همه چیز درباره تحصیل در ایتالیا

راهنمای تحصیل در ایتالیا 2019

تحصیل در ایتالیا به دلیل وجود فاندهای تحصیلی و بورسیه‌های تحصیلی رایگان این کشور، یکی از پرمخاطب ترین مباحث ادامه تحصیل در بین دانشجویان علاقمند به تحصیل در خارج از کشور تبدیل شده است. زندگی و تحصیلات کم هزینه در ایتالیا یکی از مهمترین دلایل علاقه دانشجویان  به تحصیل در ایتالیا می‌باشد.

جهت اطلاع از شرایط همه چیز درباره تحصیل در ایتالیا

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


کلیاتی درباره ایتالیا

ایتالیا کشوری متشکل از شبه جزیزه ایتالیا به همراه دو جزیزه سیسل و ساردنی در دریای مدیترانه است که پایتخت آن شهر رم است. این کشور یکی از با سابقه‌ترین کشورهای دنیا در زمینه فرهنگ و تمدن می‌باشد و قرابت فرهنگی بسیاری با کشور ایران دارد. ایتالیا به عنوان بهشت دانشجویان رشته‌های معماری و هنر شناخته می‌شود و بسیاری از آنان مقصد خود را برای ادامه تحصیل و مهاجرت این کشور قرار می‌دهند.

کشور ایتالیا یکی از کشورهای توسعه یافته قاره اروپا محسوب می‌گردد که عضویت رسمی گروه ۸ را دارد. این کشور در جنوب اروپا قرار دارد و از نظر رتبه بندی پنجمین کشور پرجمعیت اروپا است. واحد پول کشور ایتالیا مانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی می‌باشد. دو کشور واتیکان و سن مارینو به عنوان کوچکترین کشورهای دنیا در خاک ایتالیا قرار دارند. سایر همسایه‌های ایتالیا عبارتند از فرانسه، اسلوونی، اتریش و سوئیس که قسمتی از خاک ایتالیا به نام کامپیونه دیتالیا در کشور سوئیس قرار گرفته است.

آب و هوای ایتالیا معتدل مرطوب شناخته می‌شود اما مناطق حاشیه ای که در مجاورت با دریای مدیترانه قرار دارد، دارای آب و هوای متفاوتی با قسمت مرکزی می‌باشد.

اقتصاد ایتالیا جزو پیشرفته ترین اقتصادهای دنیا در نظام سرمایه داری است و مبتنی بر صنایع فلزی، ماشین آلات، شیمیایی، توریسم، کشاورزی و وسایل نقلیه می‌باشد.

تحصیل در ایتالیا

در میان تمامی کشورهای مهاجر پذیر اروپایی ایتالیا را می‌توان بهترین و اولین کشور مهاجرپذیر برای ورود دانشجویان خارجی دانست. سطح علمی بالای دانشگاه‌های ایتالیا، تنوع رشته‌های تحصیلی، فرهنگ انعطاف پذیر، تحصیل به زبان انگلیسی، سهولت اخذ بورسیه تحصیلی و الزامی نبودن ارائه مدرک زبان برای پذیرش در کنار هزینه اندک تحصیل و زندگی در ایتالیا باعث شده است این کشور تبدیل به قبله آمال بسیاری از دانشجویانی که به دنبال ادامه تحصیل در خارج از ایران هستند شود.

با توجه به هزینه‌های تمام شده تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا که پیرو قوانین حاکم بر این کشور برای تسهیل شرایط ادامه تحصیل برای همه اقشار جامعه می‌باشد، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا تقریبا برابر با هزینه‌های تحصیل در کشور‌های همسایه ایران مانند ارمنستان و ترکیه می‌باشد. با توجه به اینکه سطح زندگی و کیفیت آموزش دانشگاه‌های ایتالیا بسیار بالاتر از کشورهای نام برده است قطعا انتخاب کشور ایتالیا برای ادامه تحصیل بسیار به صرفه تر و منطقی تر از انتخاب کشورهای همسایه برای ادامه تحصیل یا پذیرش در مقاطع تحصیلی بالای آموزشی می‌باشد.

شرایط تحصیل در ایتالیا

دانشجویان علاقمند به تحصیل در ایتالیا برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور در مقاطع ارشد و دکترا دوبار در سال می‌توانند درخواست پذیرش نمایند، این دانشگاه‌های الزامی برای ارائه مدرک زبان ندارند اما گذراندن حداقل دو ترم زبان ایتالیایی در کشور مبدا جزو ضروریات دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور است. تدریس در اکثر دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع ارشد و دکترا به زبان انگلیسی است به همین علت کسانی که دارای مدرک آیلتس یا تافل بالا می‌باشد از امکان پذیرش بالاتری نسبت به سایرین برخوردار هستند علاوه بر آن دانشجویان ممتاز با رزومه تحصیلی قوی به راحتی می‌توانند از این دانشگاه‌ها علاوه بر پذیرش، بورسیه‌های متنوعی دریافت نمایند.

 بورسیه تحصیل در ایتالیا

یکی از مهمترین شاخصه‌های تحصیل دانشجویان بین المللی در ایتالیا دریافت بورسیه تحصیلی تقریبی ۵۲۰۰ یورویی در سال می‌باشد. این بورسیه برای دانشجویان کشورهای جهان سوم در نظر گرفته شده است و با بورسیه‌های دانشجویان ممتاز متفاوت می‌باشد در نتیجه همه ی دانشجویان پذیرش شده در دانشگاه‌های ایتالیا بدون توجه به معدل و رزومه تحصیلی شان توانایی دریافت آن را دارند. در کنار این بورسیه، بورسیه‌های تحصیلی دیگری در حدود ۱۳۷۰۰ یورو نیز وجود دارد که توسط اساتید به دانشجویان مقطع دکترا می‌تواند تعلق بگیرد.

علاوه بر تمام آنچه که گفته شد کشور ایتالیا بورسیه  و فاندهای تحصیلی خاصی را برای دانشجویان ممتاز علاقمند به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در نظر گرفته است.

رشته‌های تحصیلی در ایتالیا

ایتالیا را می‌توان مهد رشته‌های هنری دنیا دانست در این کشور تمامی‌رشته‌های دانشگاهی تدریس می‌گردد اما رشته‌های هنر، باستان شناسی، معماری، طراحی داخلی، طراحی صنعتی، فشن و مد، مهندسی، علو کامپیوتر، مدیریت و اقتصاد، حسابداری و … از پرمخاطب ترین رشته‌ها هستند.

رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ایتالیا آزمون خاص خود را دارا می‌باشد که نسبت به آزمون‌های دیگر بسیار سخت تر است و پذیرش در این رشته‌های برای دانشجویان بین المللی سخت تر از سایر رشته‌ها می‌باشد.

دانشگاه‌های ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای پیشرو در امر آموزش عالی می‌باشد که با دارا بودن حدود ۹۰ دانشگاه دولتی در کنار سایر مراکز علمی و آموزشی یکی از سیتم‌های موفق آموزش عالی در اروپا را راه اندازی نموده است. برخی از دانشگاه‌های این کشور حدود ۱۰۰۰ سال قدمت دارند. در جدول ذیل نام برترین دانشگاه‌های ایتالیا بر اساس رنکینگ دانشگاه‌ها در رتبه بندی جهانی به همراه متوسط شهریه دریافتی دانشگاه مورد نظر آورده شده است.

نام دانشگاهنام ایتالیاییرتبه دانشگاه در دنیامتوسط شهریهشهر
دانشگاه پلی تکنیک میلانPolitecnico di Milano۱۷۰۳۳۰۰ یورومیلان
دانشگاه بلونیاUniversity of Bologna۱۸۸۲۱۰۰ یوروبولونیا
دانشگاه سانتا آناScuola Superiore Sant’Anna۱۹۲۴۰۰۰ یوروپیزا
دانشگاه ساپینزا رمSapienza University of Rome۲۱۵۲۸۰۰ یورورم
دانشگاه پادواUniversità di Padova۲۹۶۴۰۰۰ یوروپادوا
دانشگاه پلی تکنیک تورینPolitecnico di Torino۳۰۷۳۸۰۰ یوروتورینو
دانشگاه میلانUniversity of Milan۳۲۵۲۹۰۰ یورومیلان
دانشگاه پیزاUniversity of Pisa۴۲۱-۴۳۰۲۳۵۰ یوروپیزا
دانشگاه ترنتوUniversity of Trento۴۴۱-۴۵۰۶۰۰۰ یوروترنتو
دانشگاه فلورانسUniversity of Florence۴۶۱-۴۷۰۲۵۰۰ یوروفلورانس
دانشگاه توروگاتا رمUniversity of Rome “Tor Vergata”۴۶۱-۴۷۰۳۰۰۰ یورورم
دانشگاه کاتولیک ساکروکور میلانUniversità Cattolica del Sacro Cuore۴۸۱-۴۹۰۸۷۰۰ یورومیلان
دانشگاه ناپلUniversity of Naples۴۸۱-۴۹۰۵۰۰۰ یوروناپل
دانشگاه سیه ناUniversity of Siena۸۰۱-۱۰۰۰۱۸۰۰ یوروسی نا
دانشگاه مستقل بولزانوUniversity of Bozen-Bolzano۱۶۰۱-۲۰۰۰۲۲۰۰ یوروبولزانو

 

هزینه‌های زندگی در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای توانمند اروپا می‌باشد که هزینه‌های زندگی در آن نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی نظیر انگلیس و فرانسه کمتر می‌باشد. این کشور با بهره گیری از سیستم آموزشی عدالت محور برای فراهم نمودن شرایط تحصیل برای همه اقشار جامعه یکی از کشورهای پیشرو در امر پذیرش دانشجویان بین المللی متقاضی شرکت در دوره‌های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه‌های ایتالیا می‌باشد.

هزینه تحصیل در ایتالیا

همانگونه که گفته شد هزینه تحصیل در ایتالیا به نسبت سایر کشورها بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. علاوه بر آن با اعطای بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان کشورهای جهان سوم به خصوص دانشجویان ایرانی علاقمند به ادامه تحصیل در ایتالیا بار زیادی از مشکلات اقتصادی دانشجویان را در جریان تحصیلشان از بین می‌برد. در نتیجه شما با صرف هزینه ای معقول و متناسب می‌توانید در یکی از مشهورترین دانشگاه‌های اروپایی به تحصیل بپردازید و مدارکی معتبر در سطح جهانی دریافت نمایید.

شهریه‌های دانشگاه‌های ایتالیا

هزینه دانشگاه‌های ایتالیا با توجه به دولتی بودن یا خصوصی بودن دانشگاه مشخص می‌گردد. بسیاری از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا هزینه ای معقول و به صرفه را برای دانشجویان در نظر دارند. این شهریه با توجه به مقطع و رشته تحصیلی دانشجویان تعریف می‌گردد. برخی از دانشگاه‌های ایتالیا شهریه را بر اساس متوسط درآمد والدین تعینن می‌نمایند که می‌تواند کمک بسیاری برای دانشجویان کم بظاعت باشد. شهریه این دانشگاه‌های به طور میانگین بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال می‌باشد. شهریه برخی از دانشگاه‌های طراز اول ایتالیا ممکن است بیشتر از ۱۰۰۰ یورو در سال شود.

شهریه دانشگاهای خصوصی در ایتالیا نسبت به دانشگاه‌های دولتی بیشتر است و در حدود ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال می‌باشد.

دریافت ویزای تحصیلی از طریق سفارت

یکی از مطمئن ترین راه‌های تحصیل در ایتالیا از طریق سفارت ایتالیا می‌باشد که رایج ترین شیوه درخواست ادامه تحصیل در ایتالیا می‌باشد. متقاضیان با ثبت نام در مدرسه ایتالیایی پیترو دلاولا در تهران و گذراندن دو ترم زبان ایتالیایی می‌توانند در آزمون زبان ایتالیایی استرنی شرکت نمایند و با کسب نمره مناسب اقدام به درخواست پذیرش  و ویزای تحصیلی ایتالیا از دانشگاه‌های ایتالیا نمایند.

جهت اطلاع از شرایط همه چیز درباره تحصیل در ایتالیا

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی اخذ پذیرش و تحصیل در خارج کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.