انتخاب رشته زبان های خارجی ۹۸

در این مطلب ما توضیحاتی را درباره نحوه انتخاب رشته زبان کنکور ۹۸ برای شما ارائه می دهیم.

برای مشاوره انتخاب رشته زبان های خارجی ۹۸

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


انتخاب رشته زبان ۹۸

متقاضیان رشته زبان های خارجی و همچنین متقاضیان گروه های آزمایشی اصلی ( ریاضی و تجربی و انسانی ) برای شرکت در گروه آزمایشی زبان های خارجی مجاز می باشند. از این رو پس از اعلام نتایج کنکور سراسری ، کلیه متقاضیان گروه آزمایشی زبان های خارجی باید دریابند که در کدام رشته محل پذیرفته خواهند شد. توجه به این نکته که در چه دانشگاهی و با چه رتبه ای تحصیل خواهید کرد به انتخاب رشته شما بستگی دارد تا با انتخاب رشته ای درست مسیر آینده تحصیلی خودتان را انتخاب کنید.

ذکر چند نکته برای انتخاب رشته در گروه زبان های خارجی لازم است :

۱- دانستن آخرین رتبه های قبولی در رشته های مختلف الزامی می باشد مثلا دانستن رتبه قبولی مترجمی زبان انگلیسی ، زبان و ادبیات فارسی و همچنین دانستن آخرین رتبه قبولی نسبت به دانشگاه های مختلف.
۲- داوطلبان بعد از اعلام نتایج کنکور برای انتخاب رشته با توجه به رتبه کسب شده در سهمیه ، علاقه داوطلب نسبت به رشته ، نحوه بومی گزینی و …. باید به انتخاب رشته بپردازند.
۳- برای اولویت بندی در نظر داشته باشید که ابتدا اولویت های مورد علاقه خود را در فرم انتخاب رشته انجام دهید سپس تقریبا ۵۰ انتخاب بعدی خود را انتخاب های خوشبینانه در دفترچه انتخاب کنید. انتخاب هایی که اگر خوش شانس باشید در آنها قبول می شوید و ۵۰ انتخاب بعدی را انتخاب هایی با احتمال بالا و قوی قرار دهید. ۲۰ انتخاب اخر خود را انتخاب هایی را ملاک قرار دهید که صددرصد در آنها قبول می شوید.
در نتیجه اظلاع از نحو ی انتخاب رشته با توجه به ضوابط و مقررات و سهمیه ها و … کمک شایانی برای برای داوطلبان انتخاب رشته زبان می باشد.
همچنین میتوانید در این زمینه با مشاوران مرکز مشاوره ی مسترآپلای برای انتخاب رشته زبان تماس بگیرید.

ظرفیت قبولی در انتخاب رشته زبان

مجموعه طرفیت رشته زبان انگلیسی طبق دفترچه سال ۹۶-۹۷ در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری غیرانتفاعی و پیام نور و … طبق جدول زیر می باشد:

دوره

ظرفیت رشته های تحصیلی

 

جمع

با اعمال آزمون و سوابق تحصیلی

منحصرا با اعمال سوابق تحصیلی

روزانه

۲.۷۶۶

۱.۲۳۰

۴.۰۰۶

نوبت دوم ( شبانه )

۵۳۷

۴۱۰

۹۴۷

پرئیس خود گردان

۴۰

۴۰

سهمیه
مناطق محروم ، زلزله زده و سایر مصوبات

۲۶

۲۶

دانشگاه فرهنگیان ( ویزه داوطلبان آزاد )

۷۴۱

۷۴۱

دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی

۸۵

۵.۳۷۰

۵.۴۵۵

مجازی ( الکترونیکی ) موسسات غیر انتفاعی

۱۲۰

۱۲۰

دانشگاه های پیام نور

۲۰۰

۱۲.۷۰۰

۱۲.۹۰۰

جمع

۴.۳۶۵

۱۹.۸۷۰

۲۴.۲۳۵

 

در یک نتیجه گیری کلی نحوه پذیرش در رشته زبان هم با آزمون و هم بدون آزمون کنکور می باشد و برطبق یک آمار کلی از کل ظرفیت اموزش زبان انگلیسی دو نفر مناطق محروم و ۱۹۴۰ نفر بر اساس سوابق تحصیلی بوده است. از این نظر دانشگاه های تهران از جمله دانشگاه شریف ، نسبت به سایر دانشگاه ها برتری دارد که برای اطلاع دقیق از دانشگاه های اولویت دار نیز می توانید به دفترچه انتخاب رشته زبان مراجعه یا با مشاوران ما تماس حاصل کنید.

بومی گزینی در اننتخاب رشته زبان

بومی گزینه با هدف کاهش مشکلات اقامتی و معیشتی و گزینش به صورت کشوری دانشجویان ، کاهش مهاجرت های درون و با توجه به وجود یک رشته در دانشگاه ها و مناطق کشور و در جهت ایجاد فرصت برای دانش آموزان بومی یک استان ، اکثر رشته محل های دانشگاهی بومی گزینی شده اند.
پذیرش بر اساس بومی گزینی براساس جدول زیر می باشد و همچنین نوع گزینش در هر رشته براساس بومی گزینی در دفترچه انتخاب رشته به صورت کامل مشخص شده است. همچنین در داشتن هرگونه سوال در این زمینه میتوانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

نام دوره

نوع گزینش

روزانه

استانی
یا ناحیه ای یا قطبی یا کشوری

نوبت
دوم (شبانه)

بومی
استانی

غیرانتفاعی

بومی
ناحیه ای

پیام
نور

مجازی

 

کشوری

پردیس
خودگردان

ظرفیت
مازاد

مشترک

 

انتخاب رشته زبان دانشگاه آزاد

داوطلبانی که در هر یک از گروهای آزمایشی اصلی ( ریاضی ، تجربی ، انسانی و فنی ) شرکت کرده اند میتوانند علاوه برآن در گروه های آزمایشی زبان های خارجی نیز شرکت کنند و همچنین با توجه به ادغام آزمون سراسری و دانشگاه آزاد داوطلبان با شرکت در یک آزمون می توانند در دانشگاه سراسری و آزاد انتخاب رشته کنند که در هنگام انتخاب رشته این دو دانشگاه از هم دیگر تفکیک خواهند شد. سهمیه هایی که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تاثیر بسزایی دارند شامل سهمیه عادی ، سهمیه بسیج فعال ، سهمیه ایثارگران و … می باشد. لازم به ذکر است که در انتخاب رشته زبان دانشگاه آزاد سهمیه مناطق و بومی گزینی تاثیر نخواهد داشت.
ملاک انتخاب رشته زبان دانشگاه آزاد تراز و یا همان رتبه کشوری داوطلبان می باشد بنابراین داوطلبان باید براساس تراز خود در زیر گروهی که رشته مورد تقاضای آن ها در آن قرار دارد ، اولویت های خود را انتخاب کنند.

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلبان در حال حاضر باید به سایت دانشگاه آزاد به نشانی www.azmoon.ir مراجعه و فرم انتخاب رشته زبان دانشگاه آزاد را پرکنند که می توانند براساس علاقه و اولویت بندی مورد نظر خود ۲۰ کد رشته ای که مجاز هستند را انتخاب کنند.

برای مشاوره انتخاب رشته زبان های خارجی ۹۸

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی کنکور و انتخاب رشته کلیک کنید


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.