انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۸

در این مقاله توضیحاتی را برای داوطلبان انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۸ ارائه می دهیم.

برای مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۸

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


امروزه انتخاب رشته دانشگاه آزاد دیگر انتخابی بین خوب و بد نیست، بلکه انتخابی بین بهترین ها می باشد. زیرا حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد از رشته های دانشگاه آزاد، بدون کنکور دانشجو می پذیرد و این دانشگاه فقط بین رشته های بهتر و ممتاز برای دانش آموزان حق انتخاب قرار داده است.

– برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد چه نکاتی حائز اهمیت است؟
– تفاوت انتخاب رشته دانشگاه آزاد با انتخاب رشته سراسری چیست؟
– سهمیه های مورد قبول دانشگاه آزاد چیست؟
– تصورات غلط در مورد دانشگاه آزاد چیست؟

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۸

نکته اول در انتخاب رشته دانشگاه آزاد، انتخاب های شما به ترتیب اولویت مورد بررسی قرار می گیرید و سیستم انتخاب رشته تا وقتی تمامی انتخاب های شما را بررسی نکند به برگه انتخاب رشته داوطلب بعد از شما مراجعه نمی کند.
نکته دیگر در انتخاب رشته آزاد فقط و فقط تراز شما در زیر گروه مربوط به آن رشته محل انتخابی اهمیت دارد و با رتبه در سهمیه و رتبه کشوری شما در کنکور کاری ندارد. پس انتخاب رشته صرفا باید براساس تراز قبولی شما باشد و در صورتی که با کارنامه سال گذشته مقایسه می کنید به تراز قبولی افراد در رشته مورد نظر در زیرگروه مربوطه توجه کنید. توجه کنید که رشته محل هایی که می خواهید انتخاب کنید حتما باید تراز قبولی در آن رشته را با تراز زیر گروه مربوط به آن در کارنامه خود مقایسه کنید. مثلا در صورتی که خواهان رشته داروسازی در رشته تجربی یا مهندسی شیمی در رشته ریاضی هستید باید تراز خود را در زیرگروه ۲ با آخرین تراز قبولی مقایسه کنید. (برای سایر رشته ها به دفترچه ثبت نام که رشته های مربوط به هر زیرگروه نوشته شده است مراجعه کنید.)

 

تفاوت انتخاب رشته آزاد با انتخاب رشته سراسری

در مورد تفاوت انتخاب رشته آزاد با انتخاب رشته سراسری، تعداد انتخاب های شما در انتخاب رشته دانشگاه آزاد می باشد. شما فقط حق انتخاب ۲۰ رشته محل را دارید، که از بین این ۲۰ عدد شما باید حالت خوشبینانه، واقع بینانه و بدبینانه را انتخاب کنید تا بتوانید از قبولی در دانشگاه کاملا مطمئن شوید.
– انتخاب خوشبینانه: انتخابی است که تزار شما بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ نسبت به تراز قبولی سال گذشته در زیرگروه مربوطه کمتر باشد.
– انتخاب واقع بینانه: انتخابی که تراز شما نسبت به تراز قبولی سال گذشته ۱۰۰ بیشتر و ۱۰۰ کمتر باشد.
– انتخاب بدبینانه: انتخابی که تراز قبولی شما بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ بیشتر از تراز قبولی سال گذشته باشد.

برای مثال تراز شما ۶۵۰۰ در زیرگروه ۱ باشد. به رشته هایی که سال گذشته تراز قبولی ۶۶۰۰ تا ۷۰۰۰ داشته اند، حالت خوشبینانه، تراز قبولی ۶۴۰۰ تا ۶۶۰۰ داشته اند حالت واقع بینانه و تراز قبولی ۶۰۰۰ تا ۶۴۰۰ داشته اند را حالت بدبینانه گوییم.

 

تاکنون نحوه انتخاب رشته برای داوطلبان عادی دانشگاه آزاد به طور کامل شرح داده شد.

 

سهمیه های مورد پذیرش در انتخاب رشته دانشگاه آزاد

در دانشگاه آزاد سهمیه بومی مطلقا در انتخاب رشته تاثیری ندارد.

در این دانشگاه سهیمه ایثارگران و سهمیه بسیج فعال در انتخاب رشته تاثیر مثبت دارد.
به طور خلاصه سهمیه ایثارگران صرفا برای داوطلبان مشمول سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد است. ولی امسال دانشگاه آزاد برای داوطلبان با سهمیه ایثارگری ۵ درصد نیز امتیاز مثبت قائل شده است.
برای داوطلبان با سهمیه ۲۵ درصد، پذیرش در دانشگاه آزاد به گونه ای است که فرد باید ۸۰-۸۵ درصد از تراز قبولی نفر آخر را در رشته های غیرپزشکی و در ۸۵-۹۰ درصد در رشته های پزشکی را کسب کرده باشد.

به طور خلاصه داوطلبان بسیج فعال باید مد نظر داشته باشند که حداقل ۱۰۰ امتیاز کسب کرده باشند. این داوطلبان برای قبولی در رشته محلی باید حداقل ۹۰ درصد برای رشته های غیرپزشکی و ۹۵ درصد برای رشته های پزشکی، تراز قبولی نفر آخر را کسب کرده باشند.

 

تصورات غلط در انتخاب رشته آزاد

از جمله تصورات غلط والدین و برخی دانش آموزان در مورد انتخاب رشته آزاد این است که انتخاب اول در انتخاب رشته مهمترین انتخاب است و دیگر انتخاب ها و حتی قبولی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد. در حالی که قبل از سال ۹۲ انتخاب رشته دانشگاه آزاد به این گونه بود که فرد با انتخاب اول خود می توانست انتخاب های دیگر و حتی قبولی خود را تضمین کند و یا رد کند.
اما در حال حاضر انتخاب رشته دانشگاه آزاد به گونه ای می باشد که سیستم تا آخرین گزینه انتخاب رشته شما را مورد بررسی قرار ندهد به سراغ داوطلب بعدی با تراز بعد از شما نخواهد رفت.

برای مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۸

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی کنکور و انتخاب رشته کلیک کنید


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.