انتخاب رشته دکتری

برای اطلاع از انتخاب رشته دکتری

عضو کانال تلگرامی دکتری شوید

برای عضویت کلیک کنید

برای مشاوره تلفنی کلیک کنید

انتخاب رشته دکتری تفاوت زیادی با انتخاب رشته کنکور و انتخاب رشته ارشد دارد و به خاطر شرکت در مصاحبه و تاثیر سوابق تحصیلی بعد از قبولی اولیه از حساسیت بالایی برخوردار است. بعد از انتخاب رشته دکتری نتیجه انتخاب رشته به صورت چند برابر ظرفیت اعلام می شود و قبول شدگان به مصاحبه دعوت می شوند. از این رو شناخت رشته ها و دانشگاه ها بسیار اهمیت دارد. همچنین ادغام آزمون دکتری سراسری و آزمون دکتری آزاد سبب ایجاد سوالات فراوان برای شرکت کنندگان شده است. در مطلب زیر قصد داریم تا جزییات انتخاب رشته دکتری سراسری را برای شما بیان کنیم. در پایان برای انتخاب رشته دکتری و سوالات خود در این زمینه می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

انتخاب رشته دکتری ۹۸

شرکت کنندگان در ازمون دکتری باید بدانند که آزمون دکتری سراسری و آزمون دکتری آزاد تبدیل به یک ازمون شده است و براین اساس تنها یک دفترچه به عنوان دفترچه ثبت نام آزمون دکتری برای مشخص کردن منابع آزمون دکتری منتشر می شود.
اما بعد از اعلام نتایج راه دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد برای انتخاب رشته دکتری از هم جدا شده است و باید به صورت جداگانه برای تکمیل فرم انتخاب رشته دکتری سراسری وانتخاب رشته دکتری آزاد عمل کرد.
انتخاب رشته دکتری تنها برای کسانی امکان پذیر است که در ثبت نام آزمون دکتری شرکت کرده ، کارت ورود به جلسه دریافت کرده ، در آزمون دکتری شرکت کرده و نمره مجاز و قبولی را در کارنامه کسب کرده باشند. این افراد می توانند انتخاب رشته دکتری سراسری و آزاد را با توجه به کارنامه خود انجام دهند.
و اینکه داوطلب مجاز به انتخاب چه رشته هایی و چه محل هایی شده در قسمت وضعیت مشخص شده است. فرد مجاز شده باتوجه به دوره ای که در ان مجاز شده (روزانه سایر دوره ها بورس و…) می توانند در زمان مقرر نسبت به انتخاب رشته دکتری خود اقدام کنند.

زمان و نحوه انتخاب رشته دکتری ۹۸

پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری سراسری در اردیبهشت ماه و قرار گرفتن نتایج آزمون روی سایت داوطلبان می توانند پس از مشاهده نتایج آزمون درصورت قبولی خود را برای مراحل بعدی انتخاب رشته دکتری آماده کنند و کسانی هم که پذیرفته نشده اند می توانند برای تکمیل ظرفیت ثبت نام کنند تا شاید شانس دوباره ای برای قبولی داشته باشند. پس از مرحله انتخاب رشته دکتری به صورت چند برابر ظرفیت پذیرش با توجه به اعلام نتیجه سازمان سنجش اگر دعوت به مصاحبه شدید می توانید برای مصاحبه در یکی از روزهایی که دانشگاه مشخص کرده برای مصاحبه حضور پیدا کنید. پس از شرکت در مصاحبه نوبت اعلام نتایج می رسد که دانشگاه سراسری برخلاف دانشگاه ازاد به صورت مستقیم با دانشجوی پذیرفته شده تماس می گیرند و نتیجه را اعلام می کنند. لازم به ذکر است نتایج انتخاب رشته دکتری سراسری نیمه اول شهریور بر روی سایت سازمان سنجش قرار میگیرد.

نتایج اولیه انتخاب رشته دکتری

نتایج اولیه به صورت چند برابر ظرفیت پذیرش در هر کد رشته امتحانی و بر اساس نمره کل حاصل از میانگین نمرات خام تراز شده با توجه به ظرایب دروس امتحانی (زبان عمومی ضریب ۱استعداد تحصیلی ضریب۱و دروس اختصاصی ضریب ۴) و رتبه آنان با توجه به سهمیه و کد رشته امتحانی که داوطلب در آزمون آن شرکت کرده است اعلام خواهد شد.
بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی سنجش و پذیرش در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه های آموزشی-پزوهشی و پروهشی محور انجام می شود.
کلیه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته دکتری ضرورت دارد با توجه به نتایج درج شده در کارنامه آنان به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی WWW.SANGESH.ORG مراجعه نموده و پس از مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری نسبت به انتخاب ۵۰ کد رشته محل اقدام نمایند.
داوطلبانی که نسبت به انتخاب رشته دکتری اقدام می نمایند با توجه به نمره کل اکتسابی ,کد رشته محل های انتخابی و حد نصاب تعیین شده توسط موسسات و سایر ضوابط برای مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی معرفی خواهند شد. بدیهی است فردی که مجاز به انتخاب رشته شده باشد در صورت عدم دارا بودن حد نصاب نمره لازم که توسط موسسات تعیین می شود برای مصاحبه و برسی سوابق علمی و پزوهشی معرفی نخواهند شد.
بدیهی است عدم مراجعه برای مصاحبه به منزله انصراف از پذیرش بوده و امکان آزمون کتبی یا مصاحبه مجدد در هیچ یک از دانشگاه ها و موسسات وجود نخواهد داشت.

پذیرش نهایی انتخاب رشته دکتری

گزینش نهایی در هر یک از کد رشته محل های آزمون نیمه متمرکز دکتری ، از بین داوطلبانی که واجد شرایط ذیل باشند صورت می پذیرد.
۱- براساس اعلام نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته شده باشند
۲- نسبت به انتخاب کد رشته محل های تحصیلی در زمان مقرر اقدام نمایند
۳- حد نصاب نمره علمی لازم را در کد رشته محل های انتخابی دارا و برای مرحله دوم (مصاحبه و برسی سوابق) آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور معرفی شده باشند
۴- در مرحله دوم آزمون در یک یا چند دانشگاه شرکت نمایند
۵- پذیرش نهایی در هر کد رشته محل مطابق ظرفیت در هر یک از سهمیه های مصوب و پس از تایید صلاحیت های عمومی انجام می شود
۶- حد نصاب مرحله دوم آزمون که توسط دانشگاه مربوطه تعین میشود را دارا باشد.
برای رشته هایی که نحوه پذیرش آنها (آموزشی –پژوهشی) است بر اساس نمره کل حاصل از ۵۰ درصد نمره علمی (آزمون کتبی متمرکز) و ۵۰ درصد نمره مرحله دوم آزمون (مصاحبه و برسی سوابق علمی و پژوهشی)
و برای رشته های که شیوه پذیرش آنها (پژوهش محور) است بر اساس ۳۰ درصد نمره آزمون علمی (آزمون کتبی متمرکز) و ۷۰ درصد نمره مرحله دوم آزمون (مصاحبه و برسی سوابق علمی و پژوهشی و طرح واره).
سنجش و پذیرش در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه های (آموزشی ـ پژوهشی) و (پژوهش محور) به شرح جدول زیر انجام می شود.

 

آزمون متمرکزسوابق آموزشی,پژوهشی فناوریمصاحبه علمی و سنجش عملیتهیه طرح واره
۵۰درصد۲۰درصد۳۰درصدـ
۳۰درصد۲۰درصد۳۰درصد۲۰درصد

 

برای اطلاع از انتخاب رشته دکتری

عضو کانال تلگرامی دکتری شوید

برای عضویت کلیک کنید

برای مشاوره تلفنی کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.