همه چیز درباره تحصیل در کره جنوبی

تحصیل در کره جنوبی 2019

 

کره جنوبی را شاید بتوان یکی از پیشرفته ترین و به روزترین کشورهای آسیایی دانست که در ۳۰ ساله گذشته با رشد چشمگیری در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، هنری و فرهنگی مواجه شده است. با گسترش اقتصاد و فرهنگ کره (به واسطه موج جدید هنرمندان کره ای) متقاضیان زیادی در سراسر دنیا علاقمند به مهاجرت به کره جنوبی و ادامه تحصیل در کره جنوبی شده اند. امروزه یکی از مهمترین راه‌های مهاجرت به کره جنوبی، تحصیل در کره جنوبی می‌باشد. توسعه اقتصادی در سطح بین المللی این کشور و همچنین سطح بالای رفاه اجتماعی آن باعث جذب دانشجویان بین المللی بسیاری به این کشور گردیده است تا جایی که شهر سئول کره جنوبی در حال حاضر یکی از ۱۰ شهر برتر در میان انتخاب دانشجویان بین المللی قرار گرفته است.

جهت اطلاع از شرایط همه چیز درباره تحصیل در کره جنوبی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


کلیاتی درباره کره جنوبی

کره جنوبی در بخش جنوبی شبه جزیره کره با نام رسمی جمهوری کره در جهان شناخته می‌شود که در شرق آسیا قرار دارد و به لحاظ وسعت صدو نهمین کشور جهان می‌باشد. این کشور از شمال با کره شمالی، از غرب با دریای زرد، از جنوب با چین و در شرق با ژاپن همسایه می‌باشد. سئول پایتخت کره جنوبی است که به عنوان یکی از پیشرفته ترین و بزرگترین شهرهای دنیا معرفی گردیده است. زبان این کشور کره ای و دین مردمانش آمیخته ای از دین‌های بودایی، کنفوسیوس، مسیحی و … است. کره به عنوان سومین اقتصاد برتر آسیا  و ۱۳ امین اقتصاد برتر جهان شناخته می‌شود. این کشور را با نام ببر آسیا نیز می‌شناسند. تاریخ و فرهنگ کره جنوبی یکی از قدیمیترین تاریخ‌های جهان است که نمود بسیاری در فرهنگ معاصر آن دارد. گردشگری یکی از مهمترین عوامل رشد اقتصادی در کره جنوبی می‌باشد.

 

اقتصاد کره جنوبی

کره جنوبی را به عنوان دومین رشد سریع اقتصادی دنیا می‌شناسند که در یک بازه زمانی ۴۰ ساله توانسته است خود را به رتبه‌های اول اقتصاد جهان برساند. پیشرفت کره جنوبی را بیشتر به یک معجزه شبیه می‌دانند تا واقیعت زیرا کشورهایی نظیر انگلستان و آمریکا بیش از یک قرن زمان برای رسیدن به رتبه‌های برتر اقتصادی زمان صرف کرده اند. لازم به ذکر است که در طول این ۴۰ سال درآمد سرانه کره ۱۴ برابر افزایش یافته است. کره جنوبی علی رغم کمبود منابع طبیعی در میان ۲۰ کشور اقتصادی دنیا که با نام گروه ۲۰ شناخته می‌شوند جایگاه خاص خود را دارد زیرا این کشور به لحاظ وسعت کوچکترین کشور عضو گروه ۲۰ می‌باشد. واحد پول این کشور وون (Won) است که در جامعه جهانی هر روز بر ارزش آن افزوده می‌شود.

بسیاری از کارشناسان مهمترین علت پیشرفت فرهنگ و اقتصاد کره در سالهای گذشته را ادغام سنت و مدرنیته در کنار سرمایه گذاری در بخش آموزش و تحقیق می‌دانند که علاوه بر رشد اقتصادی باعث بروز یکی از زیباترین جلوه‌های هنر شرق در جهان گردیده است.

تحصیل در کره جنوبی

کشور کره جنوبی در سالهای اخیر در بخش جذب دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کره جنوبی بسیار موفق عمل کرده است. این کشور در سال ۲۰۰۴ بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی خارجی را در دانشگاه‌های خود جذب نمود. کشور کره یکی از اهداف بلند مدت خود را بر جذب دانشجو در حدود ۲۰۰ هزار دانشجوی خارجی تا سال ۲۰۲۰ میلادی قرار داده است. در حال حاضر دانشجویانی از ۱۷۱ کشور دنیا در کره جنوبی مشغول به تحصیل می‌باشند.

سطح علمی دانشگاه‌های کره جنوبی بسیار بالاست تا جایی که ۵ دانشگاه برتر این کشور شعبه‌هایی را از واحد‌های آموزشی خود در کشورهای دیگر مانند آمریکا دایر نموده اند. همچنین این ۵ دانشگاه در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

سال تحصیلی در کره جنوبی از ماه مارس آغاز می‌گردد. تعطیلات تابستانی در کشور کره جنوبی از ماه ژوئیه تا آگوست و تعطیلات زمستانی از ماه دسامبر تا فوریه می‌باشد.

 

رشته‌های تحصیلی کره جنوبی

در دانشگاه‌های کره جنوبی تقریبا تمامی‌رشته‌ها تدریس می‌گردند. رشته‌هایی که بیشترین مخاطب را در مقاطع ارشد و دکتری در این کشور دارد شامل رشته‌های هنر، مدیریت MBA، باستان شناسی، معماری، رشته‌های مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی و … می‌باشد.

 

دانشگاه‌های کره جنوبی

کره به عنوان یکی از مهمترین قطب‌های تحصیلی و علمی در آسیا شناخته می‌شود که بیش از ۳۷۰ مرکز آموزش عالی در آن وجود دارد. از این تعداد موسسه آموزش عالی ۱۷۹ دانشگاه متعلق به بخش خصوصی و ۴۳ دانشگاه دیگر جزو دانشگاه‌های ملی کره می‌باشند. این کشور ۳۰ دانشگاه زیر رتبه ۱۰۰۰ دارد که بسیاری از آنها در شهر سئول پایتخت این کشور قرار دارند. در جدول زیر نام دانشگاه‌های برتر کره با رتبه جهانی آنها آورده شده است.

 

نام دانشگاهنام انگلیسیرتبه دانشگاه در دنیاشهر
دانشگاه ملی کرهSeoul National University۳۶سئول
دانشگاه علم و فناوری پیشرفته کره جنوبیKAIST ( Korea Advanced Institute of Science & Technology)۴۰دائجون
دانشگاه علم و فناوری پوهانگPohang University of Science And Technology (POSTECH)۸۳پوهانگ
دانشگاه کرهKorea University۸۶سئول
دانشگاه سونگ کیون وانSungkyunkwan University (SKKU)۱۰۰سئول
دانشگاه یانسیYonsei University۱۰۷سئول
دانشگاه‌هانیانگHanyang University۱۵۱سئول
دانشگاه کیونگ ههKyung Hee University۲۶۴سئول
دانشگاه علم و فناوری پیشرفته گوانگجوGwangju Institute of Science and Technology (GIST)۳۱۵گوانگجو
دانشگاه یوآ ومنسEwha Womans University۳۱۹سئول
دانشگاه مطالعات خارجی‌هانکوک (کره)HUFS – Hankuk (Korea) University of Foreign Studies۳۸۷سئول
دانشگاه دانگگوکDongguk University۴۳۲سئول
دانشگاه سوگانگSogang University۴۳۵سئول
دانشگاه کاتولیک کرهThe Catholic University of Korea۴۵۶سئول

 

بیشتر دانشگاه‌های کره دارای تاییدیه مدرک از طرف وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران هستند. مهمترین عامل در انتخاب دانشگاه‌های کره توسط دانشجویان بین المللی رنکینگ آنها در رتبه بندی جهانی دانشگاه‌های جهان می‌باشد.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کره جنوبی

پذیرش در دانشگاه‌های کره جنوبی، در هر دانشگاهی قوانین خاص خود را دارد. درخواست باید به صورت آنلاین یا از طریق پست برای دانشگاه ارسال گردد. اکثر دانشگاه‌های کره دو بار در سال اقدام به جذب دانشجو می‌نمایند. از شرایط اصلی پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های کره به طور عموم داشتن مدرک زبان در یکی از زبان‌های کره ای یا انگلیسی، داشتن گذرنامه، تکمیل فرم پذیرش دانشگاه و اثبات توانایی مالی برای ادامه تحصیل در کره می‌باشد.

دریافت ویزای D-2 از طریق سفارت کره جنوبی امکان پذیر است و حدود ۳۰ الی ۵۰ دلار برای متقاضی هزینه در بر خواهد داشت.

اخذ ویزای تحصیلی در کره جنوبی

یکی از شرایط دریافت اقامت کره جنوبی دریافت ویزای تحصیلی است که بسیاری از علاقمندان به مهاجرت به این کشور از این طریق اقدام می‌نمایند.

برای پذیرش در دانشگاه‌های کره جنوبی به عنوان یک دانشجوی بین المللی لازم است که ویزای D-2 را دریافت نمایید. دریافت این ویزا تنها از طریق سفارت کره جنوبی امکان پذیر می‌باشد.

هزینه‌های تحصیل در کره جنوبی

به طور کل هزینه‌های زندگی در کره جنوبی کمتر از دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی است. به طور متوسط یک دانشجو در کره در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه می‌باشد که با توجه به رشته، شهر محل اقامت و سایر مسائل می‌تواند تغییر نماید.

تقریبا در تمامی دانشگاه‌های کره جنوبی شرایط اخذ شهریه برقرار می‌باشد این شهریه با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه پذیرش شده متفاوت می‌باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی کره جنوبی بیشتر از هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کره جنوبی است.

 

شهریه دانشگاه‌های کره

شهریه دانشگاه‌های دولتی کره جنوبی برای هر ترم در حدود ۲۰۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار آمریکا تخمین زده می‌شود. این مبلغ با توجه به رشته‌ تحصیلی تغییر می‌کند. بیشترین شهریه متعلق به رشته‌های پزشکی می‌باشد که درخواست بسیاری برای پذیرش در این رشته‌ها وجود دارد. همچنین شهریه دانشگاه‌های خصوصی کره جنوبی برای هر ترم تحصیلی بین ۳۰۰۰ تا ۶۸۰۰ دلار آمریکا تخمین زده می‌شود.

کشور کره جنوبی برای جذب دانشجویان خارجی بورسیه‌های بسیاری را تعریف نموده است که برخی از این بورسیه‌ها هزینه‌های رفت و آمد و مخارج زندگی دانشجو مانند بلیط هواپیما را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. بورسیه‌های کره جنوبی با نام برنامه بورسیه جهانی کره (GKS) شناخته می‌شود.

 

دریافت بورسیه تحصیلی کره جنوبی

دریافت بورسیه برای تحصیل در کره جنوبی به سه روش مختلف در اختیار علاقمندان به ادامه تحصیل در این کشور قرار می‌گیرد. این سه روش شامل:

بورسیه تحصیلی از طرف دانشگاه

دانشگاه‌های کره جنوبی برای جذب دانشجویان نخبه سراسر دنیا اقدام به اعطای بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف با پرداخت ۳۰ تا ۱۰۰ درصد هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو می‌کنند. جذب دانشجو توسط دانشگاه ها به وسیله بورسیه در کره جنوبی محدود است و هر دانشگاه قوانین خاص خود را برای جذب دانشجو از طریق بورسیه دارد. تقریبا تمامی دانشگاه‌های کره از این بورسیه برای جذب دانشجو استفاده می‌نمایند.

بورسیه تحصیلی از طرف دولت کره جنوبی

در کشور کره جنوبی وزارت خانه‌ها به شکلی کاملا مستقل با اعطای بورسیه‌های تحصیلی اقدام به جذب دانشجویان نخبه بین المللی می‌نمایند. این وزارت خانه‌ها که شامل: وزات علوم، فرهنگ، گردشگری، امور خارجه و ورزش می‌شوند کمک هزینه‌های تحصیلی زیادی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می‌دهند. یکی از مهمترین بورسیه‌های تحصیلی از طرف دولت کره بورسیه AMA برای رشته‌های هنر می‌باشد.

بورسیه تحصیلی از طرف شرکت‌های خصوصی

کره جنوبی دارای غول‌های اقتصادی بزرگی است که هری کی در جای خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارند شرکت‌هایی مانند سامسونگ (Samsung)، کی تی اند جی(KT&G)، پوسکو (POSCO) و … که در سطح جهان کاملا شناخته شده اند.این شرکت‌ها هر ساله مبالغی را برای کمک هزینه دانشجویان اختصاص می‌دهند.

برای استفاده از بورسیه‌های دولت کره جنوبی لازم است در زمان مشخص شده با مدارک لازم به سفارت کره جنوبی در ایران مراجعه شود. دولت کره هر ساله ۲ تا ۳ دانشجو از ایران برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بورس می‌کند.

 

داشتن مدرک زبان کره ای برای بهرمندی از این بورسیه‌ها الزامی می‌باشد همچنین داشتن مدرک تافل و آیلتس می‌تواند کمک زیادی در بالا بردن امتیاز شما برای پذیرش نماید.

 

به دلیل قرابت فرهنگی و ارزشی که کشور ایران با کشور کره جنوبی و فرهنگ آن دارد، ادامه تحصیل در این کشور به دانشجویان ایرانی علاقمند به تحصیل در خارج از کشور بسیار توصیه می‌گردد. با توجه به سیاست‌های جدید کشور کره برای فراهم نمودن خوابگاه‌های مجهز، امکان اشتغال دانشجویان به صورت پاره وقت و همچنین اعطای اقامت در صورت استخدام پس از فارغ التحصیلی ادامه تحصیل در این کشور یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به کشور کره می‌باشد.

جهت اطلاع از شرایط همه چیز درباره تحصیل در کره جنوبی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی اخذ پذیرش و تحصیل در خارج کلیک کنید

 

2 نظرات
  1. Maedeh می گوید

    برای اینکه مشاوره بخوایم باید هزینه بدیم یا مشاوره رایگانه ؟

    1. گروه مشاوران مستراپلای می گوید

      هزینه مشاوره از طریق تلفن محاسبه میشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.