آزمون آیلتس چیست

بسیاری از کسانی که به دنبال مهاجرت یا ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند در لیست کارهایشان با آزمون ایلتس مواجه می‌شوند. آیلتس (IELTS) برگرفته از عبارت International English Language Testing System به معنی سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است که می‌توان از آن به عنوان معتبرترین و پر استفاده‌ترین آزمون مهارت‌سنجی زبان انگلیسی نام برد.

آزمون ایلتس یک آزمون معتبر بریتانیایی است که سالانه در سراسر جهان برای سنجش سطح زبان انگلیسی افراد برگزار می‌شود. آیلتس به نوعی در تقابل  با تافل (TOFEL) قرار دارد که نمونه آمریکایی این آزمون است.

زبان انگلیسی به عنوان یک زبان میانجی در دنیا شناخته می‌شود که در همه کشورها قابل استفاده است. از این زبان به عنوان دومین زبان رسمی و اداری در کل جهان نام برده می‌شود که آگاهی و تسلط به آن برای مهاجرت و ادامه تحصیل به هر کشوری به خصوص کشورهای انگلیسی زبان لازم و ضروری است. افرادی که به دنبال دریافت ویزای کاری یا ویزای تحصیلی هستند باید مطابق با شرایط هر منطقه، کشور یا دانشگاهی سطح زبان انگلیسی آنها از طریق آزمون آیلتس یا تافل سنجیده شود.

نکته: مدرک آیلتس، معتبرترین مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل و کار در حداقل ۱۳۵ کشور دنیا می‌باشد.

اشتغال در خارج از کشور

داوطلبان که خیال ادامه تحصیل در خارج از کشور یا اشتغال در خارج از کشور دارند باید در آزمون ایلتس یا آزمون تافل حداقل نمره مورد قبول را دریافت نمایند تا بتوانند درخواست ادامه تحصیل یا اشتغال در کشورهای دیگر بدهند.

آزمون آیلتس تفاوت‌های ساختاری با آزمون تافل دارد برخی از کشورها و دانشگاه‌ها برای انتخاب داوطلبان الویت را بر سطح ازمون آیلتس افراد می‌دهند و برخی بر سطح آزمون تافل آنها، به همین علت لازم است افراد به هنگام انتخاب مقصد مهاجرت یا ادامه تحصیل خود درباره کشور مورد نظر به خوبی اطلاعات جمع آوری نمایند.

نکته: آزمون آیلتس مبتنی بر لهجه بریتانیایی (بریتیش) زبان انگلیسی است و آزمون تافل مبتنی بر لهجه آمریکایی (اَمریکن).

آیلتس در دو نوع آکادمیک (IELTS Academic) و عمومی (IELTS General) برگزار می‌گردد. که نوع آکادمیک  برای ورود به دانشگاه‌ها استفاده می‌گردد که در نوع خود سخت تر و پیچیده تر از نوع جنرال است.

آزمون آیلتس برخلاف آزمون تافل که داری نمره بندی سطح ۰ تا ۱۰۰ است دارای نمره بندی سطح ۰ تا ۹ است. این آزمون دارای سطحی به عنوان سطح قبولی نیست بلکه تنها به سنجش میزان تسلط و مهارت افراد در زبان انگلیسی می‌پردازد. به طور معمول سطح ۵ به عنوان یک سطح متوسط شناخته می‌شود و از سطح ۶ به بالا را در زمره سطح خوب به حساب می‌آورند. این آزمون دارای ۴ بخش متفاوت شنیدار، خواندن، نوشتن و مکالمه است و به دست آوردن نمره بالای ۶ در آزمون آیلتس نیاز به تسلط و مهارت در زبان انگلیسی دارد.

 

پذیرش دانشگاه با آیلتس

دانشگاه‌های طراز اول دنیا مانند‌‌هاروارد، استنفورد، آکسفورد، کمبریج و … سطح آیلتس ۷ به بالا را پذیرش می‌نمایند.

طراحی سوالات آزمون آیلتس توسط متخصصین آزمون‌های زبان انگلیسی از سراسر دنیا زیر نظر سه نهاد مهم زبان انگلیسی دنیا که شامل دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا می‌شود انجام می‌گردد.

علاوه بر اینکه داشتن مدرک آیلتس برای ورود به بسیاری از دانشگاه‌ها الزامی است، برای مهاجرت به برخی از کشورها مانند کانادا، استرالیا و نیوزلند نیز داشتن مدرک IELTS لازم و ضروری است.

تاریخ برگزاری آزمون ایلتس

آزمون بین المللی آیلتس در ۱۴۰ کشور دنیا از جمله ایران هر هفته برگزار می‌گردد. این آزمون در ایران زیر نظر سازمان سنجش و آموزش کشور تنها در موسسات تایید شده توسط این سازمان برگزار می‌گردد.

آزمون آیلتس به افراد کمک می‌کند قبل از ورود به کشورهای انگلیسی زبان مهارت‌های گفتاری، نوشتاری و خواندن خود را محک بزنند.

اعتبار مدرک آیلتس در بسیاری از کشورها و دانشگاه‌ها ۲ سال می‌باشد. در صورتی که تاریخ دریافت مدرک آیلتس شما بیشتر از دو سال باشد لازم است دوباره در این آزمون شرکت نمایید.

هزینه آزمون ایلتس

برای شرکت در آزمون آیلتس متقاضیان لازم است با پرداخت هزینه ثبت نام در این آزمون نام نویسی نمایند. هزینه آزمون آیلتس توسط سازمان سنجش کشور ۲۵۰ دلار آمریکا مصوب گردیده است که با توجه به نرخ دلار آمریکا، ارزش ریالی آن تعیین می‌گردد. بر طبق ابلاغیه جدید سازمان سنجش  از اول شهریور ۱۳۹۷ تا اطلاع ثانوی حدود ۳۰ میلیون ریال تعیین گردیده است.

آزمون‌های آیلتس  Life Skills و آیلتس UKVI

از سال ۲۰۱۵ به بعد کشور انگلستان با برگزاری آزمون آیلتس مهارت‌های زندگی  (IELTS Life Skills) اقدام به صدور ویزای برای متقاضیان ورد به این کشور نموده است. تا پیش از برگزاری آزمون آیلتس لایف اسکیلز متقاضیان ویزای انگلیس مجبور به شرکت در آزمون آیلتس جنرال بوده اند که یک آزمون سخت محسوب می‌گردید. هدف این آزمون سنجش میزان توانایی افراد در برقراری ارتباطات روزمره و تعامل با سایرین در انگلستان است. همچنین برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان لازم است افراد در آزمون آیلتس یو کی وی ای (IELTS UKVI) شرکت نمایند که به نوعی همان آزمون جنرال آیلتس است. با این تفاوت که در مرکزهای تایید شده توسط اداره مهاجرت انگلستان باید برگزار گردد.

هزینه آیلتس لایف اسکیل

بر طبق اعلامیه سازمان سنجش کشور هزینه آزمون آیلتس لایف اسکیلز از اول شهریور ۹۷ تا اطلاع ثانوی حدود ۲۴,۶۵۰,۰۰۰ ریال و هزینه آیلتس UKVI 32,600,000 ریال می‌باشد.

 

منابع آزمون ایلتس

تعداد زیادی منبع برای آزمون آیلتس وجود دارد اما لازم است قبل از تهیه کردن آنها بدانید که کدام یک مناسب استفاده شما می‌باشد. منابع آزمون ریدینگ آیلتس و لیستینیک آیلتس متفاوت می‌باشد همانگونه که آزمون‌های آنها متفاوت است و در دو زمان برگزار می‌گردد.

کتاب The official Cambridge Guide to IELTS به عنوان اصلی ترین منبع آزمون آیلتس معرفی شده است. کسانی که می‌خواهند آزمون آیلتس بدهند لازم است قبل از هر منبع دیگری این کتاب را بخوانند. این کتاب شامل ۵ بخش اصلی است که تمامی مطالب مورد نیاز داوطلبان را در برخواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.