تحصیل در فرانسه

یکی از کشورهای مهم در اروپا که مقصد بسیاری از علاقمندان به تحصیل در اروپا می‌باشد کشور زیبا و دوست داشتنی فرانسه است. این کشور یکی از مهمترین مراکز آموزشی در اروپا محسوب می‌گردد که نظام آموزشی قوی در آن پیاده شده است. بالا بودن اعتبار مدرک دانشگاه‌های فرانسه، احصیل به زبان انگلیسی در فرانسه  و امکان تحصیل رایگان در فرانسه از عمده ترین دلایل انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی به خصوص در مقطع ارشد و دکترا می‌باشد.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در فرانسه

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


کلیاتی درباره فرانسه

فرانسه بزرگترین کشور اتحادیه اروپا است که به لحاظ وسعت در رتبه دوم پهناورترین کشور این قاره قرار دارد. فرانسه در شمال شرق با بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان و در شرق سوئیس و در جنوب شرق با ایتالیا ودر جنوب و جنوب غرب با اسپانیا و آندورا هم مرز می‌باشد این کشور در شمال با کشور انگلستان دارای مرز آبی است. این کشور شش ضلعی یکی از قدرت‌های صنعتی جهان  محسوب می‌گردد که دارای تاریخ و فرهنگ غنی است و با عنوان کشور فرهنگ و هنر شناخته می‌شود که سابقه ای بس طولانی دارد. روند سیر تاریخی فرهنگ و تمدن و تاریخ جهان را در موزه‌های این کشور در معرض نمایش همگان قرار دارد. پایتخت فرانسه پاریس است که به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر در جهان نیز شناخته می‌شود.  فرانسه به عنوان جمهوری فرانسه شناخته می‌شود که حکومت در دست رئیس جمهور و کابینه او است.

آب و هوای فرانسه

فرانسه کشوری است با جاذبه‌های طبیعی فراوان همچون کوهستان‌های پوشیده از برف رشته کوه‌های آلپ و سواحل گسترده در بخش غربی این کشور که باعث ایجاد تنوع آب و هوایی در فرانسه گردیده است. بخش‌های شمالی و شمال شرقی فرانسه دارای آب و هوای معتدل است، بخش‌های جنوبی تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای است و بخش‌های جنوبی این کشور دارای اقلیم اقیانوسی با تابستان‌های گرم(ولی نه داغ) و زمستان‌های خنک (ولی نه سرد) است. غرب فرانسه برخلاف سایر نقاط فرانسه از آب و هوای سرد و کوهستانی برخودار است. مهمترین شهرهای دانشگاهی فرانسه که در شهرهای پاریس، لیون و بوردو می‌باشند دارای آب و هوایی متعادل با حداقل دمای ۷.۵- ۸.۵ درجه در زمستان و حداکثر دمای ۳۷-۳۹ در تابستان می‌باشند.

فرهنگ و زبان

زبان رسمی در کشور فرانسه فرانسوی می‌باشد اما علاوه بر فرانسوی مردم این کشور به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند، کسانی که به دنبال زندگی در کشور فرانسه هستند لازم است که زبان فرانسوی را فرا بگیرند. فرانسوی‌ها مردمی خونگرم و با فرهنگ هستند و زندگی مسالمت آمیزی با مهاجران خارجی دارند. فرانسه جزو کشورهای سکولاریسم شناخته می‌شود که مذهب در آن تعریف نشده است در نتیجه تنوع مذهبی فراوانی را شاهدیم و هرکس می‌تواند مذهب خود را داشته باشد، بیشترین مذاهب را کاتولیک‌ها، بدون مذهب‌ها و مسلمانان تشکیل می‌دهند.

اقتصاد فرانسه

فرانسه چهارمین قدرت صنعتی جهان شناخته می‌شود که اقتصاد توانمند آن بر پایه گردشگری، کشاورزی، دامپروری و صنایع است. فرانسه یکی از موسسین اتحادیه اروپا است و قدرت بسیاری در جهان دارد. فرانسه در صنایع بسیاری شناخته شده است از جمله در صنایع فلزکاری، ماشین آلات، هواپیما سازی، کشتی سازی، پتروشیمی، نظامی و اتمی. علاوه بر آن این کشور یکی از صادرکنندگان محصولات کشاورزی همچون گندم، چغندر قند، برنج، سیب زمینی، جو، انگور و دام‌هایی چون گاو، خوک و ماهی می‌باشد. این کشور مهد مد و فشن نیز می‌باشد که برندهای معتبر بسیاری در این زمینه به جهان معرفی نموده است، عطرهای فرانسوی، پارچه‌های فرانسوی،  کیف و کفش فرانسوی همه و همه در جهان شناخته شده اند.

پول رایج در فرانسه فرانک فرانسه است اما معاملات در این کشور بر اساس پول اتحادیه اروپا، یورو نیز انجام می‌گردد.

ادامه تحصیل در فرانسه

کشور فرانسه حدود ۲۳ درصد بودجه خود را صرف آموزش در این کشور می‌نماید. مردم این کشور اکثرا تحصیل کرده هستند و به لحاظ فرهنگی از غنا و اصلت فرهنگی برخودارند. فرانسه یکی از موفق ترین نظام‌های آموزشی جهان را دارا می‌باشد که بسیاری از موسسات آموزشی آن در سطح جهان رتبه‌های خوبی را به خود اختصاص داده اند. دانشگاه‌هایی همچون سوربون، دانشگاه‌های پاریس ۱۳ گانه و دانشگاه بوزارت جزو موفق ترین دانشگاه‌ها هستند که افراد بسیار مهم و تاثر گذاری را در تاریخ جهان به جامعه جهانی معرفی نموده اند.

شرایط تحصیل در فرانسه

ادامه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه به دو زبان انگلیسی یا فرانسوی اکان پذیر است. کسانی که علاقمند به ادامه تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی هستند لازم است قبل از درخواست ویزا دوره‌های زبان فرانسوی TEF و TCF را با موفقیت طی نمایند و نمره قبولی در آنها کسب کنند. این آزمون‌ها توسط سفارت فرانسه در ایران با همکاری دانشگاه تهران برگزار می‌گردد. این آزمون‌ها هر ماهانه برگزار می‌شوند و دانشجویان برای دریافت ویزا حداقل نمره B1 را نیازمند هستند. این مدرک حداقل شرط زبان برای دریافت ویزا می‌باشد و مدارک مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه‌ها با آن متفاوت می‌باشد در نتیجه لازم است اطلاعات لازم درباره هر دانشگاه را جمع آوری نمایید و مدارک مورد نیاز زبان آن را تامین کنید.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه

علاقمندان به ادامه تحصیل در کششور فرانسه به زبان فرانسوی می‌توانند از تحصیل رایگان در فرانسه برخودار باشند. تحصیل در تمامی موسسات آموزش عالی این کشور در مقطع کارشناسی به صورت رایگان است، لازم به ذکر است که پذیرش در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی کار بسیار سختی است. دریافت ویزا برای مقطع لیسانس دانشگاه‌های فرانسه بسیار سخت تر از دریافت ویزا برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا فرانسه

کشور فرانسه یکی از کشورهای مهم برای اعطای مدرک فوق لیسانس و دکترا می‌باشد که لازم است دانشجویان علاقمند برای پذیرش در این مقطع در دانشگاه‌های فرانسه مدارکی را فراهم آورند. این مدارک شامل:

 • رزومه یا شرح حال کامل دانشجو شامل رزومه تحصیلی و رزومه کاری (CV)
 • انگیزنامه (Letter de motivation)
 • مدارک سوابق کاری و تحصیلی قید شده در رزومه
 • مدرک زبان فرانسه TCF،  DELF، DALF
 • توصیه نامه اساتید (حداقل ۲ توصیه نامه به زبان فرانسه یا انگلیسی)
 • پروپوزال و موضوع پژوهش حداقل در ۳ صفحه آ ۴ به زبان انگلیسی یا فرانسوی

لازم به ذکر است برخی از دانشگاه‌ها مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس از دانشجویان می‌خواهند که شما باید آن را علاوه بر سایر مدارک ضمیمه نمایید.

دانشجویان بین المللی در صورت پذیرش در دانشگاه‌های این کشور می‌توانند از امکانات خدمات اجتماعی دانشجویی (CAF) نظیر مسکن و بورس تحصیلی بهره مند گردند.

 

رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های فرانسه

دانشگاه‌های فرانسه تقریبا تمامی رشته‌های دانشگاهی را دارا می‌باشند، مهمترین رشته‌های دانشگاهی فرانسه شامل: حقوق، جرم شناسی، مدیریت، علوم اقتصادی، علوم سیاسی و روابط بین الملل، روانشناسی، علوم پایه، علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، علوم کشاورزی، مدیریت توریسم، ادبیات و فلسفه، تاریخ، هنر و معماری، باستان شناسی، جامعه شناسی، مردم شناسی، پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و … است.

 

دانشگاه‌های فرانسه

کشور فرانسه بیش از ۳۰۰۰ موسسه آموزشی دارد که ۹۰ دانشگاه، ۲۴۰ مدرسه عالی مهندسی  و ۲۳۰ مدرسه عالی بازرگانی و سایر مدارس عالی هنر، معماری و پزشکی را در بر می‌گیرد. این کشور مهد فیلسوفان، نوابغ و دانشمندان بسیار در طول تاریخ بوده است. اکثر دانشگاه‌های فرانسه در رتبه‌های برتر قرار دارند حدود ۴۰ دانشگاه این کشور در رنکینگ جهانی رتبه زیر ۱۰۰۰ دارند. در جدول زیر نام چند دانشگاه مهم فرانسه با رتبه آنها در سطح جهانی مشخص گردیده است.

 

نام دانشگاهUiversity Nameرتبه دانشگاه در دنیاشهر
دانشگاه اکول نرمال پاریسEcole normale supérieure, Paris۴۳پاریس
دانشگاه پلی تکنیکEcole Polytechnique۶۵پاریس
دانشگاه سوربنSorbonne University۷۵پاریس
دانشگاه برق پاریسCentraleSupélec۱۳۷پاریس
دانشگاه اکول نرمال لیونÉcole Normale Supérieure de Lyon۱۵۳لیون
موسسه مطالعات سیاسی پاریسSciences Po۲۲۱پاریس
دانشگاه پاریس ۱۱ یا پاریس سودUniversité Paris-Sud۲۳۹پاریس
دانشگاه پارستیکEcole des Ponts ParisTech۲۶۳پاریس
دانشگاه گرونوبل آلپUniversité Grenoble-Alpes۲۸۹گرونوبل
دانشگاه پاریس ۱ یا پانتئون – سوربنUniversité Paris 1 Panthéon-Sorbonne۲۹۹پاریس
دانشگاه پاریس ۷ یا دیدرو پاریسUniversité Diderot Paris 7۲۹۵پاریس
دانشگاه استراسبورگUniversité de Strasbourg۳۴۸استراسبورگ

 

هزینه زندگی در فرانسه

کشور فرانسه یکی از کشورهای طراز اول جهان برای تحصیل می‌باشد که تحصیل در آن در مقطع ارشد و دکترا رایگان می‌باشد. اما علاوه بر هزینه تحصیل در این کشور، هزینه‌های زندگی نظیر هزینه مسکن، هزینه خوردو خوراک، هزینه رفت و آمد و … نیز وجود دارد که ممکن است به ماهی ۵۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه برسد.

یکی از مهمترین هزینه‌های زندگی در فرانسه هزینه مسکن است که ممکن است رقم بسیار بالایی شود در نتیجه دولت فرانسه برای جلوگیری از افزایش هزینه‌های زندگی دانشجویی سازمان خدمات دانشجویی (CAF) را راه اندازی نموده است که بیش از ۴۰ درصد هزینه‌های مسکن دانشجویان را تامین می‌نماید. لازم به ذکر است بسیاری از بلیت‌ها برای دانش آموزان و دانشجویان زیر ۲۶ سال مشمول تخفیف می‌گردد.

بهترین روش برای کاهش هزینه‌های زندگی دانشجویی در فرانسه استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی است که باعث کاهش بسیاری از هزینه‌های افراد می‌گردد.

کار دانشجویی در حین تحصیل در فرانسه

دانشجویان در مقاطع مختلف اجازه کار پاره وقت حین تحصیل را به مدت ۲۰ ساعت در هفته دارا می‌باشند.

 

شهریه دانشگاه‌های فرانسه

همانگونه که گفته شد بر طبق سیاست‌های آموزشی اتخاذ شده در کشور فرانسه تحصیل در تمامی مقاطع در این کشور رایگان است در نتیجه دانشجویان هزینه ای را به عنوان شهریه دانشجویی پرداخت نخواهند کرد. با این وجود برخی از خدمات ارائه شده در دانشگاه مشمول هزینه می‌شود که چیزی بین ۱۹۰ تا ۶۲۰ یورو را در سال شامل می‌شود که با توجه به رشته و مقطع تحصیلی این هزینه متغییر خواهد بود.

 

به علت تقریبا رایگان بودن تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه، پذیرش دانشگاه‌های این کشور متقاضیان بسیاری دارد در نتیجه برای دریافت پذیرش لازم است شما از رزومه ای قوی در کنار حمایت یک استاد برخودار باشید تا بتوانید در رقابت دریافت پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه پیروز گردید.

دانشگاه‌های خصوصی فرانسه مانند همه ی دانشگاه‌های خصوصی در سراسر جهان از دانشجویان شهریه آموزشی دریافت می‌کنند که این شهریه بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو در سال خواهد بود. همچنین دانشگاه‌های کسب و کار نیز هزینه ای بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو در سال از دانشجویان خود دریافت می‌کنند.

 

زمان ثبت نام دانشگاه‌های فرانسه

دانشگاه‌های فرانسه در دو نوبت اقدادم به پذیرش دانشجو می‌نماید. پذیرش برای ترم پاییزه که ثبت نام از ۱ فوریه (۱۲ بهمن) تا ۱ آپریل (۱۲ فروردین) انجام می‌شود و برای ترم بهاره از تاریخ ۱۵ سپتامبر(۲۴ شهریور) ثبت نام آغاز می‌شود. دانشگاه‌های از تاریخ ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) و ۱۵ سپتامبر(۲۴ شهریور) به بعد نتایج پذیرش را اعلام می‌کنند.

ویزای تحصیلی فرانسه

برای دریافت  ویزای تحصیلی فرانسه لازم است درخواست خود را به بخش فعالیت‌های فرهنگی سفارت فرانسه در تهران تحویل دهید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی عبارتند از :

 • فرم ویزای بلندمدت در چهار نسخه
 • رزومه تحصیلی دانشجو
 • ۵ قطعه عکس جدید دانشجو
 • کپی ۵ صفحه اول گذرنامه
 • کپی کارت ملی و شناسنامه با کپی تایید شده ترجمه آنها
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی در ایران با ترجمه فرانسه آن
 • کپی گواهی پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی فرانسه با مهر تایید دولت
 • گواهی توان مالی دانشجو برای تامین هزینه‌های زندگی خود در طول تحصیل در فرانسه
 • گواهی حساب بانکی در فرانسه با نام دانشجو به ارزش حداقل ۶۰۰۰ یورو

پس از تحویل این مدارک سفارت برای شما وقت مصاحبه تعیین می‌نماید که لازم است در آن به ارائه دلایل خود برای بازگشت به کشور پس از اتمام تحصیلات بپردازید.

اقامت دائم پس از تحصیل

کشور فرانسه دارای شرایط اقامت دائم افراد پس از ۷ سال زندگی متوالی در این کشور می‌باشد. یعنی کسانی که با ویزای تحصیلی و کاری ۷ سال در این کشور اقامت داشته باشند می‌توانند درخواست اقامت دائم بدهند. در صورتی که دانشجویان در حین تحصیل مشغول کار پاره وقت باشند و کارفرما آنها را بیمه نماید نیز می‌توانند درخواست اقامت دائم بدهند.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در فرانسه

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی اخذ پذیرش و تحصیل در خارج کلیک کنید

1 نظر
 1. رقیه حیاتی می گوید

  منم ثبت نام کنید
  باتشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.