انتخاب رشته ارشد

برای اطلاع از انتخاب رشته ارشد

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


انتخاب رشته ارشد با توجه به روال سال های گذشته در خرداد ماه برگزار شود که بعد از انتشار کارنامه اولیه رشته ارشد صورت میگیرد که داوطلبانی میتوانند نسبت به مجاز بودن خود در انتخاب رشته ارشد ثبت نام کنند که در اذر ماه ثبت نام کنکور ارشد را انجام داده باشند و بعد از دریافت درفترچه انتخاب رشته ارشد در کنکور ان شرکت کنند. ایشان میتوانند باتوجه به این کارنامه براساس اولویت های اول خود انتخاب رشته کنند .
لیست انتخاب رشته ارشد همزمان باشروع انتخاب رشته ارشد توسط سازمان سنجش ودرقالب دفترچه انتخاب رشته ارشد منتشر میشود ودر دسترس داوطلبان قرار میگیرد. این دفترچه حاوی اطلاعاتی از جمله شرایط و ظوابط شرکت در انتخاب رشته ارشد و معرفی رشته محل ها و … ارایه شده است.

محتویات کارنامه ارشد

این کارنامه حاوی اطلاعاتی ازجمله اطلاعت رشته امتحانی اول و دوم و همچنین اطلاعات فردی متقاضیان شرکت در امتحان و ….. میباشد.
در بخش اطلاعات رشته های امتحانی اطلاعات جزیی تری ازجمله رتبه و تراز یابه عبارت دیگر نمره کل داوطلب ، معدل موثر ، درصد دروس داوطلبان و … درج شده است . انچه که باید مورد توجه داوطلبان قرار بگیرد این است که داوطلبان باید حتما وضعیت خود در گرایش های مختلف است . این گرایشات که با عنوان کد ضریب در کارنامه درج شده است ، تشکیل شده از رتبه ، نمره کل (تراز) و به تبع ان وضعیت مجاز بودن داوطلب در ان کد ضریب برای دانشگاه های روزانه و غیر روزانه که تفکیک شده میباشند ،در انتخاب رشته ارشد مشخص شده است . طبیعی است که دانشجویان باید گراشاتی را مد نظر خود قرار دهند که برای دروس ان وقت گذاشته باشند و رتبه برتری نسبت به بقیه ی دروس داشته باشند . لازم به ذکر است که در این دفترچه علاوه بر شرایط ثبت نام ارشد روزانه یا غیر روزانه ، ثبت نام در ارشد دانشگاه ازاد نیز در انتهای دفترچه در اختیار دانجویان قرار داده شده است . از این رو داوطلبان علاقه مند به این دانشگاه ها میتوانند با توجه به رشته محل های معرفی شده در دفترچه کارشناسی ارشد ، به سایت دانشگاه ازاد مراجعه کنند و اقدام به انتخاب رشته ارشد نمایند .

نحوه درست انتخاب رشته ارشد

هم زمان با انتشار دفترچه انتخاب رشته ارشد فرم انتخاب رشته برای داوطلبان که بر اساس رتبه خود مجاز به انتخاب رشته میباشند ،‌ دراختیار انها قرار داده میشود . داوطلبان در این مرحله حق انتخاب ۱۰۰ رشته محل از رشته محل های ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته ارشد را دارا میباشند . لازم به ذکر است که داوطلبانی که علاوه بر رشته امتحانی اول خود ، دررشته امتحانی دوم شرکت کرده اند ، باید نسبت به علاقه خود ،‌ رشته محل های مربوط به هردو مجموعه را در ۱۰۰ انتخاب خود جای دهند .
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که متقاضیان باید به زیرگروه و دوره ای که دران مجاز به انتخاب رشته شده اند به درستی دقت کنند زیرا وضعیت انتخاب رشته ارشد داوطلبان در دوره های روزانه ، غیر روزانه که شهریه ارشد به ان تعلق میگیرد و یا تحصیلات رایگان ،‌ در دو قسمت مجزا در فرم انتخاب رشته ارشد ارائه شده است .
عملکرد نرم افزار سازمان سنجش به این گونه است که این نرم افزار اولویت های داوطلب را از اولین انتخاب تا اخرین انتخاب مورد بررسی قرار میدهد ،‌ در هر اولویت در صورتی که ظرفیت ان رشته محل توسط افرادی که رتبه بالاتری نسبت به ان شخص دارند ،‌ تکمیل نشده باشد ،‌ نرم افزار همان اولویت را برای ان شخص به عنوان رشته محل انتخاب شده ‍‍‍قرار میدهد ولی اگر ان اولویت تکمیل شده باشد ،‌ نرم افزار اولویت های بعدی را مورد بررسی قرار میدهد و به همین منوال تا اینکه محل انتخابی شخص مشخص گردد . به همین خاطر توصیه میشود داوطلبان حتما رشته محل انتخابی خود را براساس علاقه ،‌ شرایط خود و… انتخاب کنند .
در سال گذشته داوطلبانی که به دلیل عدم اگاهی انتخاب رشته ارشد خود را به درستی انجام نداده بودند ،‌ سازمان سنجش قابلیتی به نام بررسی اشتباه در محل انتخاب رشته ارشد ،‌ قرار داده بود اما امسال معلوم نیست که دوباره چنین امتیازی را در اختیار داوطلبان قرار بدهد یا نه به همین خاطر به دلیل اینکه نحوه ی انتخاب رشته ارشد از حساسیت بالای برخوردار است و اینده شخص به ان بستگی دارد ،‌ مرکز مشاوران شریف اماده هستند تا با بررسی دفترچه انتخاب رشته ارشد ،‌ بهترین انتخاب رشته را برای شما انجام دهند .

انتخاب اینترنتی محل تحصیل

انتخاب اينترنتي محل تحصيل در گروه هاي آموزشي مختلف بر اساس نكات زير انجام مي گيرد:
**فرم انتخاب رشته هاي تحصيلي به همراه دفترچه ، منحصراً از طريق پايگاه اينترنتي اين سازمان به نشاني www.sanjesh.org در اختيار آن دسته از داوطلباني كه بر اساس رديف ۷ كارنامه نتايج اوليه ، در دوره هاي روزانه و يا دوره هاي غيرروزانه مجاز به انتخاب رشته مي باشند، قرار داده مي شود. لذا داوطلبان لازم است با مطالعه دقيق دفترچه هاي راهنماي آزمون انتخاب رشته ارشد ، نسبت به انتخاب كد رشته محل هاي مورد علاقه از دوره هاي روزانه، نوبت دوم، مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي، مراكز پيام نور، رشته هاي مجازي، دوره هاي پرديس خودگردان، مشترك و همچنين رشته هاي داراي شرايط خاص و يا بورسيه حداكثر تا ۱۰۰ (يكصد) كد رشته محل هاي انتخابي را به ترتيب علاقه مندي ، در فرم انتخاب رشته اينترنتي، درج نمايند .
** هر داوطلب بايد فرم انتخاب رشته اينترنتي خود را از طريق سايت سازمان، بر اساس برنامه زماني اعلام شده تكميل نمايد، بديهي است در صورت انجام صحيح انتخاب رشته رسيد ۱۵ رقمي از طريق سايت در اختيار وي قرار مي گيرد كه نشانگر مراحل طي شده بوده وداوطلب بايد آن را يادداشت و نگهداري نمايد (پيشنهاد ميشود از فرم تكميل شده خود پرينت تهيه نمائيد). بديهي است چنانچه داوطلبان به هر دليل موفق به دريافت رسيد انتخاب رشته ۱۵ رقمي نشده باشند ، انتخاب رشته آنان در سايت سازمان ثبت نخواهد شد و به عبارت ديگر فرايند انتخاب رشته براي اين دسته از داوطلبان انجام نشده است .
** داوطلبان دارنده مدرك تحصيلي در رشته هاي گروه پزشكي (دانشجويان و فارغ التحصيلان ) شركت كننده در اين آزمون ، قبل از اقدام به تكميل فرم انتخاب رشته اينترنتي توجه داشته باشند كه بايد از لحاظ
طر ح تعهد خدمت به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي وضعيت خود را مشخص و منعي براي ادامه تحصيل نداشته باشند . بديهي است در غير اينصورت عواقب آن به عهده شخص داوطلب خواهد بود .
** داوطلبان دارنده مدرك تحصيلي در رشته هاي دبيري (دانشجويان و فارغ التحصيلان ) شركت كننده در اين آزمون ، قبل از اقدام به تكميل فرم انتخاب رشته اينترنتي ، توجه داشته باشند كه بايد از لحاظ تعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش وضعيت خود را مشخص نمايند. بديهي است در غير اينصورت عواقب آن به عهده شخص داوطلب خواهد بود .
** آن دسته از داوطلباني كه در رشته هاي داراي مصاحبه علمي، مجاز به انتخاب رشته مي شوند لازم است در زمان مقرر براي انجام مصاحبه به مؤسسه ذيربط مراجعه نمايند.
** شرايط و ضوابط اختصاصي وزارتخانه ها ، سازما نها و ارگانهاي بورس دهنده و همچنين مؤسسات آموزش عالي داراي شرايط خاص ، كه در ستون ملاحظات كد رشته محل مربوط جمله بورسيه به همراه نام ارگان بورس دهنده و يا داراي شرايط خاص (با عنوان شرايط درج انتهاي دفترچه) درج شده است . لذا داوطلبان قبل از انتخاب اينگونه كد رشته محل ها بايد بر حسب مورد به شرايط و ضوابط اختصاصي دستگاه هاي اجرايي مربوط در بخش پيوست ها در انتهاي دفترچه توجه نمايند .
داوطلبان گرامی ، توصیه میگردد که حتما دفترچه راهنما انتخاب رشته ارشد را تهیه و کامل مطالعه کنند .

برای اطلاع از انتخاب رشته ارشد

عضو کانال تلگرامی اخبار کارشناسی ارشد شوید

برای عضویت کلیک کنید

برای مشاوره تلفنی کلیک کنید