راهنمای انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸

برای اطلاع از راهنمای انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران مستراپلای از ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته ارشد آزاد در سال ۹۸ شدند در صورت تمایل به شرکت در دانشگاه های آزاد ، می توانند بر اساس کد دسترسی به انتخاب رشته در دانشگاه های آزاد که در انتهای کارنامه اولیه انها درج شده است ، انتخاب رشته خود را در سایت www.azmoon.org ودر فرم انلاین انتخاب رشته ارشد آزاد ، انتخاب رشته خود را که محدود به انتخاب ۱۰۰ رشته محل از رشته محل های موجود می باشد ، انجام دهند. اولویت بندی در انتخاب رشته ارشد آزاد همانند اولویت بندی در انتخاب رشته سازمان میباشد و گزینش بر اساس رتبه کل داوطلب (تراز) صورت می پذیرد.

شانس قبولی – راهنمای انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸

انتخاب رشته ارشد آزاد به این معناست که داوطلب بداند با توجه به رتبه ای که در آزمون بدست اورد ، چه رشته هایی و چه دانشگاه هایی را در مقطع ارشد آزاد می تئواند انتخاب کند. شانس قبولی داوطلبان بستگی به رتبه آن ها در سهمیه و اولویت بندی انتخاب های ان ها دارد. این بدان معناست که داوطلبان نسبت به رتبه ای که در ازمون گرفته است در دانشگاه هایی که این رتبه را پذیرا هستند ، قبول میشوند البته باید توجه داشت که الزاما داوطلبان همه ی رشته محل های موجود را قبول نمی شوند بلکه استثنایی به نام اولویت بندی رشته محل ها بر اساس علاقه داوطلبان به ان رشته محل ها که محدود به ۱۰۰ انتخاب می باشد ، به وجود می اید که این استثنا باعث میشود که داوطلبان همان رشته محل هایی را که انتخاب کردند را قبول شوند حال بضی همان اولویت اول و بعضی دیگر اولویت اخر را نسبت به انتخاب خود و رتبه ای که کسب کرده است ، فبول خواهند شد.

شهریه – راهنمای انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸

شهریه ارشد آزاد بسته به نوع دانشگاه ها(دولتی یا ازاد یا غیر انتفاعی و…) و نوع دوره(روزانه یا شبانه) ، متفاوت و متغیر میباشد :
شهریه برای دوره روزانه : داوطلبانی که در دوره روزانه موفق به قبولی شدند ، دانشگاه ها هیچ گونه شهریه ای اعم از ثابت یا متغیر از انها دریافت نخواهد کرد که این خود یک مزیت بسیار بالایی نسبت به کسانی که در دوره های شبانه قبول شدند ، می باشد
شهریه دوره شبانه : شهریه دوره شبانه را دانشگاه ها به دو صورت ثابت و متغیر از دانشجویان دریافت خواهد کرد. البته باید توجه داشت که در دانشگاه های بزرگ و معتبر(دانشگاه های تهران ، شریف ، علامه طباطبایی ، امیر کبیر و….) که مدیریت ان ها بر عهده هییات امنای ان ها می باشد ، شهریه را خود دانشگاه تعیین میکند و در سایر دانشگاه ها ، براساس ظوابط و مصوبه ها تعیین میگردد.
شهریه رشته های انسانی از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تا ۳،۰۰۰،۰۰۰ متغیر است ، رشته های فنی مهندسی و علوم پایه از ۳،۰۰۰،۰۰۰ تا ۴،۰۰۰،۰۰۰ متغیر می باشد
داوطلبان گرامی توصیه میشود که در هنگام انتخاب رشته ارشد آزاد حتما به نوع دانشگاه ها و شرایط شهریه های ان ها ، توجه داشته باشند تا از متضرر شدن جلوگیری کنند.
شهریه پردیس خودگردان : این نوع شهریه بسته به نوع دانشگاه متغیر می باشد مثلا در دانشگاه تهران این نوع شهریه برای رشته های زیر گروه انسانی از ۲۴ تا ۳۰ میلیون تومان و برای رشته های علوم پایه و فنی مهندسی برای کل دوره از۲۶ تا ۳۵ میلیون تومان متغیر خواهند بود.
شهریه دوره های محازی دولتی : این نوع شهریه برای رشته های علوم پایه برای کل دوره از ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان و رشته های فنی مهندسی وعلوم پایه مبلغی بالغ بر ۱۲ الی ۳۰ میلیون تومان ، بسته به نوع دانشگاه ، متغیر می باشد.
شهریه دانشگاه پیام نور : ارزانترین شهریه ها در مقطع ارشد آزاد مربوط به دانشگاه های پیام نور می باشد که برای رشته های انسانی به ازای هر ترم از ۱،۵۰۰،۰۰۰ تا ۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان و برای رشته های علوم پایه و فنی مهندسی بین ۱،۸۰۰،۰۰۰ الی ۲،۳۰۰،۰۰۰ تومان میباشد.
شهریه های دانشگاه های غیر انتفاعی : برای رسته های علوم انسانی بین ۱،۷۰۰،۰۰۰ الی ۲،۲۰۰،۰۰۰ تومان و برای رشته های علوم پایه و فنی مهندسی از ۲،۰۰۰،۰۰۰ الی ۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان ، بسته به نوع دانشگاه ها ، متغیر خواهد بود.
شهریه دوره مجازی برای شاغلین : تقریبا می توان گفت که با دوره مجازی دولتی هم سطح می باشند اماتا در برخی دانشگاه ها تا حدود ۲۰ درصد افزایش قیمت نسبت به مجازی دولتی می باشند.

نوع دوره – راهنمای انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸

دوره روزانه : بهترین حالت قبولی در دانشگاه ها می باشد که هیچ گونه شهریه ای برای تحصیل ، داوطلبان پرداخت نمی کنند اما پس از اخذ مدرک ، طبق قوانین کشور داوطلبان تعهد خدمت در کشور را خواهند داشت بدین معنا که به ازای هر ترم تحصیلی که داوطلب امزش می بیند باید یک سال تعهد خدمت در کشور را بدهد.داوطلبانی هم که در مقطع دکترا تصمیم به سفر به خارج از کشور را دارند می بایست هزینه این تهد را پرداخت کنند و یا به قبولی مدرک خود را ازاد کنند تا امکان ترجمه و ارسال مدارک فراهم گردد.
دوره نوبت دوم یا شبانه : در این نوع بولی داوطلبان برخلاف دوره روزانه باید داوطلبان شهریه مشخص شده ای را پرداخت نمایند ولی در مدرکی که داوطلبان دریافت می کنند قید نمی شود که در دوره شبانه یا نوبت دوم پذیرفته شده اند و عینا همان مدرک دوره روزانه را به ان ها می دهند و از انجایی که داوطلبان شهریه پرداخت می کنند ، هیچ گونه تعهدی برای خدمت در کشور ندارند.
دوره مجازی : داوطلبانی که در دوره های مجازی موفق به قبولی شده اند توجه داشته باشند که تحصیل در این دوره ها از طریق ارتباط انلاین می باشد ولی امتحانات داوطلبان در محلی که توسط دانشگاه انتخاب می شود و به صورت حضوری برگزار می شوند.
دوره پردیس خود گردان : برخی از دانشگاه های صاحب امتیازات بالا ، دانشگاه هایی تحت اسم پردیس خود گردان (پردیس بین الملل) تاسیس کرده اند که داوطلبان علاوه بر پرداخت شهریه های بالا ، ملزم به حضور در کلاس ها می باشند.

شیوه تحصیل

متشکل از سه نوع اموزش می باشد :
۱.. آموزشی_پژوهشی : در انتخاب رشته ارشد آزاد داوطلب باد بداند که این نوع شیوه اموزش هم واحد های عملی و هم واحد های نظری و هم پایان نامه وجود دارد که این شیوه اموزشی بهترین و کامل ترین شیوه اموزش هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع دکترا می باشد و از نظر اعتبار ، معتبر ترین شیوه آموزشی میباشد.
۲…آموزشی محور : در این دوره هیچ گونه واحد های عملی و پایان نامه ای وجود ندارد و فقط واحد های ارایه سمیناری (۲ تا ۴ واحد سمینار شامل تحقیقات نظری و تیوریکی) است. داوطلبان این نوع دسته اموزش شانسی برای قبولی در گرفتن دکترا نیز خواهند داشت.

۳…پژوهشی محور : بیشتر در این نوع آموزش واحد های عملی بوده و فقط ۶ الی ۱۰ واحد نظری را دارا است و پایان نامه در این نوع شیوه اموزشی بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است ، داوطلبان نیز در این نوع اموزش شانسی برای کسب مدرک دکترا دارند.
درج رشته محل ها در فرم انتخاب رشته ارشد آزاد
داوطلبان از همان کد رشته ای که مجاز به انتخاب رشته محل می باشند همانند انتخاب رشته سراسری ۱۰۰ کد رشته را متناسب با مجموعه امتحانی خد انتخاب نماید. داوطلبانی که در یکی از رشته های دانشگاه قبول شدند می توانند به علاقه خود در یکی از رشته ها مشغول به تحصیل شوند.
چیدمان رشته محل ها در انتخاب رشته ارشد آزاد
چیدمان رشته محل های داوطلبان بر اساس اولویت های مورد نظر ان ها و مهم تر از ان علایق ان ها می باشد ؛ زبرا انتخاب شدن داوطلب براین اساس می باشد که اگر در اولویت اول پذیرفته نشود ، اولویت های بعدی بررسی می شود و اگر در اولویت دوم هم پذیرفته نشود ، اولویت سوم بررسی می گردد و به همین ترتیب تا ان که داوطلب در یکی از اولویت های خود پذیرفته شود.
انصراف دانشجویان ارشد آزاد قبل از ثبت نام در دانشگاه جدید :
دانشجویانی حق انتخاب رشته ارشد آزاد را دارند که مراحل انصراف از دانشگاه قبلی خود را انجام داده باشند تا بتوانند در دانشگاه جدید ثبت نام کنند.

برای اطلاع از راهنمای انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸

عضو کانال تلگرامی اخبار کارشناسی ارشد شوید

برای عضویت کلیک کنید

برای مشاوره تلفنی کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.