در کنار یادگیری
  • فرصت کار دانشجویی در کنار تحصیل برای تامین هزینه‌های تحصیل
  • برخورداری از تنوع فرهنگی و جذابیت‌های توریستی کشور سوئد
  • قابلیت استفاده از انواع بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی
  • یادگیری مهارت‌های شغلی لازم مطابق با استانداردهای جهانی
  • امکان اشتغال به کار در سوئد پس از اتمام تحصیل
  • امکان سفر به ۳۲ کشور عضو شینگن با دریافت اقامت موقت سوئد

 

تحصیل در مقطع کارشناسی سوئد

طول تحصیل دوره لیسانس در دانشگاه‌های سوئد مانند سایر کشور ۴ سال می‌باشد و هر دانشجو با گذراندن ۱۸۰ واحد درسی در این ۴ سال موفق به اخذ مدرک کارشناسی می‌گردد. تحصیل در این دوره تنها به زبان سوئدی فراهم گردیده است و متقاضیان لازم است این زبان را فرا بگیرند. سال تحصیلی شامل دو ترم می‌باشد که ترم پاییزه از اوایل سپتامبر و ترم بهاره از اواخر ژانویه آغاز می‌شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئد داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره ۶  الزامی است و دانشجویان می‌توانند برای تامین هزینه‌های تحصیل خود ۱۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت به انجام کار دانشجویی بپردازند.

تحصیل در مقطع کارشناس ارشد سوئد

دوره آموزشی کارشناسی ارشد در سوئد شامل ۲ سال آموزشی می‌باشد که تحصیل هم به زبان سوئدی و هم به زبان انگلیسی میسر است. برای دریافت پذیرش در مقطع فوق لیسانس دانشگاه‌های سوئد مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ مورد نیاز است. دانشجویان در طول ۴ ترم تحصیلی اجازه انجام کار دانشجویی به صورت پاره وقت ۲۰ ساعت در هفته را برای تامین هزینه‌های تحصیل خود  دارند. در انتهای این دوره ارائه پایان نامه و دفاع از آن الزامی است.

تحصیل در مقطع دکتری سوئد

دوره دکتری در کشور سوئد مانند بسیاری از کشورها در حدود ۴ تا ۵ سال آموزشی می‌باشد. تقریبا آموزش در تمامی دانشگاه‌های  سوئد در مقطع دکترا به زبان انگلیسی می‌باشد و متقاضیان لازم است مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ تا ۷ را برای پذیرش ارائه نمایند. از آنجایی که تقاضای پذیرش در این مقطع بسیار زیاد است کسانی که دارای معدل بالاتر و مقالات ISI هستند از شانس بیشتری برای دریافت پذیرش برخوردارند. دانشجویان دوره دکتری اجازه انجام ۳۰ ساعت کار پاره وقت در هفته را برای تامین هزینه‌های زندگی خود دارند. تحصیل در مقطع دکترا سوئد در صورت دریافت بورسه تحصیلی برای متقاضیان رایگان خواهد بود.

در رشته‌هایی مانند رشته‌های مدیریت مالی و علوم اقتصادی داشتن مدرک آزمون زبان GRE یا GMAT الزامی است.

 

رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های سوئد

در کشور سوئد تقریبا تمامی رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف امکان پذیرش دانشجو دارند اما رشته‌های پرمخاطب در این کشور شامل رشته‌های مدیرت و اقتصاد، رشته‌های کامپیوتر و فناوری اطلاعات، رشته‌های طراحی و هنر و موسیقی، رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری، روزنامه نکاری و علوم ارتباطات، رشته‌های تکنولوژی و مهندسی، حقوق و رشته‌های علوم اجتماعی می‌شود.

دانشگاه‌های سوئد

کشور سوئد سرمایه و توان مالی بسیاری را صرف نظام آموزشی خود نموده است. این کشور خواستگاه جایزه ی برجسته ی نوبل است و علاوه بر آن دارای دانشگاه‌های معتبری در سطح جهان می‌باشد. دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی سوئد به دو نوع دانشگاه و کالج دانشگاهی تقسیم بندی می‌شوند که تفاوت آنها در اعطای مدرک دکترا می‌باشد در واقع دانشگاه‌ها دارای مقطع دکترا هستند و کالج‌ها فاقد این دوره آموزشی می‌باشند. مدرک این دو موسسه آموزش عالی تفاوتی با یکدیگر ندارد. در کشور سوئد بیش از ۵۳ مرکز آموزش عالی وجود دارد که بیشتر آنها از نظر علمی در سطح بالایی قرار دارند. در جدول زیر اسامی دانشگاه‌های برتر سوئد بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهان آمده است.

نام دانشگاهUniversity Nameرتبه دانشگاه در دنیاشهر
دانشگاه لوندLund University۷۸لوند
موسسه سلطنتی فناوریKTH Royal Institute of Technology۹۸استکهلم
دانشگاه اوپسالاUppsala University۱۱۲اوپسالا
دانشگاه فناوری چالمرزChalmers University of Technology۱۳۳یوتبوری
دانشگاه استکهلمStockholm University۱۹۵استکهلم
دانشگاه گوتنبرگUniversity of Gothenburg۲۸۳گوتنبرگ
دانشگاه لینشوپینگLinköping University۲۸۷لینشوپینگ
دانشگاه اومئوUmea University۳۸۸اومئو

 

هزینه زندگی  در سوئد

سوئد یکی از کشور‌های ثروتمندی است که کیفیت زندگی در آن بسیار بالا است اما به همان نسبت، میزان مالیاتی که مردم می‌پردازند نیز بیشتر از سایر کشورهای اروپایی است. این کشور در کنار دستمزد بالا، یکی از گران ترین کشورهای جهان می‌باشد که هزینه‌های زندگی در آن بیشتر از حد متوسط خواهد بود. به طور کل هزینه‌های زندگی یک فرد معمولی در سوئد به صورت ماهانه در حدود ۸۵۰ تا ۹۸۰ یورو برآورد می‌شود و هر دانشجو لازم است چیزی در حدود ۱۰۰۰ یورو برای هر ماه باید در نظر بگیرد. هزینه اسکان دانشجویان که تقریبا نیمی از هزینه‌های ماهانه آنها را شامل می‌شود در حدود ۵۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

هزینه تحصیل در سوئد

همانگونه که گفته شد دانشگاه‌های سوئد از سال ۲۰۱۱ به بعد از دانشجویان خارجی خود شهریه دریافت می‌کنند. این شهریه تنها مختص دانشجویان خارجی غیر عضو اتحادیه اروپا است و دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سوئد که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند ملزم به پرداخت این شهریه نیستند. شهریه در دانشگاه‌های سوئد بر اساس دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی متفاوت است. به طور کل تحصیل در دوره کارشناسی ارزان تر از سایر مقاطع تحصیلی می‌باشد.

شهریه رشته‌های علوم انسانی در حدود ۹۵۰۰ یورو در سال، شهریه رشته‌های فنی و علوم طبیعی در حدود ۱۵۰۰۰ یورو در سال و شهریه رشته‌های طراحی و معماری ۱۸۵۰۰ تا ۲۶۰۰۰ یورو در سال برآورد می‌شود.

کار دانشجویی در سوئد

دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در کشور سوئد اجازه کار در حین تحصیل را دارند و هیچ محدودیت زمانی برای کار آنها در طول هفته تعیین نگردیده است. بیشتر دانشگاه‌های سوئد دارای سرویس‌هایی برای کمک به دانشجویان در جهت پیدا کردن شغل‌های پاره وقت برای تامین هزینه‌های زندگی دانشجویان هستند.

 کار در سوئد پس از فارغ التحصیلی

کشور سوئد برای دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه‌های سوئد علاوه بر مجوز کار در حین تحصیل، به دانشجویانی که مدرک خود را دریافت کرده اند یک فرصت زمانی شش ماهه برای پیدا کردن کار یا راه اندازی شغل می‌دهد. این افراد در صورتی که پیشنهاد شغلی داشته باشند می‌توانند پس از بازگشت به کشور خود برای دریافت اقامت کاری اقدام نمایند. تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری در کشور سوئد امکان پذیر نیست و فرد باید حتما به کشور خود مراجعه نموده و سپس درخواست ویزای کار دهد.

ویزای تحصیلی سوئد

کشور سوئد عضو کشور‌های شینگن است و به طور کل دارای دو نوع اقامت تحصیلی می‌باشد. یک اقامت تحصیلی کوتاه مدت ۶ ماهه که بیشتر برای علاقمندان به یادگیری زبان سوئدی برای شرکت در دوره‌های آموزشی زبان ارائه می‌شود و نوع دیگر اقامت تحصیلی بلندمدت که برای دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه‌های این کشور به صورت ۱۲ ماهه ارائه می‌شود و لازم است دانشجو در پایان سال تحصیلی اقدام به تمدید ویزای تحصیلی خود نماید.

متقاضیان پذیرش شده در دانشگاه‌های کشور سوئد می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز درخواست ویزا نمایند، اعطای این ویزا قطعی نمی‌باشد.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در سوئد

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی اخذ پذیرش و تحصیل در خارج کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.