تحصیل در انگلستان

ادامه تحصیل در کشور انگلستان علاقمندان بی شماری در سراسر جهان دارد و سالانه هزاران دانشجوی بین المللی به امید پذیرش در دانشگاه‌های طراز اول انگلستان درخواست پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان را دارند. ادامه تحصیل به خصوص در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در انگلستان از محبوبیت بیشتری نسبت به مقطع کارشناسی در بین دانشجویان بین المللی علاقمند به ادامه تحصیل در خارج از کشور برخودار است. انگلستان پس از آمریکا دومین کشور به لحاظ پذیرش دانشجوی بین المللی می‌باشد. حضور نام دانشگاه‌های این کشور در صدر لیست برترین دانشگاه‌های جهان پس از دانشگاه‌های  آمریکا یکی از مهمترین دلایل علاقه دانشجویان خارجی به تحصیل در دانشگاه‌های طراز اول انگلستان می‌باشد.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در انگلستان

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


کلیاتی درباره کشور انگلستان

کشور انگلستان (England) بخش جنوبی پادشاهی بریتانیای کبیر است که با نام پادشاهی متحده (United Kingdom) متشکل از چهار کشور انگللستان، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز شناخته می‌شود. این کشور به عنوان بخش جدایی ناپذیری از بریتانیای کبیر است که قوانین خاص خود را در زمینه آموزش و پرورش دارد. پایتخت انگلستان شهر لندن است که به عنوان پایتخت بریتانیا نیز شناخته می‌شود این کشور از شمال با کشور اسکاتلند، از غرب با کشور ولز، از شرق با دریای شمال و از جنوب با کانال مانش که مرز میان انگلستان و فرانسه است هم مرز است. کشور انگلستان به شکل شبه جزیره ای است که بیش از ۱۰۰ جزیره کوچک و بزرگ دارد. انگلستان را می‌توان ۹۹ امین کشور پهناور دنیا دانست که دارای مرزهای آبی بسیاری در جنوب غرب و شمال غرب است.  انگلستان دارای آب و هوای معتدل است بافتی متشکل از جنگل، دشت و کوهستان دارد.  خط ساحلی انگلستان حدود ۸۰۰۰ کیلومتر را در بر می‌گیرد که باعث ایجاد بندرگاه‌ها و شهرهای ساحلی بی شماری در این کشور شده است.

زبان مردم انگلستان انگلیسی بر پایه گویش بریتیش (British) در کنار زبان‌های رسمی دیگری همچون ولزی و اسکاتلندی می‌باشد. دین رسمی در انگلستان مسیحیت است اما سایر ادیان از آزادی عمل برخوردارند و انگلستان را می‌توان یک کشور چند مذهبی برشمرد.

سیستم سیاسی انگلستان

کشور انگلستان دارای یک حکومت دموکراسی پارلمانی است که هر ۵ سال یکبار توسط مردم انتخاب می‌شود. عالی ترین مقام دولتی نخست وزیری است که در یک دوره ۵ ساله به کمک وزرای کابینه خود ریاست می‌کند. در کنار نخست وزیری عالی ترین مقام رسمی کشور انگلستان ملکه است که بر طبق قانون اساسی هیچ دخالتی در دولت ندارد و تنها تشریفات رسمی را به جا می‌آورد.

اقتصاد انگلستان

انگلستان رتبه پنجم ثروتمندترین کشور دنیا را به خود اختصاص داده است و یکی از پیشتازان در عرصه اقتصاد بین المللی و جذب سرمایه بر پایه تکنولوژی ارتباطات، زیست شناسی، صنایع خلاقیت محور و … است. این کشور به عنوان یکی از ده کشور برتر تولیدکننده جهان نیز شناخته می‌شود. با وجود اینکه در اروپا واحد پول یکسان سازی شده است و اکثر کشورهای اروپایی از واحد یورو در کشور خود استفاده می‌کنند، واحد پول انگلستان پوند استرلینگ است.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های انگلستان

دانشگاه‌های کشور انگلستان سالانه هزاران دانشجوی بین المللی را در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و پسا دکتری پذیرش می‌نماید. تقریبا تمامی رشته‌های گروه‌های آموزشی مختلف در انگلستان پذیرش دارد اما رشته‌های برتر و پرطرفدار در انگلستان شامل : مديريت مالى و حسابدارى، بازاریابی، روابط بین الملل، معماری، هنر و طراحی، علوم زیستی، بازرگانی، علوم کامپیوتر، اقتصاد، مهندسی، حقوق، دوره‌های زبان انگلیسی، مد و فشن، پزشکی، پرستاری، علوم سیاسی، روانشناسی و …می‌شود.

دانشگاه‌های انگلستان

نظام آموزشی انگلستان یکی از استانداردترین نظام‌های آموزشی جهان است که دانشگاه‌های طراز اول و با سابقه بسیاری را در خود جای داده است. تولید علم در کشور انگلستان ۸ درصد است در حالی که این کشور تنها ۱ درصد از جمعیت جهان را دارا می‌باشد. مدرک تمامی دانشگاه‌های سطح بالای انگلستان توسط وزارت علوم و تحقیقات ایران تایید شده اند. این دانشگاه‌ها همواره در رتبه‌های بالای رنکینگ دانشگاه‌های جهان قرار دارند. حدود ۸۰ دانشگاه از این کشور در رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ رتبه بندی دانشگاه‌های جهان طبقه بندی شده اند. در لیست زیر نام چند دانشگاه سطح اول کشور انگلستان با رتبه بندی آنها در چارت جهانی آورده شده است.

 

نام دانشگاهنام انگلیسیرتبه دانشگاهشهر
دانشگاه آکسفوردUniversity of Oxford۵آکسفورد
دانشگاه کمبریجUniversity of Cambridge۶کمبریج
کالج سلطنتی لندنImperial College London۸لندن
دانشگاه کالج لندنUCL (University College London)۱۰لندن
دانشگاه ادینبورگThe University of Edinburgh۱۸ادینبورگ
دانشگاه منچسترThe University of Manchester۲۹منچستر
دانشگاه کالج کینگ لندنKing’s College London۳۱لندن
مدرسه علم و صنعت لندنLondon School of Economics and Political Science (LSE)۳۸لندن
دانشگاه بریستولUniversity of Bristol۵۱بریستول
دانشگاه وارویکThe University of Warwick۵۴کاونتری
دانشگاه گلاسکوUniversity of Glasgow۶۹گلاسکو
دانشگاه دورهامDurham University۷۴دورهام
دانشگاه شفیلدThe University of Sheffield۷۵شفیلد
دانشگاه بیرمنگامUniversity of Birmingham۷۹بیرمنگام
دانشگاه ناتینگهامUniversity of Nottingham۸۲ناتینگهام
دانشگاه سنت اندروزUniversity of St Andrews۹۷اسکاتلند

 

ادامه تحصیل در انگلستان

با توجه به قدمت و رتبه بندی دانشگاه‌های انگلستان و امکانات ویژه ای که این دانشگاه‌ها در اختیار متقاضیان بین المللی تحصیل در آنها قرار می‌دهند، این کشور مورد توجه افراد بسیاری در سراسر جهان برای ادامه تحصیل قرار گرفته است. یکی از مهمترین دلایل اعطای بورسیه در مقاطع تحصیلی بالا  تحصیلی و دریافت اقامت کاری پس از اقامت تحصیلی می‌باشد. علاوه بر آن مدرک ارائه شده توسط دانشگاه‌های انگلستان از اعتباری جهانی برخودار است و در تمامی کشورهای دنیا فارغ التحصیلان انگلستان می‌توانند از موقعیت‌های عالی برخودار شوند.

در انگلستان تنها به زبان انگلیسی در دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور برای متقاضیان بین المللی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان فراهم شده است.

آزمون‌های آیلتس  Life Skills و آیلتس UKVI

از سال ۲۰۱۵ کشور انگلستان اقدام به برگزاری آزمون‌های آیلتس مطابق با نوع ویزای درخواستی متقاضیان اقامت در این کشور نمود. کسانی که به دنبال اقامت کاری یا تحصیلی هستند لازم است در آزمون‌های آیلتس Life Skills و آیلتس UKVI  شرکت نمایند تا بتوانند ویزای تحصیل یا ویزای کار در این کشور را به دست آورند. تا پیش از برگزاری آزمون آیلتس لایف اسکیلز متقاضیان ویزای انگلستان مجبور به شرکت در آزمون آیلتس جنرال بودند که یک آزمون سخت محسوب می‌گردید. آزمون  آیلتس  Life Skills به منظور سنجش میزان توانایی افراد در برقراری ارتباط و تعامل اجتماعی با سایرین در این کشور است. آزمون  برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان لازم است افراد در آزمون آیلتس یو کی وی ای (IELTS UKVI) نیز برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند این آزمون به لحاظ دشواری در رده آزمون آیلتس جنرال طبقه بندی می‌گردد و تنها در مراکزی برگزار می‌شود که تایید شده اداره مهاجرت انگلستان هستند.

 

هزینه زندگی  در انگلستان

انگلستان با توجه به نوع زندگی آن جزو کشورهای گران محسوب می‌گردد با این حال شرایط تحصیل در آن می‌تواند به گونه ای انتخاب شود که دانشجویان با استفاده از بورس‌های تحصیلی و انجام کار پاره وقت در کنار تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از پس این هزینه‌ها برآیند. به طور میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در انگلستان بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ پوند در ماه می‌باشد که شامل هزینه اسکان، غذا، بیمه، رفت و آمد و … خواهد شد.

شهریه دانشگاه‌های انگلستان

دانشگاه‌های انگلستان مانند بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی برای آموزش خود در دوره‌های دانشگاهی هزینه دریافت می‌نماید. این هزینه بین ۱۰ تا ۱۵ هزار پوند در سال برآورد می‌شود. شهریه دانشگاه‌ها با توجه به سطح دانشگاه و رشته ای که دانشجویان تحصیل می‌کنند متغییر خواهد بود.

ویزای تحصیلی انگلستان

ویزای تحصیلی در انگلستان با عنوان tier 4 general student visa شناخته می‌شود. این ویزا تنها به افراد بالای ۱۶ سال اعطا می‌شود که شرایط ادامه تحصیل در انگلستان را دارا باشند. مهمترین آنها داشتن نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های معتبرانگلستان و توانایی خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی مطابق با رشته تحصیلی و علاوه بر آن داشتن استطاعت مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در انگلستان می‌باشد. زمان درخواست ویزای تحصیلی به طور معمول ۳ ماه پیش از شروع سال تحصیلی می‌باشد. ارائه درخواست ویزای تحصیلی از کشور انگلستان هزینه ای در حدود ۳۳۰ پوند در بردارد که دانشجو باید پرداخت نماید.

اقامت پس از تحصیل در انگلستان

دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان پس از اتمام دوره تحصیل خود می‌توانند اقدام به دریافت ویزای کاری نمایند. دریافت این ویزا به شرطی که کار پیدا کرده باشید بسیار آسان است. کسانی که بیش از ۴ سال در انگلستان اقامت داشته باشند به عنوان شهروندان این کشور شناخته می‌شوند. در نتیجه اگر طول اقامت شما در انگلستان بیش از ۴ سال باشد شما می‌توانید اقدام به دریافت اقامت دائم از کشور انگلستان نمایید.

شرایط ادامه تحصیل در کشور انگلستان

کشور انگلستان متقاضیان را در تمامی دوره‌های تحصیلی از دبستان تا پسا دکترا پذیرش می‌نماید. دوره لیسانس در این کشور سه ساله است و افراد پس از گرفتن مدرک لیسانس می‌توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد درخواست دهند. شرایط ورود به مقطع لیسانس داشتن مدرک آیلتس ۵ تا ۶.۵ است. این نمره در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. دانشجویان پذیرفته شده در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های انگلستان مجوز ۱۰ ساعت کار در طول هفته با میانگین حقوق ساعتی ۸ تا ۱۲ پوند را برای تامین هزینه‌های زندگی خود می‌توانند دریافت نمایند.

مقطع کارشناسی ارشد کشور انگلستان یکی از پرمخاطب ترین دوره‌های این کشور برای پذیرش می‌باشد. طول دوره فوق لیسانس در انگلستان یک سال می‌باشد و شرایط پذیرش در آن، مدرک زبان آیلتس با نمره ۶ تا ۶.۵ است. در مقطع کارشناسی ارشد امکان دریافت بورسیه وجود دارد. دانشجویان پذیرفته شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های انگلستان مجوز ۲۰ ساعت کار در طول هفته با میانگین حقوق ساعتی ۹ تا ۱۲ پوند را دارند.

کشور انگلستان یک دوره ۶ ماهه برای کسانی که سطح زبانشان زیر ۶ است برگزارمی‌نمایند که کمک بسیاری به افراد برای بهبود وضعیت زبان آنها برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر می‌نماید.

پذیرش در مقطع دکترا در انگلستان

طول دوره دکترا در کشور انگلستان به دو شکل پاره وقت و تمام وقت می‌باشد که تمام وقت ۳ تا ۴ سال و پاره وقت ۶تا ۷ سال طول می‌کشد.

از الزاما دریافت پذیرش در این مقطع داشتن مدرک آیلتس ۶.۵ به بالا می‌باشد. دوره دکتری و پسا دکتری در انگلستان از دوره‌های پر استقبال هستند که علاوه بر امکان استفاده از بورس تحصیلی دانشجویان بین المللی مزیت‌های بسیاری از جمله همراه داشتن خانواده (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) را در طول دوره تحصیل برای علاقمندان فراهم می‌آورد. دانشجویان پذیرفته شده در مقطع دکترای دانشگاه‌های انگلستان مجوز ۳۰ ساعت کار در طول هفته با میانگین حقوق ساعتی ۱۲ تا ۱۷ پوند را دارند. این حقوق می‌تواند بخشی از هزینه‌های زندگی افراد را در طول سال فراهم نماید.

بورسیه دانشگاه‌های انگلستان

در کشور انگلستان بورسیه برای دانشجویان بین المللی تنها در مقاطع ارشد و دکتری فراهم است. این بورسیه‌های از جانب دولت انگلستان، دانشگاه‌ها یا نهادهای غیردولتی انگلستان برای دانشجویان بین المللی فراهم می‌گردد. بورسیه‌های انگلستان می‌توانند به صورت فول فاند (Full Found)  باشند یا تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل را تقبل نمایند. با توجه به تعداد زیاد متقاضیان پذیرش دکترا انگلستان کار سختی است و نیاز به رزومه قوی در کنار اساتید راهنمایی است که شما را به عنوان دستیار تدریس یا دستیار پژوهشی انتخاب نمایند.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در انگلستان

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی اخذ پذیرش و تحصیل در خارج کلیک کنید

2 نظرات
 1. ایمان می گوید

  با درود.
  ایمان هستم ۲۸سال دارم و دارای مدرک ارشد حسابداری و ۵سال سابقه کار می باشم. تقاضای ادامه تحصیل در انگلستان بورسیه را دارم. خواهش میکنم کمک و راهنمایی کنید از کجا بایستی شروع کنم. سپاس

  1. ابراهیم حسینی می گوید

   سلام
   برای ادامه تحصیل در کشور انگلستان علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی و معدل مناسب نیاز به داشتن مدرک زبان می باشد. در ابتدا شما باید برای مدرک زبان اقدام کنید. سایر مراحل دریافت و اخذ پذیرش را می تونید با تماس با موسسه و مشاوران ما انجام بدین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.