زندگی در استونی چگونه است؟

0 355

 

استونی کجاست؟

نمایی از شهر تالین و ساختمان بانک SEB
نمایی از شهر تالین و ساختمان بانک SEB

استونی در منتها الیه شرق اروپا و در همسایگی روسیه قرار دارد. همسایگان استونی از شمال فنلاند، از غرب سوئد و از جنوب لتونی هستند. استونی یکی از کم جمعیت ترین کشورهای جهان است. با وجود اینکه 25% جمعیتش رو روس های مهاجر تشکیل میدن، با این حال جمعیت کل کشور حدود 1.3 میلیون نفر و پایتخت این کشور شهر تالین حدود 500 هزار نفر جمعیت دارد.

استونی یکی از کشورهای جهان اول و به قول خودشان پایتخت استارت اپ اروپاست. دلیل این موضوع راحتی نسبی مهاجرت برای نخبگان و صاحبان ایده های ناب آی تی و همینطور حمایت های موثر از استارت اپها است.

زبان استونیایی

یکی از مشکلات زندگی در اروپا یادگیری زبان است. حتی در استونی با جمعیت بسیار کم، زبان استونیایی بعنوان زبان اصلی شناخته میشود . اگر فکر کردید که انگلیسی زبان دومه کاملا اشتباه کردید. زبان دوم و سوم روسی و فنلاندیه. البته بدلیل اینکه تقریبا از مهد کودک تمام کودکان زبان انگلیسی رو یاد میگیرند، میتوانید خیلی از کارهای روزمره رو با انگلیسی راه بندازید. اما برای استخدام در بسیاری از مشاغل (بغیر از تخصص های IT مثل برنامه نویسی) دانستن زبان استونیایی و یا روسی یا هر دو با هم ضروری است.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در استونی بغیر از هزینه مسکن مشابه بسیاری از کشورهای اروپایی است . هزینه مسکن در استونی کمی کمتر از کشورهایی مثل سوئد و فنلاند، ولی بطور کلی برای یک خانواده دو نفره، هزینه اجاره آپارتمان و شارژ + هزینه خورد و خوراک بطور معقول میتونه حدودا 1200 یورو در ماه باشد.

تحصیل در استونی

استونی چند تا دانشگاه مطرح داره مثل دانشگاه تارتو، تال تک و دانشگاه تالین. هزینه تحصیل در استونی بسیار مناسب است. علاوه بر اون میتوانید روی کمک هزینه ماهیانه و اسکولارشیپ هم حساب کنید.

هرچند دانشجویان در استونی میتونند بطور فول تایم کار کنند، گویا قوانینی در حال تدوینه که این مورد رو محدود به 16 ساعت در هفته کنه.

ویزای استارت اپ استونی

ویزای استارت اپ استونی یکی از مواردیه که برای دریافت آن میتوانید روی ما حساب کنید. بطور کلی همه اعضای موسس تیم میتوانند برای خود و خانواده ویزای حداقل یکساله (یا با ثبت شرکت قبل از حضور در سفارت، اقامت 2 تا 5 ساله) بگیرند و با ثبت شرکت و ادامه کار استارت اپ اقامتشون رو تمدید کنند. ولی برای این مهم باید از سد کمیته استارت اپ گذر کرد. کمیته استارت اپ با توجه به بیزینس پلن، پروتوتایپ و یا محصول شما و نیازمندیهای اعلام شده از طرف دولت، به شما تائیدیه میدهد.

 

آیا استونی محل مناسبی برای زندگی است؟

 شما میتونید اینجا براحتی کار پیدا کنید اگر یا زبان استونیایی بلد باشید و یا در یکی از زبان های برنامه نویسی متبحر باشید. همینطور میتونید ایده استارت اپی خودتون رو اینجا پرورش بدید و براحتی به بازارهای جهانی دسترسی داشته باشید. سرمایه گذاری روی ایده های استارت اپی شدنیه، اگر بتوانید خودتون رو خووب پروموت کنید.

مردم استونی مردم خوبی هستند، هرچند رگه های باریکی از نژاد پرستی در اونها وجود داره، ولی میتونید براحتی نادیده بگیریدشون.

یادگیری زبان استونیایی و علاقه مندی به فرهنگ و تاریخشون یکی از راههای وارد شدن به دل استونیایی هاست!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.