تحصیل در اتریش

کشور اتریش یکی از محبوب ترین کشورهای جهان برای دانشجویان علاقمند به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی می‌باشد. کیفیت بالای زندگی در این کشور و مقرون به صرفه بودن شهریه‌های دانشگاهی و مهمتر از آن عدم نیاز به مدرک زبان باعث شده است اتریش به عنوان مقصد بسیاری از دانشجویان علاقمند به تحصیل در خارج از کشور شناخته شود.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در اتریش

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


کلیاتی درباره کشور اتریش

اتریش (Austria) یکی از کشورهای کوهستانی اروپای مرکزی است که در قلب اروپا با بسیاری از کشورهای اروپایی مرز مشترک دارد. این کشور از شمال با کشور آلمان و جمهوری چک، از غرب با کشور سوئیس و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی، و از شرق با کشورهای اسلوواکی و مجارستان همسایه است. این کشور به لحاظ وسعت ۱۱۸ مین کشور جهان است و چیزی در حدود وسعت استان خراسان جنوبی است. کشور اتریش دارای ۹ ایالت (بورگن‌لاند، کرنتن، اوبراسترایش، نیدراسترایش، سالزبورگ، اشتایرمارک، تیرول، فورآرلبرگ و وین) با پایتختی شهر وین است. این کشور دارای جمعیتی در حدود ۶م یلیون نفر است و تراکم جمعیتی بیانگر زندگی  ۱۰۰ نفر در هر کیلومتر مربع می‌باشد.

حکومت اتریش یک جمهوری فدرال است که به ایالت‌ها اجازه حکومت ایالتی داه می‌شود. در راس حکومت اتریش رئیس جمهور این کشور قرار دارد که با انتخابات مردمی انتخاب می‌شود.

۶۰ درصد این کشور را رشته کوه‌های آلپ پوشانده است که در پای آنها دریاچه‌های کوهستانی متعددی به وجود آمده است. وجود این دریاچه‌ها در دامنه کوه‌ها باعث به وجود آمدن آب و هوای مدیترانه ای معتدل و مرطوب در کشور اتریش گردیده است. عمده آب و هوای مناطق اتریش شبیه هم است با کمی اختلاف در رطوبت و خشکی هوا که به دلیل جریان‌های بادی می‌باشد که در غرب این کشور بیشتر از شرق است و همین جریان باد باعث افزایش رطوبت منطقه و کاهش خشکی زمین می‌گردد. در کل اتریش دارای تابستان‌های نسبتا گرم با دمای نسبی ۲۰-۳۵ درجه و زمستان‌های با سردی نسبی در حدود -۴ تا -۱۵ درجه سانتی گراد است.

آلمان و اتریش علاوه بر همسایگی تشابهات فرهنگی بسیاری با یکدیگر دارند. زبان رسمی کشور اتریش، آلمانی است و اکثریت مردم این کشور را مسیحیان کاتولیک تشکیل می‌دهند. سایر ادیان در اتریش از آزادی عمل برخوردارند.

 

اقتصاد اتریش

اتریش با وجود وسعت کمی که دارد یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و در رتبه ۱۲ ام قرار دارد. بخش اعظمی از این اقتصاد بر پایه گردشگری بین المللی و صادرات پایه ریزی شده است. صادرات عمده کشور اتریش شامل آهن و فولا، انواع ماشین‌آلات و تجهیزات وسایل نقلیه موتوری، محصولات فلزی، شیمیایی، منسوجات، کاغذ و مواد خوراکی می‌شود که به کشورهای بسیاری صادر می‌شود. آلمان و اتریش به عنوان شرکای تجاری هم شناخته می‌شوند.

ادامه تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش یکی از فرصت‌های طلایی برای علاقمندان به ادامه تحصیل در خارج از کشور است. این کشور برای کسانی که در دانشگاه‌های سراسری ایران دوره‌های روزانه و شبانه قبول شده اند به راحتی امکان پذیرش در مقاطع بالاتر را فراهم می‌آورد. برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های اتریش داشتن قبولی در آزمون سراسری یک شرط لازم و ضروری است. تنها با داشتن قبولی در آزمون سراسری شما می‌توانید با استفاده از گواهی اشتغال به تحصیل خود به همراه ریزنمرات تایید شده و سایر مدارک برای پذیرش در دانشگاه‌های اتریش اقدام نمایید.

کسانی که در سایر دانشگاه‌های ایران نظیر دانشگاه‌های آزاد، غیر انتفاعی، پیام نور و … تحصیل نموده اند نمی‌توانند درخواست پذیرش برای مقاطع ارشد ناپیوسته و دکتری را بدهند. این افراد لازم است در دوره‌های کارشناسی ارشد پیوسته شرکت نمایندو دروس تعیین شده توسط دانشگاه مورد نظر را برای ادامه تحصیل بگذرانند و پس از معادل سازی واحد‌های گذرانده شده اجازه ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر را خواهند یافت.

شرایط ورود به دانشگاه‌های اتریش

یکی از بهترین راه‌ها برای ورود به دانشگاه‌های اتریش، گرفتن انتقالی از دانشگاه‌های داخلی برای دانشگاه‌های اتریش است. اگر دانشجوی دانشگاه سراسری هستید با داشتن شرط پذیرش در آزمون سراسری به آسانی می‌توانید درخواست پذیرش از دانشگاه‌های اتریش را بدهید. تحصیل در دانشگاه‌های اتریش در تمامی مقاطع  به زبان آلمانی است تنها در برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های دکتری به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور مدرک زبان آلمانی ملاک نیست و دانشجو در صورت پذیرش و عدم آشنایی با زبان سه ترم اجازه گذراندن دوره زبان آلمانی را دارد که هرترم هزینه ای در حدود ۴۰۰ یورو برای دانشجو در بر دارد.

دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه‌های آزاد در ایران نمی‌توانند درخواست پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته را بدهند، آنها با ارائه درخواست خود به دانشگاه مورد نظر و ارسال مدارک و ریزنمرات طبق نظر دانشگاه در یکی از ترم‌های دوره کارشناسی ارشد پیوسته پذیرش می‌شوند و پس از طی این دوره مجوز ورود به مقاطع بالاتر را پیدا می‌کنند.

پذیرش در مقطع دکتری از دانشگاه‌های اتریش نسبت به سایر مقاطع سخت تر است. این مهم تنها با داشتن استاد راهنما در دانشگاه‌های اتریش و داشتن یک رزومه قوی امکان پذیر است. دانسجویان علاقمند به تحصیل در اتریش می‌توانند با گذراندن دوره فوق لیسانس در اتریش شانس تحصیل در دوره دکتری در دانشگاه‌های اتریش را نیز به دست آورند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش از دانشگاه‌های اتریش

برای اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اتریش نیاز به مدارکی دارید که مهمترین آنها در اینجا طبقه بندی شده است.

اصل شناسنامه و کارت ملی

گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

گواهی قبولی در آزمون سراسری

اسکن و کپی پاسپورت به همراه اصل آن

مدرک و ریزنمرات دوره دیپلم و پیش دانشگاهی

گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاهی پذیرش شده در آزمون سراسری

گواهی تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی در اتریش

زمان ارائه درخواست برای پذیرش در دانشگاه‌های اتریش در دو مقطع زمانی امکان پذیر است. برای پذیرش در ترم پاییزه (شروع از ماه اکتبر) مهلت ارائه مدارک تا اول ژانویه (۱۱ دی ماه) است و برای پذیرش در ترم بهاره (شروع از ماه مارچ) مهلت ارائه مدارک تا اول آگوست(۱۰ مرداد) است

رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های اتریش

تقریبا تمامی رشته‌های دانشگاهی در کشور اتریش پذیرش دارند اما محبوب ترین رشته‌ها در این کشور که از ارزش و اعتباری جهانی برخوردار است رشته‌های معماری و موسیقی می‌باشد. فارغ التحصیلان این رشته‌های دانشگاه‌های اتریش در جهان از امتیاز بسیاری برخوردارند و تحصیل در این رشته‌ها تقریبا رایگان می‌باشد. برخی رشته‌ها مانند پزشکی، دندانپزشکی، روانشناسی، دامپزشکی و در برخی از دانشگاه رشته‌های خبرنگاری و علوم ارتباطات دارای محدودیت پذیرش هستند و دانشجویان برای تحصیل در این رشته‌ها لازم است در آزمون ورودی این رشته‌ها در کشور اتریش شرکت نماید.

دانشگاه‌های اتریش

اتریش یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه آموزش عالی است که دارای ۲۲ دانشگاه دولتی، ۲۷ کالج دانشگاهی، ۱۲ دانشگاه خصوصی، و ۲۱ دانشگاه علمی کاربردی غیر دولتی است. در تمامی این دانشگاه‌ها تدریس به زبان آلمانی انجام می‌گردد. تنها در برخی از این دانشگاه‌های در مقطع دکتری تدریس به زبان انگلیسی خواهد بود. بهترین دانشگاههای اتریش به لحاظ رتبه بندی جهانی در جدول زیر آورده شده اند.

نام دانشگاهUniversity Nameرتبه دانشگاه در دنیاشهر
دانشگاه وینUniversity of Vienna۱۷۵وین
دانشگاه صنعتی وینVienna University of Technology۱۹۹وین
دانشگاه (لئوپولد فرانسس) اینسبروکUniversität Innsbruck (Leopold-Franzens)۲۷۹اینسبروک
دانشگاه تکنیک گراتسGraz University of Technology۳۶۳گراتس
دانشگاه یوهانس کپلر لینزJohannes Kepler University Linz۴۵۶لینز
دانشگاه گراتسKarl-Franzens-Universitaet Graz۵۶۱-۵۷۰گراتس
دانشگاه آلپن آدریا کلاگینفوردAlpen-Adria-Universitaet Klagenfurt۷۰۱-۷۵۰کرنتن
دانشگاه پاریس لوردون زالتسبورگParis Lodron University of Salzburg۷۵۱-۸۰۰زالتسبورگ

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش

دوره کارشناسی در کشور اتریش در حدود ۳ الی ۴ سال می‌باشد و همانگونه که گفته شد برای پذیرش در این مقطع لازم است شما در کشور خود در آزمون سراسری پذیرفته شده باشید و سپس درخواست پذیرش خود را با استفاده از نامه اشتغال به تحصیل در دانشگاه‌های داخلی می‌توانید پیگیری نمایید. دانشجویان مقطع لیسانس برای تامین هزینه‌های زندگی خود اجازه انجام ۱۰ ساعت کار دانشجویی با حقوقی تقریبی ساعتی ۸ تا ۱۰ یورو در هفته خواهند داشت.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش

دوره فوق لیسانس در کشور اتریش ۲ سال است و تنها دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه‌های سراسری امکان درخواست پذیرش برای ورود به این مقطع تحصیلی را دارند. سایر دانشجویان فارغ التحصیل با ارائه درخواست امکان پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته را خواهند داشت و با صلاحدید دانشگاه در ترم‌های دوره کارشناسی شرکت خواهند نمود تا آماده حضور در مقطع کارشناسی ارشد گردند. دانشجویان مقطع فوق لیسانس برای تامین هزینه‌های زندگی خود اجازه انجام ۲۰ ساعت کار دانشجویی با حقوقی تقریبی ساعتی ۸ تا ۱۰ یورو در هفته خواهند داشت. این دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود یک سال اجازه اقامت موقت را دارند و در صورت پیدا کردن کار می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند و به اشتغال در اتریش بپردازند.

تحصیل در مقطع دکتری در اتریش

دوره دکتری در کشور اتریش در حدود ۳ سال است. دانشجویان این دوره در صورت پذیرش حقوقی مصوب شده دریافت می‌کنند که می‌تواند هزینه‌های زندگی خود را در طول تحصیل با آن بپردازند. دریافت بورسیه در این مقطع منوط به داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های معتبر، مقالات ISI، کتاب یا تحقیقات علمی بین المللی و داشتن استاد راهنما می‌باشد. دانشجویان مقطع دکتری برای تامین هزینه‌های زندگی خود اجازه انجام ۳۰ ساعت کار دانشجویی با حقوقی تقریبی ساعتی ۸ تا ۱۰ یورو در هفته خواهند داشت.

هزینه زندگی در اتریش

هزینه‌های زندگی در اتریش نسبت به سایر هزینه‌های یک زندگی دانشجویی بالاست. به طور متوسط هر دانشجو در طول ماه هزینه ای در حدود ۵۰۰ تا ۹۰۰ یورو را باید در نظر داشته باشد که قسمت اعظم آن صرف اجاره خوابگاه یا مسکن خواهد شد و بقیه صرف هزینه‌های خورد و خوراک، حق بیمه، حمل و نقل شهری و هزینه‌های تلفن خواهد شد. دانشجویان خارجی می‌توانند برای همراهان درجه یک خود نیز درخواست ویزا نمایند و در صورت حضور هر یک از افراد خانواد (همسر یا فرزندان) به هزینه‌های اولیه زندگی در اتریش به ازای هر نفر چیزی در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو اضافه خواهد گردید.

هزینه تحصیل در اتریش

بر طبق سیاست‌هایی که کشور اتریش برای حمایت از تحصیل دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های این کشور اتخاذ نموده است تحصیل برای دانشجویان اروپایی رایگان و برای دانشجویان سایر کشورهای با پرداخت شهریه ای اندک در حدود ۳۸۰ یورو در هر ترم فراهم گردیده است.

دانشجویانی که معدل بالایی کسب نموده اند می‌توانند از شرط عودت شهریه استفاده نموده و شهریه پرداخت شده خود را در ترمی که گذشته پس بگیرند.

لازم به ذکر است از آنجایی که پذیرش در دانشگاه‌های اتریش به شیوه انتقال دانشجو می‌باشد، دانشجویان ایرانی علاقمند به تحصیل در دانشگاه‌های اتریش تنها اجازه تحصیل در رشته ای که در ایران پذیرفته شده اند را دارند.

بورسیه تحصیلی در اتریش

دولت اتریش با توجه به رایگان بودن تقریبی تحصیلات در این کشور بورسیه‌های تحصیلی چندانی را برای دانشجویان فراهم نکرده است اما با این وجود بورسیه‌هایی نیز برای تامین هزینه‌های زندگی دانشجویان مستعد فراهم گردیده است که دریافت آنها نیازمند یک رزومه قوی می‌باشد. این نوع بورسیه‌ها بیشتر برای مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند دکتری و کارشناسی ارشد فراهم شده است. داشتن استاد راهنما در جریان دریافت بورسیه برای دانشجویان دوره دکتری بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در اتریش

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی اخذ پذیرش و تحصیل در خارج کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.