انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸

در این مطلب نکاتی را برای نحوه صحیح انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸ جهت اطلاع داوطلبان قرار داده ایم.

برای اطلاع از انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


نتایج اولیه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد برای انتخاب رشته ارشد آزاد به صورت کارنامه و براساس نمره کل و رتبه آنان با توجه به سهمیه و کد رشته امتحانی که داوطلب در آزمون آن شرکت نموده است توسط سازمان سنجش اعلام می شود. برای شرکت داوطلبان علاقمند به پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی کد دسترسی انتخاب رشته ارشد آزاد توسط سازمان سنجش آموزش کشور در کارنامه اعلام نتایج اولیه درج می شود و داوطلبان براساس این کد دسترسی و کد ملی می توانند نسبت به انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد اقدام نمایند. برای انتخاب رشته ارشد آزاد اطلاع از شرایط ، سهمیه ها ، ظرفیت پذیرش ، هزینه ها و … اهمیت زیادی دارد. می توانید برای انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد با مشاوران ما تماس بگیرید.

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸

برای سومین سال است که انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد اسلامی به صورت متفاوتی برگزار می گردد و به دلیل ادغام ثبت نام کارشناسی ارشد سراسری با دانشگاه های آزاد از سال ۱۳۹۶و تغییراتی که در روند انتخاب رشته ارشد آزاد صورت گرفته است و اعلام نتایج اولیه ، ابهامات زیادی برای داوطلبان انتخاب رشته ارشد پیش آمده است. یکی از مهم ترین ابهامات که به بعد از اعلام نتایج ارشد بوجود آمد ، زمان انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد می باشد که سردرگمی های زیادی را برای داوطلبان انتخاب رشته ارشد آزاد به وجود اورده است. مزیت تغییرات صورت گرفته این است که با توجه به تغییرات جدید داوطلبان ابتدا وضعیت علمی خود را در یک کارنامه دریافت خواهند کرد سپس متقاضیان انتخاب رشته ارشد آزاد می توانند براساس آن نسبت به انتخاب رشته ارشد آزاد اقدام کنند. در صورتی که قبل از این سال زمان انتخاب رشته ارشد آزاد و اعلام نتایج در یک بازه زمانی مشخص و هم زمان با هم اعلام می شدند و این باعث می شد که داوطلبان بدون اطلاع از نتیجه خود اقدام به انتخاب رشته محل هایی کنند که شانس قبولی کمتری در ان انتخاب داشته باشند . متقاضیان باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته ارشد آزاد را مطالعه و انتخاب رشته محل را بر اساس رتبه خود و مهم تر از آن بر اساس علاقه انجام دهند .

زمان انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد ۹۸

زمان انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸ ، بعد از اعلام نتایج اولیه در اردیبهشت ماه می باشد. داوطلبان انتخاب رشته ارشد آزاد بعد از اعلام نتایج اولیه که شامل وضعیت رتبه اولیه داوطلب می باشد و به صورت یک کارنامه در اختیار آنها قرار خواهد گرفت باید براساس علاقه و رتبه بندی رشته محل که در همان دفترچه به کلی شرح داده شده است و همانطور که قبلا توضیح داده شده است انتخاب رشته کرده و نهایتا در تیر ماه از اعلام نتایج نهایی خود مطلع شوند .

شرایط انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸

شرایط کلی انتخاب رشته ارشد آزاد را می توان در چند مورد زیر بیان کرد:

۱- کلیه متقاضیانی که مجاز به انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸ شده اند بایستی با توجه به کد انتخاب رشته ارشد آزاد که در انتهای کارنامه اولیه متقاضیان اعلام شده است ، نسبت به انتخاب رشته ارشد آزاد اقدام کنند .

۲- شرکت در مرحله انتخاب رشته ارشد آزاد به صورت جداگانه و از طریق سایت azmoon.org انجام می پذیرد ، در این مرحله متقاضیان پس از مطالعه دفترچه مذکور و مراجعه به سایت و با در دست داشتن کد دسترسی که در کارنامه اولیه در اختیار انها قرارداده شده است حق انتخاب صد رشته محل با توجه به رتبه و علایق خود را دارند.

۳- داوطلبانی که علاوه برکد رشته امتحانی اول در کد رشته امتحانی دوم را نیز انتخاب کردند باید به صورت تلفیق شده ودر محدوده صد انتخاب خود ، کد رشته های دلخواه هردو مجموعه را در فرم انتخاب رشته ارشد آزاد ، انتخاب کنند .

۴- متقاضیان توجه داشته باشند که گزینش علمی آن ها براساس نمره کل (تراز) انجام می پذیرد و ترتیب انتخاب انها هیچ گونه تاثیری در اعلام نتایج انتخاب رشته ارشد آزاد ندارد از این رو توصیه می شود که متقاضیان حتما رشته محل های انتخابی خود را براساس اولویت انجام دهند.

۵- کلیه حائزین شرایط درخواست کننده دوره کارشناسی ارشد شامل استعدادهاي برتر و فارغ التحصیلان ممتاز براساس حداقل معدل ۱۶ براي رشته هاي غیر علوم انسانی و ۱۷ براي رشته هاي علوم انسانی و سایر شرایط مندرج در شیوه نامه اجرایی براساس امتیازات حاصل از معدل و سایر شاخص هاي مرتبط ارزیابی و براساس ظرفیت ۱۰ درصدي براي هر یک از رشته محل هاي انتخابی گزینش علمی خواهند شد

۶- تغییر رشته گرایش در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته ممنوع است.

۷- سهمیه رزمندگان و ایثارگران در انتخاب رشته ارشد آزاد
۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر ها ، آزادگان و همسر و فرزندان آنها ، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان ، اختصاص دارد.
۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل نیز به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان آنها و همسر و فرزندگان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبان در جبهه ، اختصاص دارد.

اولویت بندی انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸

یکی از اصلی ترین قسمت ها در انتخاب رشته ارشد آزاد ، بحث اولویت بندی داوطلبان می باشد که باید انتخاب های خود را در بازه ۱۰۰ انتخاب در فرم آنلاین انتخاب رشته ارشد آزاد انجام دهند. مبحث اولویت بندی بسیار تخصصی بوده که باید از کارشناسان مربوطه و مشاوران مجرب راهنمایی های لازم را گرفت اما اینجا به طور خلاصه به ان اشاره می شود:
اولویت بندی را می توان به چند قسمت کلی طبقه بندی کرد:

۱- انجام اولویت بر اساس علاقه :

علاقه داوطلب برای انتخاب ۱۰۰ رشته محل در انتخاب رشته ارشد آزاد بسیار حیاتی بوده و اینکه برای آن داوطلبی که انتخاب رشته ارشد آزاد را انجام می دهد مهم نیست که در ان کد رشته قبول می شود یا نه مهم این می باشد که داوطلبان ۱۰۰ انتخاب خود را بر اساس علاقه و شرایطی که دارند بچینند.

۲- دسته بندی انتخاب اولویت های خود براساس قوانین انتخاب رشته :

داوطلبانی انتخاب رشته ارشد آزاد می توانند انتخاب های خود را به این صورت انجام دهند که۲۰ درصد انتخاب خود را انتخاب ایده آل و یا به عبارتی انتخاب هایی قرار دهند که شانس قبولی در آن را ندارد و یا قبولی در آن انتخاب احتمال بسیار پایینی دارد ، ۳۰ درصد بعدی انتخاب ها مناسب تر و محتمل تر است که انتخاب خوشبینانه می باشد که داوطلب شانس قبولی یا عدم قبولی در آن ها را به صورت مساوی دارد ، ۴۰ درصد بعدی انتخاب های مطمئن تر است که انتخاب های پر احتمال باشد و نهایتا ۱۰ درصد آخری انتخاب هایی باشند که داوطلب در هر صورتی قبول می شود.

۳- انجام اولویت ها براساس شرایط داوطلب :

منظور از شرایط داوطلب این است که داوطلبان در هنگام انتخاب رشته ارشد آزاد سعی کنند به عواملی همچون مکان دانشگاه ، شهریه ، وام ، خوابگاه ، موقعیت جغرافیایی ، شیوه تحصیل و….. توجه داشته باشند تا انتخاب رشته ای خوب و بدون پشیمانی داشته دهند.

برای اطلاع از انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸

عضو کانال تلگرامی اخبار کارشناسی ارشد شوید

برای عضویت کلیک کنید

برای مشاوره تلفنی کلیک کنید

4 نظرات
 1. هادی می گوید

  سلام وقتتون بخیر اگه کارشناسی صنایع غذایی خونده باشیم ارشد نمیتونیم بریم حسابداری؟ براساس بند ۶!

  1. ابراهیم حسینی می گوید

   سلام
   شما میتونید ارشد حسابداری بخونید
   این موضوع برای ارشد بدون کنکور یا استعداد های درخشان مطرحه

 2. t.m می گوید

  سلام.الان برای من پیام اومد که شما در ردیف معرفی شدگان چند برابر ظرفیت کارشناسی ارشد سال ۹۸ دانشگاه شاهد قرار گرفتید .این اولین انتخابم توی انتخاب رشته روزانه بود میخواستم بدونم اگه من نرم دانشگاه شاهد برای مصاحبه این انتخابم حذف میشه؟و کلا دیگه انتخاب های بعدی من بررسی نمیشه؟یعنی دیگه روزانه قبول نمیشم ؟

  1. گروه مشاوران مستراپلای می گوید

   سلام
   اگر شما مصاحبه شرکت نکنید بقیه انتخاب های روزانه شما در انتخاب رشته ارشد بررسی میشه و فقط دانشگاه شاهد حذف میشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.