انتخاب رشته تجربی ۹۸

اتنخاب رشته تجربی از مهمترین انتخاب رشته ها برای ورود به دانشگاه می باشد ، زیرا رشته تجربی جزء پرطرفدارترین رشته ها برای کنکور سراسری در چند سال اخیر بوده که اکثر دانش آموزان برتر در این رشته با هم به رقابت می پردازند. در انتخاب رشته تجربی ۹۸ نکات بسیار مهمی وجود دارد که باید مد نظر قرار گرفته شود سپس انتخاب رشته انجام شود. در ادامه به توضیحاتی در این باره می پردازیم.

برای مشاوره انتخاب رشته تجربی ۹۸

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید


رشته های پرطرفدار در انتخاب رشته تجربی ۹۸

پزشکی: رشته ای که بیشتر افراد که در ایران زندگی می کنند علاقه به این رشته دارند و دلیل آن درآمد بالا و منزلت اجتماعی بالا است اما به یاد داشته باشید که این رشته سختی های خاص خود را دارد و از حساسیت بالایی برخوردار است.
دندان پزشکی: دندان پزشک به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد و از مشاغل پردرآمد است و شرایط و سختی های خاص خود را دارد.
داروسازی : تربیت داروساز و نتیجه نهایی فارغ‌ التحصیلانی که شغلشان داروفروشی یا نسخه‌ پیچی است.
آنچه خواندید، تنها نظر یک نفر نیست بلکه دیدگاه صدها داوطلب آزمون سراسری است. جوانانی که معتقد بودند وجه رشته داروسازی فقط به خاطر عنوان دکترای آن است والا این رشته حرفی برای گفتن ندارد چرا که باید بعد از ۵ یا ۶ سال درس خواندن به حرفه داروفروشی رضایت داد. این نشان می‌دهد که متاسفانه بسیاری از مردم و از جمله تعداد قابل توجهی از داوطلبان آزمون سراسری شناخت صحیحی از رشته داروسازی ندارند.
رادیولوژی: پرتو اشعه X برای مشخص شدن شکستگی اعضا مختلف بدن است و در کنکور ابتدا کاردانی این رشته ارائه می شود سپس کارشناسی.
پرستاری : رشته ای که طرفداران خاص خود را دارد و شغلی است که باید ابتدا محبت و علاقه به انسان ها را در آن آموخت این رشته بازار کار خوبی دارد.
مامایی: یکی از قدیمی ترین مشاغل است که امر متولد شدن نوزاد را برای مادر و نوزاد راحت تر و تا حد امکان بی خطر میکند.
علوم آزمایشگاهی : رشته علوم ازمایشگاهی وظیفه شناخت بیماری ها و علل ایجاد کننده آنها را دارد.
فزیوتراپی: از رشته های توانبخشی است که از طریق دستگاه های مختلف نور گرما و اشعه به برگرداندن اعضا آسب دیده به کار کمک می کند.
دامپزشکی: حفظ و حراست بهداشت دام ها بر عهده دامپزشک است. این رشته مورد علاقه دانش آموزان پسر بیشتر قرار میگیرد.
مددکار اجتماعی:که از نام آن پیدا است کمک به تمامی افراد جامعه که در هر زمینه ای دچار مشکل شده باشند.

رتبه قبولی در انتخاب رشته تجربی

رشته تجربی ۶۰۰ هزار دانش آموز را در خود گنجانده است و تمامی این دانش آموزان با تلاش و به امید قبولی در رشته های برتر این رشته در آزمون شرکت کرده اند اما این نکته را به یاد داشته باشید که مجموع ظرفیت رشته های با آزمون و بدون آزمون در دفترچه انتخاب رشته تجربی حدود ۱۵۵۴۷۲ نفر بوده که با توجه به تعداد شرکت کنندگان تجربی تقریبا از بین هر ۴ نفر یک نفر شانس قبولی دارد.
همچنین ظرفیت پذیرش در رشته های پرطرفدار مانند پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی کمتر از ۱۰ هزار نفر می باشد که با توجه به این مسئله برای قبولی در این رشته ها دانش آموز باید رتبه کشوری قابل قبولی کسب کند.

بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

بومی گزینی امکان قبولی در رشته های بومی برای داوطلبان هر ناحیه با توجه به امکانات در نظر گرفته شده برای آن ناحیه ، را بیشتر خواهد کرد و این امر به خاطر ایجاد فرصت برای دانش آموزانی که در دوران تحصیلی خود از امکانات کمتری برخوردار بوده اند و همچنین نداشتن سختی برای گرفتن خوابگاه و دوری از خانواده است. گزینش بومی در رشته های تحصیلی مختلف بصورت استانی ، ناحیه ای ، قطبی و یا گزینش کشوری ( بدون بومی گزینی ) می باشد. رشته هایی که در اکثر دانشگاه های کشور موجود هستند و از نظر کاربردی به متخصصین بومی نیازمندند ، گزینش در آنها بصورت بومی استانی خواهد بود . انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان از نوع بومی گزینی استانی است . در انتخاب رشته دانشگاه ازاد سهمیه بومی گزینی وجود ندارد.

شرایط انتخاب رشته تجربی

۱) انتخاب رشته را با فهم کامل از رشته شرایط شخصی آینده پیش رو و صبر کامل انجام دهید.
۲) تا مشخص نشدن رتبه و تراز هیچگونه احتمالی در ذهن خود نسبت به هیچ رشته ای ندهید.
۳) اگر رشته خاصی مانند جانور شناسی تشریح انسان و حیوان و اینگونه رشته ها مد نظر شما است ابتدا از توانایی و علاقه خود در این زمینه مطمئن شوید.
۴) رشته هایی که بازار کار بهتری دارند را در اولویت قرار دهید.
دانش آموزان حق انتخاب ۱۵۰ رشته دانشگاهی را دارند که باید به صورت زیر انجام شود.
• ابتدا رشته های خاص مهم و و دانشگاه های عالی و معتبر را انتخاب کنید که به آن ها علاقه دارید ولی شانس قبولی در آن رشته و دانشگاه را کمتر دارید.
• دوم رشته های مورد علاقه ی خود را که احساس می کنید احتمال قبولی در آنها وجود دارد را انتخاب کنید.
• سوم رشته هایی را که مطمئن هستید قبول خواهید شد را برا اساس علاقه انتخاب کنید.
چهارم نوبت به رشته هایی می رسد که صددرصد در آن پذیرفته خواهید شد که منظور رشته های بر اساس سوابق تحصیلی و کد رشته های دانشگاه آزاد ، پیام نور و غیرانتفاعی است.
بهترین انتخاب رشته همان رشته ای است که شما به آن علاقه دارید و می توانید تمام استعداد خود را در آن شکوفا کنید. فقط ورود به دانشگاه های برتر و رشته های خاص رمز موفقیت و خوشبختی نیست.

انتخاب رشته تجربی دانشگاه آزاد

در سال های قبل از ۹۲ که کنکور دانشگاه آزاد از کنکور دانشگاه های سراسری جدا بود انتخاب رشته دانشگاه آزاد به این شکل بود که انتخاب اول شما حساسیت بیشتری نسبت به انتخاب های دیگر دانش آموزان داشت. یعنی اگر داوطلبی انتخاب اول خود را به گزینه ای اختصاص می داد که شانس قبولی پایینی در آن داشت کلا شانس قبولی اش حتی در انتخاب های پایینی هم کاهش می یافت. علت آن هم مشخص بود چرا که انتخاب رشته دانشگاه آزاد قبل از برگزاری آزمون دانشگاه آزاد برگزار می شد و در نتیجه دانش آموز چون تخمین صحیحی از رتبه و تراز احتمالی اش در کنکور دانشگاه آزاد نداشت مجبور می شد به انتخابی که مطمئن بود شانس قبولی در آن را دارد اکتفا کند.
اما از سال ۹۲ به این سو، که آزمون دانشگاه آزاد و سراسری ادغام شده است و دانشگاه آزاد نیز از کارنامه کنکور سراسری برای انتخاب رشته استفاده می کند دیگر اهمیتی ندارد که انتخاب اول شما چه انتخابی باشد. درواقع از سال ۹۲ به این سو انتخاب رشته دانشگاه آزاد هم مثل انتخاب رشته کنکور سراسری شده است و فقط ترتیب اولویت های شما مهم است.

نکات مهم انتخاب رشته کنکور تجربی آزاد

  1. در انتخاب رشته آزاد با رتبه در سهمیه کاری نداریم و مهم ترین ملاک تراز آزمون می باشد.
  2. در انتخاب رشته دانشگاه ازاد سهمیه بومی گزینی وجود ندارد.
  3. تعداد انتخاب های کمتری نسبت به سراسری در این انتخاب رشته داریم.
  4. در انتخاب رشته دانشگاه آزاد بسیج فعال نیز تاثیر دارد.

برای مشاوره انتخاب رشته تجربی ۹۸

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی کنکور و انتخاب رشته کلیک کنید