انتخاب رشته ارشد ۹۸

انتخاب رشته ارشد با توجه به تغییرات صورت گرفته در اواخر تیر ماه ۹۸ و بعد از انتشار کارنامه اولیه آزمون ارشد صورت می گیرد و داوطلبانی که در کنکور ارشد ثبت نام کرده ، در آزمون شرکت کرده باشند و کارنامه آن ها صادر شده باشد و مجاز به انتخاب رشته شده باشند ، می توانند برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد اقدام نمایند.
لیست کد رشته محل های انتخاب رشته ارشد همزمان باشروع انتخاب رشته کارشناسی ارشد توسط سازمان سنجش و در دفترچه انتخاب رشته ارشد منتشر می شود و در دسترس داوطلبان قرار می گیرد. این دفترچه شامل اطلاعاتی از جمله شرایط و ضوابط شرکت در انتخاب رشته ارشد و معرفی رشته محل ها و … می باشد. در ادامه موارد لازم برای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد را برای شما توضیح داده ایم.


کارنامه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸

کارنامه اولیه آزمون کارشناسی ارشد شامل اطلاعات فردی ، رتبه در سهمیه و گرایش های مختلف رشته امتحانی  اول و در صورت وجود رشته امتحانی دوم ، درصد و تراز آزمون و ….. می باشد.

بعد از اطلاعات فردی درصد دروس رشته امتحانی داوطلب قرار دارد و در قسمت اطلاعات رشته امتحانی اول (و دوم) کد ضریب ، نمره هر کد ضریب ، رتبه داوطلب در سهمیه ، رتبه داوطلب بدون سهمیه ، آخرین رتبه مجاز در دوره روزانه و وضعیت مجاز یا غیر مجاز بدون داوطلب در دوره های روزانه و آخرین رتبه های مجاز در دوره های غیر روزانه و وضعیت داوطلب در این دوره ها آمده است. در پایان کارنامه نیز کد دسترسی به انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد اسلامی درج شده است.

مهم ترین قسمت کارنامه انتخاب رشته کارشناسی ارشد برای داوطلب رتبه داوطلب در سهمیه در کد ضریب های هر رشته امتحانی و وضعیت مجاز یا غیر مجاز بودن داوطلب می باشد که انتخاب رشته بر اساس این اطلاعات انجام می پذیرد.

 

نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸

هر داوطلب می تواند ۱۰۰ کد رشته محل را در فرم انتخاب رشته بر روی سایت سازمان سنج وارد نماید. مواردی که داوطلبان باید در انتخاب رشته ارشد به آن ها توجه کنند شامل :

 • بررسی کامل کارنامه انتخاب رشته ارشد ۹۸
 • بررسی شانس قبولی با توجه به رتبه در سهمیه و آخرین رتبه مجاز در دوره مورد نظر
 • اطلاع از دوره های مختلف تحصیل در مقطع ارشد و شهریه و هزینه های هر دوره
 • توجه به سهمیه ها در صورت داشتن سهمیه
 • سطح علمی دانشگاه ها
 • وجود امکانات رفاهی و خوابگه
 • فاصله دانشگاه انتخابی از محل زندگی و یا کار

با توجه به موارد بالا هر داوطلب بعد از بررسی شانس قبولی خود بر اساس سطح علمی دانشگاه ها و شرایط هر دانشگاه تعداد دانشگاه های مورد نظر خود را برای وارد کردن در فرم انتخاب رشته مشخص می نماید. سپس با توجه به شانس قبولی در هر دانشگاه ، آن ها را به ترتیب از شانس قبولی کمتر تا بیشترین شانس قبولی قرار می دهد.

به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب رشته ارشد برای هر داوطلب با توجه به شرایط او متفاوت از دیگر داوطلبان می باشد. لذا توصیه می کنیم که با اطلاع کامل از شرایط انتخاب رشته اقدام به انتخاب رشته ارشد نمایید. مرکز مشاوره تحصیلی مستر اپلای آماده ارائه مشاوره به داوطلبان و پاسخگویی به تمامی سوالات آن ها به صورت تلفنی می باشد.

اولویت بندی انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸

هر داوطلبان برای اولویت بندی انتخاب های خود باید به موارد زیر توجه کند.

در درجه اول علاقه هر داوطلب به گرایش و دانشگاه انتخابی اهمیت زیادی دارد. اگر داوطلبی در دو رشته امتحانی شرکت نموده است باید نسبت به قرار دادن صحیح انتخاب های خود از هر دو رشته امتحانی توجه داشته باشد. با توجه به این دو مورد داوطلب دانشگاه هایی را که شانس کمتری برای قبولی دارد را در ابتدای فرم انتخاب رشته ارشد قرار می دهد ،‌بعد از آن دانشگاه ها و کد رشته محل هایی را قرار می دهد که احتمال قبولی در آن ها زیاد است و در آخر انتخاب هایی را قرار می دهد که صددرصد در آن ها پذیرفته می شود. در چیدمان کد رشته محل ها به صورت ذکر شده ، عوامل دیگر مانند نوع دوره انتخابی ( روزانه ، شبانه و .. ) ، شهریه و هزینه ها ، فاصله دانشگاه از محل زندگی ، وجود یا عدم وجود خوابگاه ، اراپه وام و تسهیلات و … نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

انتخاب رشته اینترنتی ارشد ۹۸

نکات زیر را در انتخاب رشته اينترنتي ارشد در نظر بگیرید:
انتخاب رشته هاي ارشد فقط از طريق پايگاه اينترنتي سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org و برای داوطلباني که بر اساس كارنامه نتايج اوليه ، در دوره هاي روزانه و يا دوره هاي غيرروزانه مجاز به انتخاب رشته مي باشند، صورت می پذیرد.
هر داوطلب بايد بعد از انتخاب رشته ارشد به صورت اينترنتي رسيد ۱۵ رقمي خود را از سایت سنجش دریافت نماید. در غیر این صورت  انتخاب رشته داوطلب انجام نشده است .
داوطلبان دارنده مدرك تحصيلي در رشته هاي گروه پزشكي (دانشجويان و فارغ التحصيلان ) شركت كننده در اين آزمون ، قبل از اقدام به تكميل فرم انتخاب رشته اينترنتي نسبت به این مسئله توجه داشته باشند كه بايد از لحاظ طرح تعهد خدمت به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي وضعيت خود را مشخص و منعي براي ادامه تحصيل نداشته باشند. این موضوع شامل تعهد خدمت به سایر ارگان ها نیز می باشد.
داوطلباني كه در رشته هاي داراي مصاحبه علمي، مجاز به انتخاب رشته مي شوند لازم است در زمان مقرر براي انجام مصاحبه به مؤسسه ذيربط مراجعه نمايند.
شرايط و ضوابط اختصاصي وزارتخانه ها ، سازما نها و ارگانهاي بورس دهنده و همچنين مؤسسات آموزش عالي داراي شرايط خاص ، كه در ستون ملاحظات كد رشته محل مربوط جمله بورسيه به همراه نام ارگان بورس دهنده و يا داراي شرايط خاص (با عنوان شرايط درج انتهاي دفترچه) درج شده است . لذا داوطلبان قبل از انتخاب اينگونه كد رشته محل ها بايد بر حسب مورد به شرايط و ضوابط اختصاصي دستگاه هاي اجرايي مربوط در بخش پيوست ها در انتهاي دفترچه توجه نمايند .

برای اطلاع از انتخاب رشته ارشد ۹۸

عضو کانال تلگرامی اخبار کارشناسی ارشد شوید

برای عضویت کلیک کنید

برای مشاوره تلفنی کلیک کنید

4 نظرات
 1. barca می گوید

  سلام میخواستم بپرسم با رتبه ۶۳ کارشناسی ارشد رشته مرمت واحیای بناهای تاریخی احتمال داره که تو دوره های روزانه یکی از دانشگاههای تهران قبول بشم؟اگر احتمال داره کدوم دانشگاه بیشتر احتمال داره؟ باتشکر

  1. گروه مشاوران مستراپلای می گوید

   سلام
   احتمالش برای قبولی در دانشگاه شهید بهشتی هست.

 2. محسن می گوید

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم نظرتون درباره قبولی در گرایش‌های سازه، مدیریت ساخت، زلزله و ژئوتکنیک دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین با رتبه ۲۱۷۰ چیه؟
  خیلی ممنون

  1. گروه مشاوران مستراپلای می گوید

   سلام
   امکان قبولی خیلی کمه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.