تحصیل در کانادا – لیست دانشگاه‌ها – هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

امروزه ادامه تحصیل در کانادا دغدغه بسیاری از دانشجویان و خانواده‌های آنان شده است. از آنجاییکه تحصیل در دانشگاه‌های طراز اول جهان و برخورداری از آموزش حرفه ای، ضامن اشتغال افراد در سطوح بالای اجتماعی می‌باشد، علاقمندی به انتخاب این دانشگاه‌ها روز به روز در حال افزایش است. کانادا به عنوان یکی از کشورهای معتبر و طراز اول جامعه دانشگاهی به عنوان مقصد بسیاری از دانشجویان علاقمند به تحصیل در کشور کانادا شناخته می‌شود.

 

9 گام آسان برای تحصیل در کانادا

 1. بررسی تمام شرایط: مهاجرت به قصد تحصیل یک قدم حیاتی و بزرگ در زندگی شماست. برای اینکه واقع بین و انعطاف پذیر باشید، باید روی هدف اصلی که همان تحصی است تمرکز کنید.آنچه را که باید مطالعه کنید، کشوری که قرار است در آن زندگی کنید، هزینه تحصیل و زندگی، فرصت های شغلی و نوع تجربیات آموزشی
 2. انتخاب دانشگاه : هزاران دانشگاه در کانادا وجود دارد. شما باید بر اساس علاقمندی خود ز بین این لیست بلند، گزینه های اصلی را فیلتر و بررسی کنید.
 3. آمادگی برای پذیرش: بعد از انتخاب دانشگاه باید بر اساس اعلان های هر دانشگاه شرایط خود را تطبیق دهید. بیشتر دانشگاههای کانادا نیاز به مدرک آیلتس اکادمیک بالای 6.5 و یا معادل تافل آن به همراهع مدرک GMAT یا GRE دارند.
 4. تامین هزینه ها : یکی از مهمترین بخش های مهاجرت تحصیلی کانادا تامین منابع مالی سفر، زندگی و تحصیل است. مطمئن شوید کمی بیشتر از حداقل های اعلام شده توسط دانشگاه را همراه دارید.
 5. درخواست پذیرش: در این مرحله می بایست با ارسال درخواست پذیرش به همراه مدارک ترجمه شدهبه دانشگاه، اقدام به اخذ پذیرش کنید.
 6. اخذ پذیرش: بعد از اتمام ددلاین، دانشگاه درخواست ها رو بررسی کرده و اگر شما را واجد شرایط تحصیل بداند، نامه ای مبنی بر تائید پذیرش برای شما ارسال خواهد کرد.
 7. پیدا کردن محل سکونت: حالا شما می بایست محلی برای سکونت در شهر محل دانشگاه خود پیدا کنید
 8. درخواست ویزا: شاید مهمترین بخش تحصیل در کانادا، دریافت ویزای تحصیلی کانادا باشد. مدارک تحصیلی، نامه پذیرش، اسناد مالی و مدارک دیگر را آماده کرده و بعد از تعیین وقت سفارت، آنها را به مسئول ویزا ارائه دهید.
 9. آمادگی برای سفر: بعد از اخذ ویزا، مدت زمان معینی زمان دارید تا خود را به خاک کانادا برسانید

درباره کشور کانادا

نکته: ادامه تحصیل در کانادا یکی از پرمخاطب ترین مباحث ادامه تحصیل دانشجویان در خارج از کشور است.

کانادا شمالی ترین کشور قاره آمریکاست که به عنوان دومین کشور پهناور دنیا نیز شناخته می‌شود. این کشور از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس و از غرب به اقیانوس آرام منتهی می‌شود. تنها همسایه شمالی ایالت متحده آمریکاست. کانادا از 10 ایالت (آلبرتا، انتاریو، بریتیش کلمبیا، جزیره پرنس ادوارد، ساسکاچوان، کِبـِک، منیتوبا، نووا اسکوشیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادو) و سه قلمرو (شمال غرب تریتوریز، نوناووت و یوکان) تشکیل شده است.

کانادا به عنوان یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای جهان شناخته شده است که سالانه حدود 300 هزار نفر به عنوان مهاجر جدید را پذیرش می‌کند. این کشور را شاید بتوان باسوادترین کشور دنیا خطاب کرد. زیرا بیش از 50 درصد جمعیت آن دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

تحصیل در کانادا

شهروندان کانادایی یکی از قوی ترین سیستم‌های بهداشتی دنیا را دارا می‌باشند که تمامی هزینه‌های درمانی به جز دارو برای آنها رایگان است. به همین علت امید به زندگی در این کشور به 81 سال رسیده است. کانادا با دارا بودن 200 فرهنگ مختلف جزو بهترین کشورها برای مهاجرت شناخته می‌شود.

آب و هوای کانادا (شرایط اقلیمی)

کانادا یکی از کشورهای وسیع دنیاست که آب و هوای متغییری را در نقاط مختلف آن شاهدیم. در این کشور اقلیم هر چهار فصل به شکلی کاملا تفکیک پذیر وجود دارد؛ از مناطق معتدل جنوب گرفته تا مناطق قطبی بسیار سرد شمال. در نتیجه کسانی که به دنبال تحصیل در کانادا هستند می‌توانند اقلیم آب و هوایی را جزو الویت‌های انتخاب‌های خود قرار دهند.

رشته‌های تحصیلی در کانادا

کانادا یکی از کشورهایی است که در همه رشته‌های دانشگاهی نظیر رشته‌های فنی مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه و رشته‌های پزشکی از سطح علمی بالایی برخودار است. دانشگاه‌های کانادا با امکان پذیرش دانشجو در هر رشته ای سالانه هزاران دانشجو از سراسر دنیا را پذیرش می‌نمایند. پر مخاطب‌ترین رشته‌ها در دانشگاه‌های کانادا شامل: علوم کامپیوتر، روانشناسی، حقوق، حسابداری، مهندسی برق، تخصص‌های مختلف پزشکی و دندانپزشکی، پرستاری، داروسازی، مدیریت MBA و رشته‌های هنر و معماری هستند که دانشجویان بین المللی بسیاری در این رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف این کشور در حال تحصیل می‌باشند.

دانشگاه‌های کانادا

سیستم دانشگاهی کانادا با بهره گیری از سیستم نوین آموزشی و تکنولوژی پیشرفته، دانشگاه‌هایی با بهترین کیفیت آموزشی را پدید آورده است که علاقمندان بسیاری را در سراسر جهان به خود جذب می‌نماید. این سیستم دانشگاهی 25 جایزه نوبل را تا کنون برای پژوهشگران و هنرمندان کانادا به ارمغان آورده است. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا جزو دانشگاه‌های برتر دنیاست که بسیاری از آنها مورد تایید وزارت علوم ایران هستند.

دانشگاه‌های کانادا

مهمترین این دانشگاه‌ها عبارتند از:

 

نام دانشگاه نام انگلیسی رتبه دانشگاه در دنیا شهر ایالت (استان)
دانشگاه تورنتو University of Toronto 31 تورنتو انتاریو
دانشگاه مک گیل McGill University 32 مونترال کبک
دانشگاه برتیش کلمبیا UBC University of British Columbia 51 ونکوور بریتیش کلمبیا
دانشگاه آلبرتا University of Alberta 90 ادمونتون آلبرتا
دانشگاه مونترال University of Montral 130 مونترال کبک
دانشگاه مك مستر McMaster University 140 همیلتون انتاریو
دانشگاه واترلو University of Waterloo 152 واترلو انتاریو
دانشگاه کلگری University of Calgary 217 کلگری آلبرتا
دانشگاه کوئینز Queen’s University 224 کینگستون انتاریو
دانشگاه سایمون فریزر Simon Fraser University 245 ونکوور بریتیش کلمبیا
دانشگاه اتاوا University of Ottawa 289 اتاوا انتاریو
دانشگاه یورک York University 441 تورنتو انتاریو

 

نکته: در سال 2018 ، بیش از 18 دانشگاه کانادا جزو 500 دانشگاه برتر دنیا بوده اند.

 

شرایط تحصیل در کانادا

 

شرایط ورود به دانشگاه‌های کانادا در سطوح مختلف متفاوت است. بالا بودن معدل و نمرات سال آخر دوره متوسطه مهمترین شرط ورود شهروندان کانادایی پس از دیپلم به دانشگاه‌ می‌باشد. این دانشگاه‌ها برای انتخاب دانشجو اختیار تام دارند و هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو قوانین مشخص خود را وضع می‌نماید.

برای ورود دانشجویان بین المللی به دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های کانادا، داشتن مدرک آیلتس (ILTS) یک شرط لازم و ضروری است. علاوه بر آن داشتن سابقه تحصیلی درخشان و فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های معتبر و تراز اول نیز جزو دیگر الزامات، تحصیل دانشجویان بین المللی در کانادا می‌باشد.

ادامه تحصیل در کانادا به دو شکل فرصت مطالعاتی و اجازه تحصیل طبقه بندی می‌شود. دانشجویانی که فرصت مطالعاتی برای آنها فراهم می‌گردد کمتر از 6 ماه فرصت تحقیق و پژوهش را در این کشور دارند. این دانشجویان تنها به تحقیق و پژوهش خود باید بپردازند اما دانشجویانی که اجازه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را به دست می‌آورند علاوه بر گذراندن دوره کامل تحصیلات خود اجازه شرکت در دوره‌های تکمیلی تحصیلات و کار به صورت پاره وقت را نیز به دست خواهند آورد.

علاقمندان به ادامه تحصیل در کانادا پیش از هرچیز باید دانشگاه مورد نظر را مطابق با رشته خود انتخاب و تمامی شرایط پذیرش دانشجو در آن دانشگاه را مطالعه نمایند زیرا هر دانشگاه قوانین خاص خود را برای پذیرش دانشجو دارد.

نکته: زبان انگلیسی زبان رایج دانشگاه‌های کاناداست اما برخی از دانشگاه‌ها در این کشور دو زبانه انگلیسی فرانسه هستند.

 

هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا

کانادا 24 امین کشور ثروتمند دنیا شناخته می‌شود که اقتصاد توانمند آن بر تولیدات داخلی مبتنی بر نفت و صنایع شیمیایی می‌باشد. با وجود ثروتمند بودن این کشور هزینه زندگی در کانادا نسبت به سایر کشورهای آمریکایی و اروپایی پایین تر است. به همین علت کانادا مقصد بسیاری از کسانی است که به دنبال مهاجرت هستند.

واحد پول کانادا با نام دلار کانادا (CAD) شناخته می‌شود که با علامت اختصاری C$ نوشته می‌شود. دلار کانادا (Canadian Dollar) با نام محلی لونی (Loonie) جزو 10 پول با ثبات دنیا است که در طول سالهای گذشته بر ارزش آن افزوده شده است.

بنا به گزارش سازمان‌های جهانی هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا بسیار کمتر از کشورهای هم سطح آن مانند آمریکا و انگلیس است اما این کمتر بودن هزینه‌ها استثنائاتی نیز دارد. در بحث مسکن، کانادا نسبت به سایر کشورها از هزینه بیشتری برخوردار است. قیمت خانه در کانادا به طور میانگین 7 تا 11 برابر متوسط حقوق سالانه است. یعنی یک فرد باید 7 تا 11 سال کار کند تا بتواند خانه بخرد.

پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در کانادا باعث شده است که این کشور به عنوان یکی از 10 کشور برتر  برای مهاجرت شناخته شود. بسیاری از دانشجویان بین اللملی به دلیل کیفیت بالای زندگی، ثبات اقتصادی، هم زیستی فرهنگی و سطح بالای علمی دانشگاه‌های این کشور آن را به عنوان اولین هدف ادامه تحصیل در خارج از کشور خود قرار می‌دهند.

واحد ارز در کانادا : دلار کانادا (لونی یا CAD) C$

متوسط هزینه ماهانه زندگی در کانادا بین 700 تا 1000 دلار کانادا برآورد شده است.

هزینه‌های مسکن در کانادا

بسیاری از کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند توانایی خرید خانه در وهله اول را ندارند به همین علت لازم است که در سالهای آغازین اقدام به اجاره خانه متناسب با توان خود نمایند. هزنیه متوسط اجاره یک آپارتمان دو خوابه در محله‌های ایرانی نشین بین 1200 تا 1700 دلار کاناداست. هرچه منطقه مسکونی به سمت مرکز شهر یا مناطق اعیان نشین پیش رود به همان میزان هزینه اجاره ماهیانه نیز افزایش خواهد یافت حداقل این هزینه‌ها بیشتر از 2500 دلار کانادا خواهد بود.

توجه داشته باشید کسانی که در کانادا خانه خریداری می‌کنند باید سالانه بالغ بر 300 تا 700 دلار کانادا به عنوان مالیات پرداخت نمایند اما کسانی که در خانه‌های استیجاری زندگی می‌کنند از پرداخت مالیات معاف خواهند بود.

هزینه‌ غذا در کانادا

هزینه غذا در کانادا نسبت به کشورهای هم طراز خود پایین تر است، هرچند در سالهای گذشته کانادا با افزایش قیمت مواد خوراکی مواجه شده است اما همچنان قیمت تمام شده پایین از کشورهای آمریکا، انگلیس است. متوسط هزینه ای که در طول ماه هر فرد برای غذا و رفت و آمد در کانادا خرج می‌کند بالغ بر 400 تا 600 دلار کانادا است. همچنین هزینه خورد و خوراک در کانادا به ازای هر فرد در رستوران‌های محلی بین 20 تا 25 دلار کانادا است. در لیست تهیه شده قیمت پایه برای برخی از مواد خوراکی درج شده است.

هزینه تحصیل در کانادا

در مقایسه با کشورهای دانشجو پذیر مانند آمریکا، انگلیس و استرالیا هزینه تحصیل در کانادا پایین تر است. علاوه بر کم بودن شهریه دانشگاه‌های کانادا کم بودن هزینه زندگی در کانادا باعث شده است که دانشگاه‌های کانادا جزو مهاجر پذیرترین دانشگاه‌های جهان طبقه بندی شوند. شهریه دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های کانادا به طور متوسط سالانه بالغ بر 12000 تا 40000 دلار کانادا می‌باشد. هزینه شهریه ادامه تحصیل در کانادا نسبت به رشته متغییر خواهد بود. این هزینه برای دانشجویان بومی کانادا بین 1000 تا 5000 دلار کانادا متغییر خواهد بود. همچنین دانشجویان استان کبک از هزینه کمتری برخوردار خواهند بود.

لازم به ذکر است که کانادا از جمله کشورهای پیشرو در ارائه انواع فاند تحصیلی کانادا و بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان برتر بین اللملی هستند در نتیجه یک دانشجوی طراز اول با سابقه درخشان به راحتی می‌تواند برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا درخواست بورسیه بدهد و از انواع بورس تحصیلی متناسب با بودجه خود بهرمند گردد. بورس‌های ارائه شده به دانشجویان بین المللی بیشتر در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و پسا دکترا ارائه می‌شود.

هزینه‌های  بهداشتی درمانی در کانادا

همه شهروندان کانادا از بیمه بهداشتی درمانی رایگان برخوردار هستند که غیر از دارو تمامی سرویس‌های دریافتی برایشان رایگان تمام می‌شود. این بیمه شامل کسانی که به عنوان مهاجر وارد مرزهای این کشور شده اند نمی‌شود و این افراد باید برای خریداری بیمه سلامت و درمانی خود در اسرع وقت پس از ورود به خاک این کشور اقدام نمایند.  این دانشجویان باید برای فعال سازی بیمه خود به مراکز ایالت‌ها یا استان‌ها مراجعه نمایند. مدت بیمه بستگی به طول اقامت آنها در کانادا دارد.

لازم به ذکر است دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در برخی از استان‌ها مانند کبک، انتاریو، نواسکوچیا و جزیره پرنس ادوارد باید بیمه سلامت خصوصی کانادا نیز دریافت نمایند.

 

لیست هزینه‌های زندگی در کانادا (سال 2018)

قیمت غذا در کانادا  
1 منوی پایه ناهار (از جمله نوشیدنی) در منطقه تجاری C$ 17
2 غذای ترکیبی در رستوران فست فود (غذای بزرگ مک و یا مشابه) C$ 10
3 500 گرم سینه مرغ بدون چربی C$ 7
4 یک لیتر شیر گاو C$ 2.45
5 12 عدد تخم مرغ C$ 4.10
6 1 کیلو گوجه فرنگی C$ 3.94
7 500گرم پنیر محلی C$ 11
8 1  کیلو سیب C$ 3.72
9 1 کیلو سیب زمینی C$ 2.33
10 نیم لیتر نوشیدینی ا ل ک ل ی   در سوپرمارکت C$ 3.55
11 یک بطری ش ر ا ب قرمز C$ 18
12 نوشابه (کوکاکولا) 2 لیتری C$ 2.41
13 نان برای یک روزِ دو نفر C$ 2.32
هزینه‌های اجاره منزل در کانادا  
14 اجاره ماهیانه یک واحد 85 متری مبله در منطقه گران قیمت C$ 2124
15 اجاره ماهیانه یک واحد 85 متری مبله در منطقه متوسط شهر C$ 1645
16 هزینه ماهیانه (آب، برق، گاز و…) آپارتمان 85 متری برای دو نفر C$ 159
17 اجاره ماهیانه یک واحد 45 متری مبله در منطقه گران قیمت C$ 1624
18 اجاره ماهیانه یک واحد 45 متری مبله در منطقه متوسط شهر C$ 1164
19 هزینه ماهیانه (آب، برق، گاز و…) آپارتمان 45 متری برای دو نفر C$ 101
20 اینترنت با سرعت 8 مگابایت (ماهیانه) C$ 53
21 تلوزیون 40 اینچی  LED C$ 485
22 مایکروفر  800 تا 900 واتی C$ 157
23 مواد شوینده 3 لیتری C$ 11
24 نرخ ساعتی برای خدمتکار C$ 24
هزینه خرید لباس در کانادا  
25 یک شلوار لی C$ 70
26 یک لباس تابستانی از فروشگاه‌های بزرگ (تیشرت و …) C$ 56
27 یک جفت کفش ورزشی (آدیداس، نایکی) C$ 114
28 یک جفت کفش مردانه C$ 138
هزینه حمل و نقل عمومی و خصوصی در کانادا  
29 حداقل قیمت خرید یک اتومبیل C$ 22777
30 یک لیتر بنزین C$ 1.29
31 میانگین هزینه بلیط اتوبوس (ماهیانه) C$ 110
هزینه‌های مراقبت شخصی  در کانادا (بهداشت فردی)
32 یک بسته قرص سرماخوردگی C$ 10
33 یک بسته انتی بیوتیک C$ 22
34 ویزیت دکتر خصوصی (15 دقیقه) C$ 96
35 یک بسته نوار بهداشتی (32 عددی) C$ 8
36 خوش بو کننده ( 50 میلی لیتری) C$ 4.97
37 شامپوی سر 2 در 1 (400 میلی لیتری) C$ 5.59
38 دستمال توالت  (4 رول) C$ 2.85
39 خمیر دندان C$ 2.74
40 هزینه کوتاه کردن مو در مناطق تجاری نشین C$ 15
تفریحات
41 هزینه پایه شام برای دو نفر در رستوران‌های عمومی C$ 54
42 بلیط سینما برای دو نفر C$ 27
43 بلیط تئاتر برای دو نفر (بهترین صندلی) C$ 146
44 شام برای دو نفر در رستوران ایتالیایی در منطقه گران قیمت ( غذا اصلی، ش ر ا ب و دسر) C$ 96
45 نوشیدنی کوکتل C$ 12
46 کاپوچینو C$ 4.96
47 نوشیدنی ال ک لی در منطقه ارزان C$ 7
48 آیپد 128 گیگ C$ 589
49 هزینه هر دقیقه مکالمه با تلفن همراه C$ 0.41
50 عضویت یک ماهه باشگاه C$ 62
51 یک پاکت سیگار مالبرو C$ 14

 

 

 

 

ویزای تحصیلی کانادا

 

سالانه حدود 150000 دانشجو برای تحصیل وارد کانادا می‌شوند. اقامت برای تحصیل بیشتر از 6 ماه در کانادا نیاز به اجازه تحصیل در کانادا یا ویزای تحصیلی کانادا دارد که به عنوان اقامت موقت تحصیلی نیز شناخته می‌شود. در برخی از ایالت‌ها مانند کبک علاوه بر اجازه تحصیل، نیازمند پذیرش از طرف ایالت نیز هستید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا لازم است مدارک لازم را جهت احراز هویت به سفارت کانادا ارسال نمایید. از آنجایی که در ایران سفارت کانادا وجود ندارد، پذیرش از طریق سفارت کانادا در کشورهای همسایه انجام می‌شود.

 • پذیرش از یکی از موسسات معتبر کانادایی برای ادامه تحصیل
 • داشتن مدرک زبان آیلتس (IELTS) یا تافل (TOEFL) (مدرک آیلتس نسبت به تافل در کانادا از مقبولیت بیشتری برخوردار است)
 • داشتن سلامت روانی و گواهی عدم سوء پیشینه و سابقه ارتکاب جرم
 • اثبات توان مالی برای پرداخت شهریه، هزینه زندگی و مخارج بازگشت به کشور خود پس از پایان تحصیل
 • قانع کردن مامور اداره مهاجرت برای بازگشت به کشور خود پس از اتمام تحصیلات

 

ویزای مطالعاتی کانادا

 

ویزای مطالعاتی برای بالا بردن تبادلات علمی و فرهنگی میان دو کشور به منظور انجام تحقیق و پژوهش یا ارائه یافته‌های پژوهشی صادر می‌شود. افرادی می‌توانند درخواست ویزای مطالعاتی نمایند که دارای رتبه علمی بالایی باشند این افراد با توجه به سوابق علمی یا آموزشی شان از سوی موسسات علمی یا آموزشی مورد پذیریش قرار می‌گیرند.

دوره زمانی فرصت‌های مطالعاتی بیشتر از 6 ماه نخواهد بود. افراد باید برای دریافت ویزای مطالعاتی توان مالی خود برای پرداخت هزینه‌های زندگی در کانادا در طول این 6 ماه اثبات نمایند. چنانچه این هزینه‌ها از طرف موسسه، شرکت یا ارگانی پرداخت می‌شود باید مدارک مستدل آن را برای اخذ ویزا مطالعاتی ارائه نمایند.

 

شغل دانشجویی در کانادا

 

کار دانشجویی پاره وقت کار کانادا می تواند علاوه بر تامین قسمتی از هزینه زندگی در کانادا باعث بدست آوردن تجربه کاری شود. کانادا برنامه هایی برای اجازه کار دانشجویان بین المللی و همسرانشان فراهم کرده است. کار در کانادا می تواند راهی طولانی برای کمک به ایجاد ارتباطات تجاری برای آینده باشد و کمک میکند تا بعد از اتمام تحصیل در کانادا بصورت دائم اقامت کنید.