تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل رایگان در آلمان (2019)

آلمان یکی از بهترین کشورهای دنیا برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلفی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و پسا دکترا است. این کشور با ارائه تسهیلات بی‌شماری به دانشجویان خارجی شرایط تحصیل در آلمان را به راحتی برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده است. علاوه بر ارائه این تسهیلات، کاهش هزینه‌های تحصیل و شهریه‌های دانشگاهی نسبت به سایر کشورهای تراز اول جامعه علمی دنیا توانسته است آلمان را مقصد مهاجرت بسیاری از دانشجویان جویای تحصیل در خارج از کشور نموده است. جذابیت اصلی ادامه تحصیل در آلمان زبان رسمی این کشور یعنی آلمانی است که بنا به رشته انتخابی دانشجویان می‌تواند زبان تحصیلی ایشان علاوه بر انگلیسی انتخاب گردد. آلمان از سال ۲۰۱۴ دریافت شهریه را در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور لغو نموده است، هرچند با مرور زمان برخی از دانشگاه‌ها دریافت شهریه را دوباره از سر گرفته اند اما همچنان دانشجویان در بسیاری از دانشگاه‌ها از پرداخت هزینه شهریه معاف هستند. در حال حاضر آلمان به عنوان چهارمین کشور دنیا در جذب دانشجویان بین المللی در رشته‌های مختلف شناخته می‌شود که محبوبیت بسیاری در میان دانشجویان ایرانی متقاضی ادامه تحصیل در خارج از ایران دارد.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در آلمان

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


 

ادامه تحصیل در آلمان

آلمان به عنوان یکی از هشت کشور صنعتی دنیا به یکی از محبوب ترین کشورها برای ادامه تحصیل در نزد دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. این کشور به عنوان چهارمین کشور پس از سه کشور انگلیسی زبان آمریکا، انگلیس و استرالیا بالاترین میزان جذب دانشجوی خارجی را دارا می‌باشد.

یکی از مهمترین دلایل علاقمندی دانشجویان بین المللی به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان شهریه پایین دانشگاه‌های این کشور است که  باعث می‌شود هزینه تحصیل در آلمان نسبت به سه کشور انگلیس، آمریکا و استرالیا بسیار کمتر شود. تحصیل درآلمان پس از تحصیل در کره جنوبی در بین متخصصین و مهندسان علمی بالاترین محبوبیت را دارد زیرا کشور آلمان بعد از کره جنوبی بهترین متخصصان را به جامعه جهانی معرفی می‌نماید و از آنجایی که این کشور دارای قطب‌های صنعتی بسیاری در جهان است ادامه تحصیل در آن می‌تواند آینده شغلی افراد را به خوبی تضمین نماید. این تضمین شغلی در صورت تحصیل دانشجویان بین المللی به زبان آلمانی بسیار بیشتر خواهد بود.

 

کلیاتی درباره کشور آلمان

کشور آلمان در جامعه جهانی با نام جمهوری فدرال آلمان شناخته می‌شود. این کشور در اروپای مرکزی است و از شمال با دریای شمال، دریای بالتیک و کشور دانمارک، از غرب با کشورهای فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند، از جنوب با کشورهای اتریش و سوئیس و در شرق با کشورهای لهستان و چک هم مرز می‌باشد. آلمان به عنوان پرجمعیت ترین کشور قاره اروپا  شناخته می‌شود که دارای ۱۶ ایالت است. بیشتر مناطق این کشور را دشت در بر گرفته است خط مرکزی آلمان دارای رشته کوه‌های در کنار جنگل است که از شمال تا جنوب امتداد دارد. این کشور دارای سواحل گسترده ای در شمال کشور با چند جزیزه می‌باشد. زبان مردم آلمانی است و دین اکثر آنها پروتستان و کاتولیک است.

اقتصاد آلمان

اقتصاد آلمان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای قاره اروپاست که عنوان بزرگترین اقتصاد ملی را در اروپا دارد. این کشور با ارائه واحد پول مشترک اروپا با نام یورو در اروپا توانست تحول عظیمی در اقتصاد قاره اروپا به وجود آورد. از میان ۵۰۰ شرکت برتر دنیا که بالاترین توان اقتصادی را دارا می‌باشند ۳۷ شرکت در آلمان مستقر می‌باشند. واحد پول کشور آلمان مانند سایر اعضای اتحادیه اروپا یورو می‌باشد.

 

رشته‌های دانشگاه‌های آلمان

در کشور آلمان تقریبا تمامی رشته‌های دانشگاهی وجود دارد اما رشته‌هایی وجود دارد که متقاضیان ورود به آنها بیش از سایر رشته‌ها هستند این رشته‌های محبوب در دانشگاه‌های آلمان با توجه به مقطع تعریف می‌شوند. درمقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته‌ها شامل: انواع مهندسی، اقتصاد، کسب و کار و روابط بین‌الملل است. رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپرشکی و داروسازی نیز در این کشور طرفداران بی شماری دارد. علاوه بر آن در رشته‌های هنر نیز پذیرش در دانشگاه‌های کشور آلمان بسیار پر مخاطب است.

دانشگاه‌های آلمان

کشور آلمان در قاره اروپا یکی از کشورهای مهم در رتبه‌های علمی دانشگاه‌هاست. این کشور دارای ۳۵۰ مرکز آموزش عالی برای تحصیل دانشجویان علاقمند به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می‌باشد که بیش از ۲ میلیون دانشجو دارد، بیشتر آنها در رشته‌های مهندسی و علوم فنی به تحصیل مشغول هستند. نظام آموزش عالی آلمان متمرکز به دو نوع دانشگاه می‌باشد که نوع اول مانند دانشگاه‌های سایر کشورها در همه‌ی رشته‌ها دانشجو می‌پذیرید و بیشتر جنبه‌های علمی و تحقیقاتی را در برنامه آموزشی خود دارد و نوع دوم دانشگاه‌های فنی می‌باشد که بیشتر شامل فعالیت‌های عملی و فنی در زمینه رشته‌های فنی و مهندسی است.

 

نام دانشگاهنام انگلیسیرتبه دانشگاه در دنیاشهر
دانشگاه صنعتی مونیخTechnical University of Munich۶۱مونیخ
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخLudwig-Maximilians-Universität München۶۲مونیخ
دانشگاه روپرشت کارلز‌هایدلبرگRuprecht-Karls-Universität Heidelberg۶۴هایدلبرگ
مؤسسه فناوری کارلسروههKIT, Karlsruhe Institute of Technology۱۱۶کارلسروهه
دانشگاه هومبولت برلینHumboldt-Universität zu Berlin۱۲۱برلین
دانشگاه آزاد برلینFreie Universitaet Berlin۱۳۰برلین
دانشگاه RWTH آخنRWTH Aachen University۱۴۴آخن
دانشگاه صنعتی برلینTechnische Universität Berlin (TU Berlin)۱۴۷برلین
دانشگاه ابرهارد کارلس توبینگنEberhard Karls Universität Tübingen۱۶۸توبینگن
دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگAlbert-Ludwigs-Universitaet Freiburg۱۸۶فرایبورگ
دانشگاه صنعتی درسدنTechnische Universität Dresden۱۹۱درسدن
دانشگاه گوتینگنUniversity of Göttingen۱۹۷گوتینگن

 

شرایط ادامه تحصیل در آلمان

کشور آلمان به دلایل زیادی مقصدی محبوب برای مهاجرت‌های تحصیلی برشمرده می‌شود. یکی از مهمترین آنها، کم بودن هزینه تحصیل و زندگی در آلمان است، علاوه بر آن فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های تراز یک اروپا، تضمین شغلی در صورت تحصیل به زبان آلمانی، قابلیت تعویض اقامت تحصیلی به  اقامت شغلی، بالا بودن سطح رفاه اجتماعی و فراهم بودن امکان انجام کارهای دانشجویی در کنار سایر موارد به محبوبیت آلمان بیش از بیش دامن زده است.

شرایط ورد به دانشگاه‌های آلمان برای هر دانشگاه متفاوت است. به خصوص شرایط ورود به دوره دکترا که لازم است کاملا توسط دانشگاه‌ها سوابق آموزشی دانشجو رصد گردد. برای ورود به این دوره‌ها دارا بودن مدرک زبان آیلتس یا مدرک زبان تافل الزامی است. برخی از رشته‌ها در آلمان به زبان آلمانی ارائه می‌شوندکه لازم است برای ورود به آنها صلاحیت خود در زبان آلمانی را اثبات نمایید به همیت علت نیازمند مدرک آزمون‌های زبان DSH یا TestDaF دارید.

نحوه پذیرش تحصیلی

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان پیش از هرچیز لازم است شما یک استاد راهنما مطابق با رشته و سرفصل‌های تحقیقاتی خود پیدا نمایید که حاضر به سرپرستی شما در طول دوران تحصیلتان گردد. یافتن این اساتید از طرق مختلف امکان پذیر است اما راه معقول آن تماس با دانشگاه یا جستجو در مراکز پژوهشی مرتبط با رشته تان می‌باشد. پس از آن باید در دانشگاه مورد نظرتان ثبت نام کنید و مدارک مورد نیاز را از طریق پست برای دانشگاه ارسال نمایید. هر دانشگاه شرایط و مدارک مورد نیاز ثبت نام را در سایت خود مشخص نموده است اما به طور کلی این مدارک شامل:

 • ترجمه رسمی مدرک تحصیلی خود در مقطع دبیرستان، کارشناسی یا کارشناسی ارشد و ریز نمرات آنها
 • اصل و کپی گذرنامه (با اعتبار حداقل ۶ ماهه) و اصل و کپی شناسامه  متقاضی ۷ قطعه عکس رنگی در ابعاد ۴*۶
 • مدرک زبان آلمانی (در صورتی که خیال ادامه تحصیل در رشته‌هایی با تدریس آلمانی دارد)
 • مدرک تافل با حداقل نمره ۵۵۰ یا آیلتس با حداقل نمره ۶.۵
 • توصیه نامه از اساتید مقاطع قبلی و ارائه پروپوزال و انگیزنامه

لازم است پیش از اقدام مطمئن شوید که مدرک تحصیلات قبلی شما در نزد دانشگاه مقصد به رسمیت شناخته می‌شود. پس از اخذ پذیرش، دریافت ویزای تحصیلی یا ویزای دانشجویی برای اقامت الزامی می‌باشد.

ویزای تحصیلی آلمان

افرادی که به دنبال مهاجرت تحصیلی به آلمان هستند برای دریافت اقامت و ویزای دانشجویی باید ترجمه کلیه مدارک تحصیلی خود را پس از تایید وزارت امور خارجه به سفارت آلمان در ایران ارسال نمایند، سفارت آلمان پس از بررسی مدارک در صورت عدم مغایرت مدارک به دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی اعطا می‌کند.

هزینه تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان بر اساس اصل تحصیل رایگان بنا شده است. تحصیل رایگان در آلمان در بسیاری از ایالت‌های آلمان همچنان برای دانشجویان آلمانی و خارجی برقرار است. به ‌منظور تحصیل در آلمان دانشجو صرفاً باید هزینه‌ی زندگی خود را به عهده بگیرد.

همانگونه که گفته شد آلمان به عنوان یکی از کم خرجترین کشورهای ممکن برای ادامه تحصیل می‌باشد. این کشور با حذف شهریه دانشجویی در بسیاری از دانشگاه‌های خود شرایط تحصیل را برای بسیاری از کسانی که مشکل هزینه داشته اند مرتفع نموده است. این دانشجویان باید تنها به هزینه‌های زندگی شخصی خود توجه داشته باشند که با توجه به بورسیه‌ها و کمک‌های تحصیلی برای دانشجویان بسیار راحت خواهد بود. علاوه بر آن دانشجویان مشغول به تحصیل در آلمان مجوز ۲۰ ساعت کار دانشجویی در این کشور را دارا می‌باشند.

هزینه اسکان در شهرهای آلمان متفاوت است اما به طور میانگین برای اسکان آپارتمانی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه و برای اسکان در خوابگاه‌های دولتی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو و خوابگاه‌های خصوصی بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو باید در نظر گرفته شود.

شهریه دانشگاه‌های آلمان

شهریه دانشگاه‌های دولتی در آلمان دریافت نمی‌گردد و درصورتی که دریافت شود بسیار ناچیز خواهد بود. در آلمان علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه ‌های آزاد نیز وجود دارند که هزینه‌های شهریه آنها به طور متوسط نسبت به سایر دانشگاه‌های آزاد کشورهای دیگر مناسب تر است.

به طور میانگین هزینه شهریه در دانشگاه‌های دولتی (دانشگاه‌هایی که شهریه می‌گیرند) بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ترم است که سالانه حدود ۶۰۰ یورو می‌شود. هزینه شهریه دانشگاه‌های آزاد آلمان حدود ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو برای هر ترم می‌شود.

هزینه تحصیل در طول دوره دکترا در اکثر دانشگاه‌ها رایگان می‌باشد و علاوه بر آن دانشگاه مبلغی را برای پرداخت هزینه‌های زندگی دانشجویان در اختیار آنان قرار می‌دهد.

دریافت بورسیه تحصیل در آلمان

کشور آلمان یکی از کشورهای پیشرو در اعطای بورسیه تحصیلی به متقاضیان می‌باشد. موسسه تبادلات آکادمیک آلمان با نام اختصاری DAAD برای دانشجویان آلمانی و غیر آلمانی کمک هزینه‌های زندگی و تحصیلی زیادی را فراهم می‌نماید که دانشجویان در همه مقاطع تحصیلی می‌توانند از آنها استفاده نمایند. موسسه دیگری با نام BMBF نیز در آلمان وجود دارد که زیر نظر وزارت آموزش و پرورش این کشور کار می‌کند و بورسیه‌های متنوعی را در اختیار داشنجویان قرار می‌دهد.

یکی از مهمترین دلایل شرایط تحصیلی عالی در آلمان اجازه همراهی خانواده مانند همسر و فرزندان می‌باشد. تنها کافی است دانشجو پس از ورود به کشور آلمان برای همسر و فرزندانشان درخواست ویزای همراه نماید.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در آلمان

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی اخذ پذیرش و تحصیل در خارج کلیک کنید

2 نظرات
 1. سمانه می گوید

  ممنون. از مطلب خوبتون. من به دنبال فهمیدن هزینه تحصیل در کشور آلمان هستم. با وجود اینکه گفته میشه تحصیل در المان رایگانه ولی وقتی در سایت دانشگاههای المان جستجو میکنم میبینم همشون هزینه هایی مشابه دیگر کشورها دریافت میکنند

  1. ابراهیم حسینی می گوید

   سلام
   تحصیل رایگان در آلمان بیشتر برای دانشجویان مقیم آلمان هست. در واقع شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی برای اطلاع از هزینه ها باید اطلاعات سایت دانشگاه را مدنظر قرار بدید. با این حال دانشگاه های دولتی به مراتب هزینه های بسیار کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دریافت می کنند. گرفتن فاند یا بورس تحصیلی هم راه دیگه ای هست که می تونه هزینه های تحصیل توی آلمان را پوشش بده. در این مورد می تونید با موسسه تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.