انتخاب رشته کنکور انسانی

انتخاب رشته انسانی 98

در این مطلب اطلاعات جامعی را برای انتخاب رشته کنکور انسانی ۹۸ جهت اطلاع و راهنمایی داوطلبان کنکور انسانی قرار داده ایم

برای مشاوره انتخاب رشته کنکور انسانی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


ابتدا توضیحاتی راجع به رشته انسانی خواهیم داد.رشته علوم انسانی رشته ای محبوب میان دانش آموزانی است که علاقه چندانی به حل کردن سوالات سخت ریاضی و فیزیک ندارند و بیشتر به علوم روانشناسی و مفاهیم ادبی و تاریخی علاقه دارند است. رشته انسانی بسیار با مفهوم و پرکاربرد در میان جامعه است ولی با این حال با تلاش کافی و اراده قبولی در این رشته راحتر از بقیه رشتهای نظری است.

انتخاب رشته کنکور انسانی ۹۸

داوطلبان رشته علوم انسانی که در کنکور سراسری شرکت کرده اند ، پس از اعلام نتایج کنکور سراسری و مشاهده کارنامه اولیه و رتبه کسب شده مجاز به انتخاب رشته می باشند. پس از پشت سر گذاشتن کنکور سراسری انتخاب رشته یکی از مهم ترین و سر نوشت ساز ترین مرحله برای داوطلبان است. داوطلبانی که در کنکور سراسری انسانی شرکت می کنند ، معمولا قبولی در رشته های روانشناسی ، تربیت معلم ، حقوق و حسابداری و در یکی از دانشگاه های دولتی روزانه را خواستار هستند ، و برای قبولی در این رشته ها معمولا داوطلبان باهم به رقابت می پردازند. داوطلبان پس از اعلام نتایج کنکور سراسری باتوجه به رتبه کسب شده می توانند رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند ، اما داوطلبان باید متناسب با رتبه خود انتخاب رشته کنند تا بتوانند در دانشگاه و رشته متناسب بارتبه خود قبول شوند و در صورت راضی بودن از رشته قبولی خود مشغول به ادامه تحصیل شوند ، انتخاب رشته صحیح متناسب با رتبه قبولی برای داوطلبان از اهمیت بالایی برخوردار است. داوطلبان برای انتخاب رشته صحیح متناسب با رتبه قبولی خود باید اطلاعات کافی از کارنامه انتخاب رشته انسانی ، رتبه قبولی کنکور انسانی در رشته های مختلف و تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته انسانی را ، داشته باشند.که برای این عمل مهم مشاوران همراه آنها هستند تا بهترین انتخاب ممکن را انجام دهند.

نحوه انتخاب رشته کنکور انسانی

داوطلبان برای انتخاب رشته ابتدا باید دفترچه انتخاب رشته را به صورت کامل و تمام موارد موجود در دفترچه را مطالعه کنند و سپس رشته های مورد علاقه خود را انتخاب کنند ، داوطلبان هر تعداد رشته ای که علاقه دارند از ۱ تا حداکثر ۱۵۰ رشته می توانند انتخاب کنند.داوطلبان باید برای انتخاب رشته ، رشته هایی که برای آنها از اهمیت بالاتری برخوردار است را ابتدا انتخاب کنند و سپس رشته هایی که تمایل کمتری نسبت به ادامه تحصیل در آنها را دارند انتخاب کنند.

زمان ثبت نام انتخاب رشته کنکور انسانی

نتایج کنکور سراسری در نیمه دوم مرداد ماه اعلام می شود ، متقاضیانی که در کنکور سراسری انسانی شرکت کرده اند ، پس از آن که نتایج کنکور سراسری اعلام شد ، با مشاهده کارنامه اولیه و رتبه کسب شده خود باید در زمان اعلام شده توسط سازمان سنجش انتخاب رشته کنند. داوطلبان باید برای انتخاب رشته ابتدا به دفترچه راهنما ی انتخاب رشته مراجعه کنند.

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی

در انتخاب رشته کنکور سراسری سه سهمیه برای داوطلبان اعمال می شود ، سهمیه مناطق ، سهمیه بسیج و سهمیه ایثارگران. میزان تاثیر گزاری سهمیه مناطق به منطقه ۱و۲و۳ بستگی دارد .سهمیه منطقه ۱به داوطلبانی تعلق می گیرد که سه سال پایان تحصیلات خود را در کلان شهر ها گذرانده اند و از امکانات آموزشی بالایی برخوردار بوده اند ، سهمیه مناطق ۲ به داوطلبانی تعلق میگیر د که سه سال پایان تحصیلی خود امکانات آموزشی بهتری نسبت به سهمیه منطقه ۳ داشتند و سهمیه مناطق ۳ به داوطلبانی تعلق میگیرد که سه سال پایان تحصیلی خود از امکانات آموزشی کمتری نسبت به منطقه ۱و۲ داشته اند. بیشترین میزان سهمیه به داوطلبانی تعلق می گیرد که در منطقه ۳ بوده اند. سهمیه دیگری که در انتخاب رشته کنکور سراسری اعمال می شود سهمیه ایثار گران است که به جانبازان ، فرزندان و همسران شهید تعلق میگیرد و تاثیر این سهمیه به میزان جانبازی و سنوات اسارت بستگی دارد. سهمیه بسیج دیگر سهمیه ای است که در کنکور سراسری تاثیر میگذارد اما این سهمیه فقط در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تاثیر دارد و میزان تاثیر گذاری سهمیه بسیج در کنکور سراسری به مدت زمان دریافت کارت بسیج فعال بستگی دارد.

اعلام نتایج کنکور سراسری انسانی

سایت سازمان سنجش اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری را معمولا هرساله در اواخر شهریور ماه اعلام می کند. داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت کرده اند پس از اعلام نتایج توسط سازمان سنجش ، در صورت قبولی و پذیرفته شدن باید به دانشگاه پذیرفته شده ، جهت ثبت نام مراجعه کند.

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری انسانی

داوطلبانی که در انتخاب رشته کنکور انسانی شرکت کرده اند چنانچه پس از اعلام نتایج کنکور سراسری متوجه شدند که در هیچ یک از رشته های انتخابی خود قبول نشده اند و جزو پذیرفته شدگان نیستند ، باید منتظر تکمیل ظرفیت کنکور سراسری باشند ، زیرا دانشگاه های سراسری پس از انتخاب رشته و ثبت نام داوطلبانی که در کنکور سراسری قبول شده اند در صورت وجود ظرفیت دانشگاه یک فرصت مجدد در اختیار داوطلبان قرار می دهد و داوطلبان شانس دوباره ای برای قبولی در دانشگاه دارند. زمان تکمیل ظرفیت از اواسط مهرماه تا اوایل آبان ماه است و پزیرفته شدگان در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری از بهمن ماه وارد دانشگاه می شوند.

برای مشاوره انتخاب رشته کنکور انسانی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی کنکور و انتخاب رشته کلیک کنید


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.